Igrzyska w telewizji sprywatyzowane za 1,3 mld zł. W TVP...

  Igrzyska w telewizji sprywatyzowane za 1,3 mld zł. W TVP obejrzymy już tylko transmisje z Rio

  Robert Małolepszy

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Dotychczas transmisje z igrzysk oglądaliśmy głównie w telewizji publicznej. Teraz to się zmieni

  Dotychczas transmisje z igrzysk oglądaliśmy głównie w telewizji publicznej. Teraz to się zmieni ©Fot. Sylwia Dąbrowa

  Ta informacja przeszła przez media praktycznie bez echa. Tymczasem oznacza absolutną rewolucję na rynku sportowych transmisji. Igrzyska w Rio de Janeiro będą ostatnimi w TVP. Czworo kolejnych już tylko w Eurosporcie!
  Dotychczas transmisje z igrzysk oglądaliśmy głównie w telewizji publicznej. Teraz to się zmieni

  Dotychczas transmisje z igrzysk oglądaliśmy głównie w telewizji publicznej. Teraz to się zmieni ©Fot. Sylwia Dąbrowa

  Amerykańscy właściciele Eurosportu - firma Discovery Communications, którą polscy telewidzowie znają z kanałów o tej samej nazwie - kupili od Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego prawa do pokazywania czterech kolejnych igrzysk olimpijskich w latach 2018 (zimowe w Pjongczang), 2022 (letnie w Tokio) oraz dwoje kolejnych igrzysk w 2022, 2024, które jeszcze nie mają wyznaczonych miast gospodarzy. Prawa kupili na całą Europę z wyjątkiem Rosji, a zapłacili za to astronomiczną kwotę 1,3 mld euro.
  Do tej pory takie pieniądze płacono za igrzyska, ale tylko w Ameryce. Na Starym Kontynencie za dużo mniejsze sumy przetargi wygrywała Europejska Unia Nadawców, do której należą przede wszystkim stacje publiczne. Igrzyska były zresztą traktowane jako dobro publiczne. Teraz stały się dobrem całkowicie komercyjnym. Ale to wcale nie musi oznaczać gorszej jakości transmisji. Raczej zdecydowaną poprawę i gigantyczny wzrost podaży olimpijskich treści we wszystkich możliwych kanałach dystrybucji - od klasycznej telewizji, przez Internet po telefonię i urządzenia mobilne.

  CZYTAJ TEŻ: IGRZYSKA EUROPEJSKIE | PO CO, DLA KOGO I DLACZEGO? [ZDJĘCIA]


  Eurosport pokazuje igrzyska olimpijskie od lat. Nie brakuje opinii, że jeśli chodzi o komentarz, przynajmniej w Polsce, robi to nawet lepiej od TVP. Sęk w tym, że widzowie Eurosportu oglądali we wszystkich krajach ten sam program, tzw. ogólnoświatowy przekaz. Nieraz zdarzało się, że gdy jakiś Polak walczył o medal w mniej popularnej konkurencji, w Eurosporcie trwała transmisja z innej areny, z teoretycznie ważniejszego sportu. Program był bowiem przeznaczony do całej, międzynarodowej publiczności.

  Telewizja publiczna mogła korzystać z dedykowanych sygnałów. Z każdej areny igrzysk produkowana jest bowiem oddzielna transmisja, programy są wypuszczane w eter w jednym czasie, telewizje krajowe mogą zamawiać pasma, na których walczą akurat ich zawodnicy. Amerykanie, którzy płacili dotąd najwięcej, poszli jeszcze dalej - dla nich produkowano sygnał śledzący niemal wyłącznie sportowców z USA.

  Jak będzie teraz? Widzowie nie muszą się martwić. Plany amerykańskiego giganta i MKOl są imponujące.

  - Zawarte dziś porozumienie daje mieszkańcom Europy wszechstronny dostęp do relacji z igrzysk, w tym gwarancję obszernych transmisji FTA. Discovery i Eurosport zobowiązały się również do współtworzenia z MKOI nowego europejskiego Kanału Olimpijskiego - powiedział po podpisaniu umowy prezydent MKOl, Niemiec Thomas Bach.

  Co oznacza zwrot "obszerne relacje FTA"? Stworzenie przez Discovery ogólnodostępnych, bezpłatnych kanałów satelitarnych. Każdy posiadacz anteny i jakiegokolwiek dekodera, bez żadnych opłat powinien taki kanał odbierać. Dziś programem FTA jest choćby TVP Info, TV Puls czy pierwsze programy TVP, TVN i Polsatu. Na forach internetowych można znaleźć wiele relacji użytkowników, którzy wyciągnęli z szafy stary dekoder jednej z platform, czasem już nieistniejącej, i bez karty, opłat, mogą odbierać właśnie jeden z tych kanałów.

  Być może właśnie dzięki kanałom FTA widzowie w każdej części Europy będą mogli oglądać wszystkie sygnały produkowane podczas igrzysk. Chcesz zapasów - proszę bardzo, pływanie - dwa numery dalej. Podobnie może być na platformach płatnych - Cyfrze i Polsacie. Obie już dziś oferują widzom kilka transmisji naraz z tej samej imprezy. Sztandarowym przykładem były kanały Polsat Voleyball podczas ostatnich mistrzostw świata. Kanały oczywiście płatne.

  Z tym, że za część treści olimpijskich w jakiejś formie trzeba będzie zapłacić, kibice muszą się liczyć. Czy będzie to formuła pay-per-view - czyli zapłać przed obejrzeniem? Raczej nie. W tej formule sprzedają się tylko najlepsze, najciekawsze kąski. W przypadku igrzysk musiałby być to relacje ze zmagań Polaków o medale. Od razu jednak uspokajamy - zakodowanie w ten sposób tych relacji jest prawnie niemożliwe. Ustawa o radiofonii wskazuje igrzyska jako jedno z tych telewizyjnych wydarzeń, które musi być pokazywane w otwartym, bezpłatnym, powszechnie dostępnym kanale.
  1 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zgnilizna w TVP nie mniejsza niż w nierządzie Kopacz.

  Ktoś dał (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  w łapę, ktoś wziął i "sprywatyzowano" igrzyska.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Proponuję: zlikwidować abonament RTV

  spokojny

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Proponuję: zlikwidować abonament RTV i zredukować liczbę państwowych kanałów radiowych do 1-go, telewizyjnych do 1-go i opłacać to z budżetu (tylko misja w programie!);
  zamiast dotychczasowego...rozwiń całość

  Proponuję: zlikwidować abonament RTV i zredukować liczbę państwowych kanałów radiowych do 1-go, telewizyjnych do 1-go i opłacać to z budżetu (tylko misja w programie!);
  zamiast dotychczasowego profilu TV Polonia (odgrzewane kotlety z innych kanałów) nadawać profesjonalny program w obcych językach promujący Polskę.
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  I dobrze żadnego sportu w TVP

  antysport (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 6

  Po co mi g***** sport w TVP , zawodnicy zarabiają miliony to niech mi płacą za ich oglądanie . Won za sportem z telewizji ,


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  7,62

  batman (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  zgniłku sport to zdrowa tkanka narodu, co ty q*** wiesz o tym.Dla takich tylko ołów w tył pustego łba.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  igrzyska

  kibic (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 2

  niewielka strata bo komercjalizacja i kasiora dosięgnela sport w tak wysokim stopniu że coraz mniej sportu w sporcir a coraz więcej polityki i biznesu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo