Ile jajek można zjeść? Ile zmieścisz. Cholesterol to bajka!

Anna Gabińska
Profesor Tadeusz Trziszka
Profesor Tadeusz Trziszka Fot. Michal Pawlik / Polskapresse
Czy prawdą jest, że jajka są źródłem cholesterolu i ich spożywanie powinniśmy ograniczyć, albo że tylko świeże jajo utopi się w wodzie? I w końcu jak to możliwe, że z jajka wylęga się pisklę, które ma: układ krwionośny, nerwowy, kostny, immunologiczny - całe gotowe stworzenie do życia. Czy to cud natury? Opowiada nam o tym prof. Tadeusz Trziszka, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. To naukowiec, który zawodowo zajmuje się m.in. jajkami. Wie o nich wszystko.

- Cholesterol nie jest żadnym problemem. Jaja można jeść do woli, ile kto chce - mówi profesor Tadeusz Trziszka. Bo cholesterolu w jajku jest zaledwie 0,4 procenta, czyli nie wszyscy matematycy w to w ogóle wierzą. Jest to bowiem wartość na granicy błędu matematycznego. Ale cholesterol znajduje się w każdym jaju: poniżej 200 miligramów w jednym. My, jako homo sapiens, żeby przetrwać, musimy wyprodukować codziennie od 1 do 3 gramów tej substancji. Tyle znajduje się w 10-15 jajach.

Ograniczenie przy ich konsumpcji może być tylko takie, że albo nam kolejne już nie smakuje: ani na miękko z majonezem, ani w postaci jajecznicy na pomidorach i ze szczypiorkiem; albo mamy alergię na któryś ze składników jaja. Na to nie ma mocnych. Ale jaja powinni jeść ci, którzy mają tendencje do zbyt wysokiego cholesterolu.

- Im więcej ich będziemy jeść, tym będzie spadała produkcja naszego własnego cholesterolu - uważa prof. Trziszka. Powinien ustabilizować się i na pewnym poziomie być już stały.

Profesor robi badania w tym kierunku na sobie, rodzinie i znajomych. Okazuje się, że jak ktoś ma wysoki cholesterol (250-280) i spożywa codziennie 2-3 jaja, to poziom cholesterolu spada. - Ja zjadam trzy dziennie od 15 lat. U mnie spadł poniżej 200 ml. Działa tu prosty mechanizm: wzrost ilości cholesterolu pochodzącego z żywności powoduje mniejszą produkcję w naszej wątrobie. Prawdopodobieństwo zawału jest wtedy mniejsze - podkreśla naukowiec.

Cholesterol tak naprawdę jest substancją niezbędną do życia. Występuje w naszych wszystkich komórkach, włącznie z mózgiem. - Prawdą jest, że cholesterol odkłada się w naczyniach krwionośnych i zwęża ich światło, ale tylko u ludzi, którzy cierpią na zaburzenia zdrowotne związane z wchłanianiem cukru i cholesterolu - tłumaczy prof. Trziszka. Zdaniem naukowca wtedy dopiero możemy mówić o cholesterolu jako substancji zagrażającej życiu. - Cholesterol z jaj nie będzie się wbudowywał w naszą tkankę, bo wbudowuje ona tylko ten, który wyprodukował sam organizm - dodaje. Przypomina, że były robione badania, co będzie, gdy się gen cholesterolowy wytnie. Okazało się, że z jajka pozbawionego cholesterolu nigdy nie wykluje się pisklę.

Jajo to nie cholesterol, lecz fosfolipidy. Taka lecytyna, o której słyszymy w reklamach, że wzmacnia koncentrację i pamięć - nie ma jej nigdzie tak wiele, jak w jajku. Albo jej koleżanka, cholina, która działa regenerująco na wątrobę i mózg, a w obowiązkach ma też regulowanie poziomu naszego własnego cholesterolu. W żółtku kumuluje się ogromna ilość wszystkich witamin, z B12 na czele. Brakuje tylko jednej: C. Lepiej zatem jeść jaja, niż kupować witaminy w aptece.

Czytaj dalej na kolejnej stronie (kliknij)

Prawdziwie świeże jajo musi się utopić. W jego tępym końcu jest komora powietrzna. Gdy się popatrzy na jajko pod światło i widać, że jest ona duża (ma centymetr), to mamy do czynienia z postępującym starzeniem. Im większa ta komora, tym jajko jest starsze. Włożone do garnka z wodą podnosi się jednym końcem do góry. Kogo to nie przekonuje, może wybić podejrzane jajo na talerz. Wtedy się przekona, że białko jest rozrzedzone, a żółtko się rozlewa.

W europejskim systemie chowu jajo nabyte w markecie to takie, które powstało bez pomocy koguta. Ale nawet jajo wiejskie, ze śladem obcowania kury z dżentelmenem w ostrogach, nie powinno nam zrobić takiej niespodzianki, że po wybiciu go wypadnie nam tworzący się kurczak. Przez trzy tygodnie takie jajo musiałoby być ogrzewane w temperaturze 40 stopni Celsjusza. Wystarczy więc trzymać je po prostu w lodówce, by nie spotkać się z takim.

Jajo to piguła do (s)tworzenia życia
Organicznym produktem, który może stać naprawdę długo i się nie zepsuć, jest - jak wiadomo - miód. Znajdowany w grobowcach faraonów sprzed kilku tysięcy lat dalej nadawał się do spożycia. Żadne jajo nie ma tak imponującego terminu zdatności do spożycia, ale zdaniem wielu, jest to najdoskonalszy produkt żywnościowy, jaki w ogóle natura zna.

Jajo zawiera bowiem 99,6 proc. bioaktywnych substancji, niesłychanie ważnych dla funkcjonowania organizmu. Jeśli weźmiemy jajo i poddamy go inkubacji, czyli przez 21 dni potraktujemy je odpowiednią ilością energii temperaturą około 40 stopni - to wylęgnie się z niego pisklę, które ma: układ krwionośny, nerwowy, kostny, immunologiczny - gotowe stworzenie do życia. Wystarczyła tylko energia w postaci kwoki lub inkubatora.

- Nie dodajemy ani wody, ani żadnych substancji. To oznacza, że w jaju są wszystkie ważne, bioaktywne składniki do stworzenia życia - podkreśla profesor. I tym teraz interesują się biolodzy i medycy: jak wykorzystać te substancje do leczenia lub zwalczania chorób cywilizacyjnych. Bo skoro substancje z jaj są zdolne do stworzenia życia, to mogą również skutecznie wspomagać walkę z chorobami jako suplement diety.

Do Chin na pidan Czyli jajo stuletnie
Naprawdę przyrządza się 100 dni, ale koneserzy szukają okazów, które są jak najstarsze - niczym wino. Jajo trzeba włożyć do blaszanego naczynia wypełnionego roztworem przygotowanym z gliny, niegaszonego wapna, soli, herbaty, łusek ryżowych i wody. Pojemnik z jajami jest szczelnie zamykany i odstawiany na jakieś sto dni. W tym czasie dochodzi w nim do fermentacji. Białko robi się brązowe lub czarne i nabiera galaretowatej konsystencji, żółtko staje się brązowozielone. Tak przygotowane jajka podaje się jako zimną zakąskę z sosem sojowym, octem winnym lub imbirem.

Zobacz też

Ksiądz poświęcił koszyczki na stadionie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Ile jajek można zjeść? Ile zmieścisz. Cholesterol to bajka! - Gazeta Wrocławska

Komentarze 87

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

k
konsument

Nie wierze naukowcom. Raz tak mówią raz inaczej. Nie wiadomo komu wierzyć. Jem to na co mam ochotę. Dużo mam ruchu to i się wszystko co zbędne spala. I Wam czytelnikom tak polecam. Szczuplejsi żyją zdrowiej i dłużej. Jak patrze na te grube baby i chłopów z bębnami to mnie diabli biorą. Jak można się tak zapuścić? 

a
asd
Źródło: Gazeta Wrocławska - Ile jajek można zjeść? Ile zmieścisz. Cholesterol to bajka!

dalej żadnych źródeł, pierdololo
k
kochanka
Mówi się, że kiedy wreszcie tego skorumpowanego chłoptasia i "bigamistę"przestaniecie lansować to GWr ędzie wiarygodna. Ten facet był kierownikiem grantu "Ovovura". Poszły na to miliony ... do kieszeni kolesiów a z patentów uczelnia nie ma prawie nic... ABW, CBA i prokuratura się kłania!
M
Marek
Alicjo, masz ludzi za idiotów? Na pubmed nie ma ani jednego artykułu prof Trziszka o wpływie spożywania jaj na zdrowie.
d
dffv
???
f
fdef
!!!
I
Igma
Dziesięć miliardów dolarów i wysoki poziom cholesterolu.
A
Alicja
Jeszcze trzeba umieć szukac....
f
fgh
Przez wadzunia trolowania rowerancka lala taki hejt na zmotoryzowanych mieszkańców typu " oby ci drzewo przed maską wyrosło", że trzeba to było zablokować.
a
aqq
Od "jajek+"
G
Gość
Tak to jest jak na siłę chce się przerobić Wrocław na Amsterdam ,bez ładu i składu .Drogi rowerowe wytyczane są na jezdni w niebezpiecznych miejscach ,skrzyzowaniach itd .A kierowcy nie są na to przygotowani ,efekt jak w tytule .Winę za to ponosi Sutryk .Nic z tym nie robi tylko -albo łajdaczy się publicznie z jakimś padalcem ,albo lansuje na wszelkie możliwe sposoby niczym celebryta
k
kufel
Najwięcej witaminy mają polskie dziewczyny..
D
Doj Juan
ja jem 5 jaj dziennie i pyta mi stoi jak sosna.
M
Marek
Wszystkie artykuły o technologii przetwórstwa jaj, zero o wpływie na zdrowie.
s
spx
ale wlewy tylko z naturalnych przecierów owocowych!!!
Wróć na i.pl Portal i.pl