Ile naprawdę zarabia górnik? Znów są w centrum uwagi. Tym razem z powodu koronawirusa. Za ile wykonują niebezpieczną pracę? Oto stawki

Arek Biernat
Arek Biernat

Wideo

Zobacz galerię (7 zdjęć)
Za sprawą trudnej sytuacji Polskiej Grupy Górniczej, przyjazdu na Śląsk wicepremiera Jacka Sasina i nieudanym planie naprawczym spółki, górnicy znów są w centrum uwagi całej Polski. Po raz kolejny pojawia się wiele mitów na temat ich pracy i zarobków. Zwłaszcza dyskusja o pensjach rozgrzewa do czerwoności. Na podstawie Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń na portalu wynagrodzenia.pl postanowiliśmy je porównać.

Górnicy na ustach całej Polski

Od czasu pierwszych ognisk koronawirusa i badań przesiewowych na masową skalę pracowników kopalń, branża górnicza znów trafiła na usta całej Polski. To za sprawą bardzo trudnej sytuacji Polskiej Grupy Górniczej, trwającego kryzysu, zamieszania wokół planu naprawczego z wicepremierem Jackiem Sasinem w tle.

Zarząd PGG schował do szuflady pomysł zamykania dwóch kopalń na Śląsku, zamrożenia 14. pensji i i uzależnienia 30 proc. zarobków od efektywności. Pojawił się pomysł wysyłania pracowników na kilkuletnie urlopy górnicze z pensją wysokości 75 proc. czy propozycja jednorazowych odpraw w wysokości nawet 100 tys. zł.

Ile zarabia górnik?

To znów spowodowało dyskusję na temat zarobków górników. Znów pojawiają się mity o zarabianiu "kokosów". Bardzo dużo zarabiają, ale osoby na wyższych stanowiskach. Pracownicy dołowi często kokosów nie zarabiają. Owszem, wciąż jest to praca opłacalna (biorąc pod uwagę resztki dodatków i przywilej emerytalny).

Nie przeocz

Należy jednak zaznaczyć, że zarobków górnika nie można porównywać bezpośrednio do tych na powierzchni. Dlaczego? A dlatego, że należy wziąć pod uwagę specyfikę tego zawodu. To ciężka fizyczna, ryzykowna i niebezpieczna praca. Niesie ze sobą ryzyko wypadków. Niestety, czasem śmierci. Bez odpowiedniej siły fizycznej, wytrzymałości, trudno szukać szczęścia w tym trudnym zawodzie.

W galerii zdjęć postanowiliśmy spróbować odpowiedzieć na pytanie, ile zarabia górnik w Polsce. Informacje przygotowaliśmy na podstawie Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń na portalu wynagrodzenia.pl (Sedlak & Sedlak). Należy jednak pamiętać, że mają charakter wyłącznie orientacyjny.

Ile zarabia górnik na danym stanowisku? Sprawdź w galerii

Warto wziąć pod uwagę, że zwłaszcza początkujący górnik, w pierwszych latach swojej pracy w kopalni, może zarobić zdecydowanie mniej niż pokazuje mediana. Inną okolicznością, o której należy pamiętać, jest to, że wspomniany raport nie wyróżnia górników z poszczególnych spółek. Dla przykładu pracownik Polskiej Grupy Górniczej zarobi mniej niż górnik z Jastrzębskiej Spółki Węglowej, nie mówiąc już o KGHM-ie.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

Materiał oryginalny: Ile naprawdę zarabia górnik? Znów są w centrum uwagi. Tym razem z powodu koronawirusa. Za ile wykonują niebezpieczną pracę? Oto stawki - Dziennik Zachodni

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
"Jak zniszczono polskie górnictwo, czyli węglowe kłamstwo 30-lecia

Jednym z największych publicznych kłamstw III Rzeczpospolitej, a z pewnością największym kłamstwem dotyczącym Śląska, było i jest twierdzenie o nierentowności wydobycia węgla kamiennego i konieczności zamykania śląskich kopalń. To kłamstwo, stale obecne przez 30 już lat w przestrzeni publicznej, było i jest legitymizacją celowego i zaplanowanego niszczenie śląskiego górnictwa węgla kamiennego.

W latach 1989-2004 śląskie górnictwo węgla kamiennego było bowiem celowo niszczone ekonomicznie i technicznie. To celowe niszczenie, realizowane oficjalną polityką kolejnych rządów, dokonywało się w ramach polityki tzw. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego. Jego publicznie deklarowanym celem miało być dostosowanie górnictwa do warunków gospodarki rynkowej. Rzeczywistym zaś celem było zniszczenie ekonomiczne i techniczne zdolności wydobywczych górnictwa, tak aby Polska z wielkiego światowego eksportera węgla, stała się jego importerem netto.

W interesie głównych konkurentów polskiego węgla czyli przede wszystkim USA, Australii, Kanady i RPA...

Najbardziej drastycznym i wyniszczającym programem likwidacyjnej restrukturyzacji górnictwa węglowego był tzw. program Andrzeja Karbownika i Janusza Steinhoffa, okresu rządów Akcji Wyborczej Solidarność i Unii Wolności rządu Jerzego Buzka w latach 1997-2001...

Naukowcem, który jako jedyny już w 1990 roku publicznie wysunął i uzasadniał tezę, iż rzeczywistym zamiarem restrukturyzacji nie jest poprawa efektywności ekonomicznej górnictwa, lecz wyeliminowanie Polski jako eksportera węgla z rynków światowych na rzecz zamorskich konkurentów, był doc. dr Gabriel Kraus. Jego analizy, wnioski i opracowania stały się intelektualną podstawą działań merytorycznych i politycznych wymierzonych w realizację rządowych programów

Program restrukturyzacji Banku Światowego śląskiego górnictwa został faktycznie zrealizowany. Od 2008 roku Polska stała się importerem węgla netto. O ile w 1997 roku eksport węgla wynosił 30,6 mln ton, to w 2007 roku spadł już do 12,1 mln ton, a w 2008 wyniósł 8,3 mln ton. Równolegle z powodu braków ilościowych i jakościowych węgla na rynku krajowym stale narastał jego import. W 2004 roku import węgla wynosił 2,4 mln ton, w 2005 osiągnął poziom 3,4 mln, w 2006 zaś 5,2 mln, w 2007 wyniósł 5,8 mln ton, a w 2008 aż 10,1 mln ton...

Likwidacyjna restrukturyzacja górnictwa węglowego była działalnością wymierzoną w podstawowe interesy narodowe Polski. Trwała likwidacja zdolności wydobywczych węgla kamiennego na poziomie ponad 50 mln ton rocznie i przekształcenie Polski w importera węgla netto, w sytuacji krajowej elektroenergetyki opartej na spalaniu węgla, była znaczącym ograniczeniem narodowego bezpieczeństwa energetycznego. Likwidacja eksportu węgla na poziomie 30 mln ton rocznie oraz likwidacja możliwości takiego eksportu na poziomie 40 – 50 mln ton rocznie, w sytuacji wielkiego zadłużenia zagranicznego i wysokich kosztów jego obsługi, była niszczeniem ekonomicznego bezpieczeństwa walutowego...

Gdyby nie ten planowy proces, górnictwo węglowe w Polsce okresu 1989 -2004 i lat następnych, byłoby wysoce rentowną i przynoszącą stałe zyski branżą, z kilkudziesięciomiliardową akumulacją finansową. Jak szacował G. Kraus, po niezbędnej racjonalizacji wydobycia i zatrudnienia, zapewniałoby opłacalne wydobycie węgla w tym okresie na poziomie średnio co najmniej około 140 mln ton rocznie i przy spadającym..."

https://www.polishclub.org/2020/07/23/jak-zniszczono-polskie-gornictwo-czyli-weglowe-klamstwo-30-lecia/
G
Gość

"Covid-19- Rekonstrukcja zdarzeń.

Żyjemy w czasach nawału informacji z których część okazuje się przemyślana strategią formującą opinie społeczną na dany temat. Strategia ta prowadzi do tego, że trudno określić co jest prawdą , a co tylko manipulacją mającą na celu zmienić nie tylko postrzeganie rzeczywistości ale zachowania i przyzwyczajenia ludzkie.

Nawał informacji związany z pandemią koronawirusa jest przykładem jak dalece dezinformacja może się posunąć i zostać wykorzystana na potrzeby władzy. Pozwolę sobie przytoczyć rekonstrukcje zdarzeń rzekomej pandemii w Polsce i uporządkować zamglony obraz tego zjawiska..."

https://www.polishclub.org/2020/07/22/covid-19-rekonstrukcja-zdarzen/

G
Gość

W polsce dobrze zarabiajacy gornik ma tyle ile ja mam renty. (Niemcy) Pracowalem fizycznie jako normalny robotnik. Wszyscy zazdroszcza gornikom ale na dol nikt nie chce isc. Kazdy moze byc gornikiem i dobrze zarabiac.

Dodaj ogłoszenie