Holandia: Wystawa „Projekt III Rzeszy”. Sztuka czy promowanie nazizmu?

Katarzyna Stańko
Katarzyna Stańko
Mężczyzna ogląda nazistowską flagę, odwiedzając wystawę w Design Museum Den Bosch w 's-Hertogenbosch, 17 września 2019 r. - Kontrowersyjna wystawa prezentująca projekty pochodzące z Trzeciej Rzeszy Hitlera przyciąga rekordową liczbę odwiedzających.
Mężczyzna ogląda nazistowską flagę, odwiedzając wystawę w Design Museum Den Bosch w 's-Hertogenbosch, 17 września 2019 r. - Kontrowersyjna wystawa prezentująca projekty pochodzące z Trzeciej Rzeszy Hitlera przyciąga rekordową liczbę odwiedzających. KENZO TRIBOUILLARD/AFP/East News
Wystawa „Projekt III Rzeszy” w muzeum wzornictwa w miasteczku 's-Hertogenbosch (Design Museum Den Bosch), dzieli odwiedzających. Sama wystawa odniosła ogromny sukces, przyciągając rekordową liczbę odwiedzających. Wszystkie bilety dostępne od otwarcia ekspozycji zostały sprzedane, łącznie już ponad 10 tys.

W pobliskich lasach miasteczka 's-Hertogenbosch w prowincji Brabancja Północna podczas II wojny światowej naziści założyli niemiecki obóz koncentracyjny Hertogenbosch.

Nigdy wcześniej tak wiele nazistowskich artefaktów nie ustawiono obok siebie. Na wystawie pokazano 277 przedmiotów, od Volkswagen Beetle z lat 40. XX wieku, po rzeźby ulubionego rzeźbiarza Hitlera, Arno Brekera, plakaty propagandowe, filmy nazistowskiej reżyser Leni Riefenstahla, znaczki pocztowe i karabin maszynowy MG42.

Krytycy twierdzą, że muzeum nie oferuje właściwego kontekstu historycznego w czasach oraz że muzeum i jego dyrektor nieodpowiedzialnie przedstawiają sztukę nazizmu.

Wystawa ma cel dydaktyczny, wyjaśnia muzeum. Zabrania się robienia zdjęć, w tym selfie, aby nie promować nazizmu w mediach społecznościowych „Każdy przedmiot jest umieszczony w kontekście historycznym, który podkreśla okropny plan nazistowskiego reżimu. Jeśli obiekty zostaną wyjęte z kontekstu, może to zostać źle zinterpretowane ”- mówi Maan Leo, rzecznik muzeum.

Organizatorzy wystawy otwartej od 7 września do 19 stycznia 2020 r. chcą, aby inspirowała do refleksji na temat różnych sposobów, jakimi Trzecia Rzesza zdobyła serca i umysły Niemców. „Ta wystawa pokazuje, jak nazistowski design przenikał do społeczeństwa w latach 1933–1945” - tłumaczy Maan Leo. „Ważne jest, aby wiedzieć, jak przebiegał ten proces uwodzenia i jaką rolę odgrywał projekt„ w czasach rozkwitu nazizmu ”- mówi. Zdaniem rzecznika stanowisko, które muzeum przyjęło jest krytyczne.

Wzornictwo przyczyniło się do powstania narodowego socjalizmu w Niemczech.

Wystawa zaczyna się od wyjaśnienia związku między rasowo czystym nazistowskim ideałem a „projektem” „nowego człowieka” i jego otoczenia. - Od początku było dla nas jasne, że musi to być odpowiednia wystawa designu, na której postanowiliśmy pokazać i objaśnić design we wszystkich jego formach, aż do kształtowania krajobrazu. - Chcieliśmy podkreślić ogromne zainteresowanie nazistów estetyką prezentacji ich partii, państwa i ideologii, z Adolfem Hitlerem jako głównym inicjatorem. Narodowi socjaliści postrzegali architekturę i sztukę dekoracyjną jako ważne przejawy nowego kulturalnego punktu kulminacyjnego w historii Niemiec. Forma miała uwodzić społeczeństwo. Historia nazizmu opowiedziana przed pomysłodawców wystawy kończy się wizją wojny totalnej i projektami komór gazowych z Auschwitz – wyjaśniają organizatorzy.

Prace nad stworzeniem wystawy trwały dwa lata, była ona konsultowana ze społecznością żydowską miasteczka 's-Hertogenbosch (oddalonego o ok. 80 km na południe od Amsterdamu) i organizacjami reprezentującymi ludność żydowską w Holandii. Muzeum skonsultowało się także z Izraelskim Centrum Informacji i Dokumentacji (CIDI), które monitoruje antysemityzm w tym kraju.

„To oczywiście bardzo delikatny temat” - mówi Paul van der Bas, rzecznik CIDI. „Ale dopóki odbywa się to w odpowiednim kontekście, nie stanowi dla nas problemu”, dodaje w rozmowie z agencją AFP. „Taka wystawa powinna powstać w dzisiejszym świecie” - mówi Jan de Vries, profesor historii „Zawiera bardzo silne przesłanie: terror można ukryć pod pięknym przebraniem”.

POLECAMY W SERWISIE POLSKATIMES.PL:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 9

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Ginger

Jak rozumiem wszyscy oburzeni tą wystawą dostają ataku serca i krzyczą 'propaganda' na widok swastyki w podręczniku historii czy muzeum. Widzicie, z jakimi organizacjami była konsultowana, macie zacytowane wypowiedzi świadczące o tym, że organizatorzy robią co się da, żeby to nie zostało odebrane jako propagowanie nazizmu. Come on ludzie, nie szukajcie kontrowersji tam, gdzie jej nie ma.

k
katolik z fary

O tym czy to sztuka, czy promowanie nazizmu, powinni zdecydować dyspozycyjni i funkcyjni pracownicy pewnej stacji telewizyjnej, którzy swego czasu w kwietniu uczestniczyli w rocznicowej urodzinowej imprezie "wodza" w ostępach leśnych gdzieś na Śląsku.

a
antypis

...a dziś w rocznicę powstania warszawskiego pod Zamkiem Królewskim młodzież ustawiona w złowrogie szpalery z flagami i falangą na rękawach potrafi bezkarnie hajlować!!!

Dziękujemy ci, żoliborski szalony dziadu, kryptogeju, bratobójco, nekrofilu i złodzieju okradający Polskę i Polaków!

J
Jan

"Wystawa odniosła ogromny sukces, przyciągając rekordową liczbę odwiedzających" to tak jak w obozach niemieckich tez była ogromna liczba "odwiedzających"

s
stefan
z nazimu robi się w europie zachodniej temat tabu, a ludzie z natury tym co sie im zabrania zaczynają bardziej interesować i odkrywać. Typowe sprzężenie zwrotne.
G
Gość
Na wystawie jest swastyka, czyli jest to promowanie nazizmu, prawda ? Przeciez taki byl argument prokuratury czy kogo tam z pisu jak tvn ujawnil nazistowskie urodziny i sie swastyka w materiale pojawila. A teraz cisza ? Pewnie sobie przypomnieli ze jakis duren ichni w warszawie swastyki wywieszal na budynkach.

Co za dno umyslowe.
G
Gość
20 września, 12:10, -:

Pewnie nie ma słowa, że to zrobili Niemcy, tylko wszędzie ci mityczni "naziści".

Prawdę mówisz !

C
Czytam
Pani redaktor pisze :"filmy nazistowskiego reżysera Leni Riefenstahla" ...

A w rzeczywistości to kobieta : Berta Helene Amalie „Leni” Riefenstahl – niemiecka reżyserka !!!

Abstrahując od tematyki artykułu jest to karygodne niedbalstwo merytoryczne ...
-
Pewnie nie ma słowa, że to zrobili Niemcy, tylko wszędzie ci mityczni "naziści".
Wróć na i.pl Portal i.pl