„Hurricane”: film o Dywizjonie 303 i polskich lotnikach w...

  „Hurricane”: film o Dywizjonie 303 i polskich lotnikach w bitwie o Anglię. Zobaczcie TRAILER!

  Tomasz Borówka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  „Hurricane”: zobaczcie zwiastun powstającego filmu o Dywizjonie 303, najsłynniejszej polskiej jednostce powietrznej w historii, która zasłynęła w bitwie o Anglię. Znamy też obsadę głównych ról „Hurricane”. I jest naprawdę niezła. W „Hurricane” zagrają znani aktorzy, m.in. Marcin Dorociński, Ivan Rheon, Milo Gibson. Reżyserem filmu jest David Blair, a twórcą scenariusza Alistair Galbraith.
  „Hurricane” to film o Dywizjonie 303 i polskich lotnikach w bitwie o Anglię
  1/6
  przejdź do galerii

  „Hurricane” to film o Dywizjonie 303 i polskich lotnikach w bitwie o Anglię ©Rapid Movie Trailer / YouTube

  „Hurricane” - to się nazywa inspirujący tytuł! „Hurricane” (po angielsku „Huragan”) to typ samolotu myśliwskiego, na którym z furią walczyli Polacy pod niebem Anglii, gdy latem i jesienią 1940 roku uderzyła w nią z całą swą mocą niemiecka Luftwaffe.

  Historię legendarnej walki Polaków przeciw potędze Luftwaffe poznamy z perspektywy polskiego powietrznego asa Jana Zumbacha – w tej roli Ivan Rheon, znany ze znakomitej aktorskiej kreacji psychopatycznego sadysty Ramseya Boltona w serialu „Gra o tron”.
  Nic dziwnego, skoro podczas drugiej wojny światowej Brytyjczycy uważali Polaków, nieprawdopodobnie wręcz zaciętych na Niemców, za bez mała szaleńców właśnie. Nie ma wątpliwości, że Rheon w takiej roli czuje się doskonale.

  Marcin Dorociński („Pod Mocnym Aniołem”, „Róża”, „Jack Strong”, „Operacja Anthropoid”) gra dowódcę Dywizjonu 303 Witolda Urbanowicza, również myśliwskiego asa (do końca wojny wojny tylko jeden Polak, Stanisław Skalski, przewyższył go ilością powietrznych zwycięstw), jednego z najważniejszych bohaterów kultowej książki „Dywizjon 303” Arkadego Fiedlera. Milo Gibson (syn Mela Gibsona, znany m.in. z „Przełęczy ocalonych”) wciela się w rolę Johna Kenta, Kanadyjczyka dowodzącego eskadrą w 303. i wielkiego przyjaciela Polaków. Czeski aktor Kryštof Hádek otrzymał rolę swojego rodaka Josefa Františka, walczącego w szeregach Dywizjonu 303 Czecha. Nieprzypadkowo zapewne otrzymał tę rolę, jako że grał już czeskiego pilota w filmie „Ciemnoniebieski świat” z 2001 roku. Jako polski pilot Miro, czyli Mirosław Ferić, wystąpi Filip Pławiak („Wołyń”), a jako marszałek Hugh Dowding - Nicholas Farrell. Również i w tym przypadku na pewno nie jest zbiegiem okoliczności, że Farrell w filmie „Pearl Harbor” z 2001 roku zagrał dowódcę dywizjonu myśliwskiego RAF, którego samoloty nosiły oznaczenia RF... czyli Dywizjonu 303.

  „Hurricane”, którego premiera przewidywana jest na rok 2018, ma szanse stać się kinowym hitem co najmniej na miarę „Ciemnoniebieskiego świata”.

  Produkcję o dywizjonie szykują również Polacy. W grudniu w Puszczykowie odbyła się gabinetowa premiera filmu dokumentalnego o Dywizjonie 303. Wkrótce trafi do telewizji. O tym, jak powstawał i co słychać na planach filmów fabularnych opowiadają Arkady Radosław Fiedler i Marek Fiedler, synowie Arkadego Fiedlera, podróżnika i autora książki reportażu „Dywizjon 303”.

  Czytaj więcej: Dywizjon 303, czyli jak Fiedlerowie wyprzedzili innych producentów

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  PRZEPIS NA PĄCZKI NA TŁUSTY CZWARTEK  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo