Hongkong pod napięciem: tajniacy i propaganda chińska w akcji. I strach przed interwencją Pekinu

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
East News
Ameryka ostrzega Chiny przed powtórką masakry w Pekinie w roku 1989. Chiny jednak nie odpuszczaja protestujacym w Hongkongu, napięcie rośnie.

Rośnie presja Pekinu na protestujących w Hongkongu, demonstracje określa się jako “terroryzm”. W tej dramatycznej sytuacji doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA John Bolton ostrzega Pekin, aby unikał powtórki krwawych wydarzeń z placu Tiananmen w 1989 roku.

W miarę zwiększania ostrzeżeń o możliwej interwencji Chin policja w Hongkongu staje się coraz bardziej brutalna. Zamaskowany agenci wyłuskują z tłumów liderów protestów, strzela groźnymi pociskami, młodą kobietą uderzono poduszką, w której był ołów. Rozbito jej oko, a do metra wpuszczono gaz.

Wysoka komisarz ONZ ds. Praw człowieka Michelle Bachelet zaniepokojona poziomem przemocy przytacza dowody użycia przez policję zakazanych środków przeciwko manifestantom. Amnesty International i Progressive Lawyers Group w Hongkongu, potępiły użycie siły, a personel szpitali w Hongkongu protestuje przeciw brutalności policji. Carrie Lam, szefowa administracji Hongkongu popiera działania policji. Takie jest też stanowisko Pekinu. Gazety People’s Daily i Global Times zamieszczają reportaże o transporterach opancerzonych i wojskowych ciężarówkach w Shenzhen, po drugiej stronie granicy z Hongkongiem, które szykują się do “ ćwiczeń”. Opisuje się działania grup wyszkolona likwidacji terrorystów i tłumienia buntów.
Działania chińskiego wojska stacjonującego w garnizonie w Hongkongu lub antyterrorystów w Shenzhen mogą doprowadzić do masakry i podważyć wolności gwarantowane Hongkongowi przez Chiny do 2047 r. W tym autonomii, prawa do protestu, wolności słowa i bezpłatnej prasy.

Napięcie rośnie po takich działaniach, jak polowanie udających manifestantów funkcjonariuszy tajnej policji w Hongkongu, którzy wyciągają z tłumu „ekstremistów”.
Na lotnisku w Hongkongu miało już dojść do starć protestujących z funkcjonariuszami kontynentalnej policji. Chińskie władze i media państwowe przedstawiają protestujących jako niewielką grupę radykałów. Chińskie media stają się coraz bardziej skrajne, potępiając demonstracje jako „zamieszki” i „terroryzm” i nazywając je „kolorową rewolucją”, nawiązując do ostrzeżeń Pekinu, nie będą tolerować protestów takich jak te w Europie Wschodniej i na Bliskim Wschodzie, które obaliły rządy.
Pekin obwinia też za protesty USA i inne kraje zachodnie, oskarżając je o wykorzystanie Hongkongu do zaatakowania suwerenności Chin. Kiedy protestujący wyrażają oburzenie z powodu użycia groźnych pocisków przez policję, Pekin na to, że to robota ...manifestantów i dodaje, że wielu z nich jest opłacanych przez wrogie siły, a niektórzy strzelali do policji z granatników.
Po blokadzie lotniska zastępca komisarza policji Mak Chin-ho ogłosił, że za spowodowanie zagrożenia dla bezpieczeństwa na lotnisku powinny zapadać wyroki dożywocia. Taka kara powinna spotkać m.in. pilota linii Cathay Pacific, pielęgniarkę i 18-letnią studentkę. Lider studentów został oskarżony o posiadanie broni po znalezieniu w jego torbie wskaźników laserowych.
Oficjalne media chińskie wspierają surową linię policji w Hongkongu i sędziów: „Ścisłe egzekwowanie prawa przez policję to pierwszy krok, a surowa sprawiedliwość ze strony sędziów w Hongkongu to drugi krok. Policja i system sądowy mają tę samą misję, jaką jest walka z uczestnikami zamieszek ”, czytamy w dzienniku People’s Daily.
W odpowiedzi niezależni prawnicy w Hongkongu zorganizowali marsz protestacyjny przeciw oskarżeniom politycznym. A grupa anonimowych prokuratorów opublikowała list otwarty, oskarżając minister sprawiedliwości Hongkongu Teresę Cheng o poświęcenie zasad prawnych dla polityki.
Firmy w Hongkongu znajdują się pod rosnącą presją ze strony Chin, by okazywać lojalność. Oprócz aresztowania pilota oskarżonego o zamieszki, załogom linii lotniczych Cathay Pacific zakazano przyłączania się do przyszłych protestów lub wspierania ich. Pekin nakazał również pracownikom przedsiębiorstw państwowych unikanie lotów liniami lotniczymi z Hongkongu

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl