Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hołd prześladowanym

Wacław Krupiński
Zbigniew Książek i Piotr Rubik
Zbigniew Książek i Piotr Rubik Fot. archiwum, Piotr Smoliński
Muzyka. Najnowsze oratorium Zbigniewa Książka i Piotra Rubika „Z powodu Mojego imienia” zostanie wykonane na Rynku w Krakowie w czasie Światowych Dni Młodzieży

Oratorium prześladowanych za wiarę „Z powodu Mojego imienia”, najnowsze dzieło Piotra Rubika (muzyka) i Zbigniewa Książka (libretto) na solistów, chór i orkiestrę symfoniczną zabrzmi wieczorem 29 lipca na Rynku Głównym w Krakowie podczas Światowych Dni Młodzieży.

Utwór, którego tytuł jest cytatem z Ewangelii św. Łukasza, powstał na zamówienie Papieskiego Stowarzyszenia Pomocy Kościołowi w Potrzebie. Jego prapremiera odbyła się w poprzednią niedzielę w amfiteatrze „Kadzielnia” w Kielcach, gdzie został owacyjnie przyjęty. Wtedy też został zarejestrowany w wersji audio i DVD (dołączona książeczka będzie zawierać teksty w kilkunastu językach), by owe nagrania były dostępne w czasie Światowych Dni Młodzieży. Dochód zasili konto wspomnianego Stowarzyszenia Pomocy Kościołowi w Potrzebie.

Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko

- Opisałem historię naszego męczennika, błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, czerpałem z jego listów do rodziców, do przyjaciół, również kazań; będzie uosabiał cierpienie milionów chrześcijan. Do tego dodałem pieśni, które pytają o istotę wiary, o sens oddawania za nią życia, ale przede wszystkim mówią o tym, że wiara nie może rodzić zła. To apel do ludzi wszystkich wyznań, by nie mordowali się w imię religii - mówi Zbigniew Książek.

- Temat oratorium jest dosyć trudny, bardzo poważny, pragnąłem jednak, by muzyka była na tyle chwytliwa, by zapadła ludziom w uszy i serca. Bo dzięki temu zapadnie w nich samo przesłanie - powiedział nam Piotr Rubik. - Te teksty są bardzo dramatyczne, wręcz przerażające, niemniej chciałem, by ludzie wyszli z koncertu z nadzieją na przyszłość, naładowani pozytywną energią. I też czułem w Kielcach, jak ludzie wczuli się w tę muzykę, w te słowa, jak chłonęli każdy takt. Myślę, że podobnie reagowali muzycy, ponieważ nagranie live wyszło bardzo dobrze.

Nadzieja, że wysłucha sam papież Franciszek

A wykonawcy to: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej, połączone chóry trzech wrocławskich uczelni: Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Przyrodniczego i Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych im. Tadeusza Kościuszki oraz piątka solistów: Agnieszka Przekupień, Zofia Nowakowska, Marcin Januszkiewicz, Michał Bogdanowicz i najmłodsza w tym gronie Olivia Wieczorek. W roli narratora występuje Zbigniew Książek.

Twórcy oratorium, jak i organizatorzy mają nadzieję, że na Rynku wysłucha go papież Franciszek.

Przypomnijmy, że Zbigniew Książek i Piotr Rubik zasłynęli wcześniej oratoriami: „Świętokrzyska Golgota”, „Tu Es Petrus”, „Psałterz wrześniowy”. W roku minionym nagrali z kolei dwupłytowy album „Pieśni szczęścia”, będący zapisem koncertu, który odbył się we wrześniu w Kielcach. Tam zresztą odbywały się premierowe wykonania wszystkich oratoriów duetu Książek--Rubik.

Ich najnowsze dzieło już ma zaproszenie do USA, Kanady, jeszcze wcześniej być może zostanie zaprezentowane w Watykanie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski