Igrzyska Europejskie 2023. W turnieju bokserskim Szeremeta, Wójcik i Rok awansowały do ćwierćfinału. Iwanow odpadł

Artur Bogacki
Jarosław Iwanow
Jarosław Iwanow FB/MZB
Kolejne walki mają za sobą Polacy w turnieju bokserskim Igrzysk Europejskich 2023. We wtorek (27 czerwca) na ring w Nowym Targu wchodziło ich czworo, awans wywalczyły: Julia Szeremta, Natalia Rok i Elżbieta Wójcik. Dla kibiców spod Wawelu nie ma dobrych wiadomości - odpadł Jarosław Iwanow (Wisła Kraków).

Swoją drugą walkę w Nowym Targu wygrała Natalia Rok. W 1/8 finału kategorii 50 kg pokonał Niemkę Maxi Carinę Kloetzter decyzją sędziów (4:1). Następny pojedynek będzie dla Polki ogromnym wyzwaniem, w środę stanie naprzeciw Turczynki Buse Naz Cakiroglu, wicemistrzyni olimpijskiej z Tokio i ubiegłorocznej złotej medalistki ME i MŚ.

Debiutująca w zawodach tej rangi Julia Szeremeta w 1/8 finału wagi 59 kg okazała się lepsza (4:1) od Finki Vilmy Vitanen. W środowym ćwierćfinale powalczy z doświadczoną, 33-letnią Bułgarką Swietłaną Stanewą, brązową medalistką MŚ 2023 i wicemistrzynią Europy 2022.

Elżbieta Wójcik w kategorii 75 kg zmierzyła się z Anastazją Czernokolenko. Walczyły ze sobą w półfinale ubiegłorocznych ME w Budvie, wówczas wygrała Polka. Teraz w 1/8 finału było tak samo, nasza zawodniczka zwyciężyła po jednogłośnej decyzji sędziów (5:0) i jest już w ćwierćfinale. W nim skrzyżuje rękawice z Busrą Isildar z Turcji (to 5. zawodniczka ubiegłorocznych ME i MŚ).

Dobrej serii nie podtrzymał Iwanow, rywalizujący w kategorii 57 kg. Wiślak zapowiadał walkę o medal (czyli kwalifikację olimpijską), nawet o złoto, ale nie miał szczęścia w losowaniu, trafiając na bardzo mocnych rywali. Wcześniej w Nowym Targu w 1/16 finału pokonał brązowego medalistę ME 2022 Włocha Michele Baldassiego. W środę wieczorem w kolejnej rundzie przyszło mu się zmierzyć z mistrzem kontynentu (i 9. zawodnikiem tegorocznych MŚ) - Gruzinem Artyushem Gomtsyanem. Sędziowie orzekli (4:1 - 28:29, 29:28, 28:29, 27:30, 28:29), że to rywal zaprezentował się lepiej, krakowianin odpadł.