Holandia jako ostatnia w Unii zaczęła szczepienia przeciwko Covid-19. Skąd te opóźnienia?

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
Robin Utrecht/Sipa USA/East News
Bogata Holandia z dobrze zorganizowaną służbą zdrowia jako ostatnia a unijnych krajów rozpoczęła akcję szczepień przeciwko koronawirusowi. Dlatego tak zrobiła?

Wojsko pomaga szpitalom w Holandii, oddziały intensywnej terapii pożyczają łóżka od innych oddziałów, pacjenci są wysyłani do Niemiec na leczenie, rutynowe operacje są odkładane, obowiązuje ogólnokrajowa blokada - i dopiero teraz ruszyły szczepienia.

W dobrze zorganizowanej Holandii, z dobrze finansowaną służbą zdrowia, dopiero w środę pierwsi obywatele dostali szczepionkę przeciwko koronawirusowi - dziesięć dni po europejskich sąsiadach i miesiąc po Wielkiej Brytanii. Pierwszą zaszczepioną Holenderką była Sanna Elkadiri, 39-letnia pielęgniarka z domu opieki. Siedemnaście ze 124 mieszkańców jej placówki zmarło w ciągu miesiąca. Elkadiri otrzymała szczepionkę w Veghel, jednym z trzech miejsc, w których rozpoczęły się szczepienia.

Rząd Holandii jest ostro krytykowany. Jeden z byłych szefów służby zdrowia, Roel Coutinho, ostrzegł, że haniebna strategia szczepień będzie kosztować życie. Podczas nadzwyczajnej debaty w parlamencie opozycja nazwała działania rządu „chaotycznymi i zagmatwanymi”. - Było dużo czasu na planowanie, organizację logistyki i aktualizację oprogramowania. Ale wszystko robi się ostatniej chwili. Żenujące - ubolewał Arjen Joosse, onkolog.

Jedno z głównych opóźnień wywołał system informatyczny, który wymagał modernizacji, aby umożliwić służbie zdrowia śledzenie wizyt i sprawdzanie, jaką szczepionkę otrzymał każdy pacjent. Covid-19 ujawnił, że działania służby zdrowia były powolne, w sytuacji, gdy potrzebna była reakcja na szybko zmieniającą się rzeczywistość. - Brakuje dowódcy w sytuacji, która przypomina wojnę - mówi jeden z lekarzy.

Minister zdrowia Hugo de Jonge mówił, że Holendrzy stawiają bezpieczeństwo na pierwszym miejscu i sugerował, że niektóre kraje, takie jak Wielka Brytania, poszły na skróty, aby rozpocząć szczepienia wcześniej. Początkowo bronił on późnego startu szczepień i odrzucił krytykę, mówiąc to nie są zawody. Ostatecznie przyznał, że mógł działać szybciej.

Holandia założyła, że ​​szczepionka Oxford / AstraZeneca będzie gotowa do użycia jako pierwsza. W przeciwieństwie do Pfizera, nie musi być przechowywana w niskich temperaturach, dzięki czemu może być łatwiej podawana. Ale to oznaczało, że logistyka nie była przygotowana do dystrybucji leku Pfizer / BioNTech, gdy dotarł do Holandii 27 grudnia.

W kraju rośnie kampania antyszczepionkowców. Mieszkańcy Hagi znaleźli w skrzynkach pocztowych karty telefoniczne z linkiem do propagandy antyszczepionkowej. Grupy aktywistów, takie jak „Prawdziwy wirus”, regularnie organizują protesty przed parlamentem. Były lider skrajnie prawicowego Forum na rzecz Demokracji (FvD) Thierry Baudet, jest jednym z najbardziej zagorzałych i wpływowych sceptyków, jeśli chodzi o koronawirusa. Twierdzi, że Covid nie jest gorszy od grypy. Ale Covid-19 jest od pięciu do 25 razy bardziej śmiertelny niż wirus grypy.

Badania Ipsos wykazały, że ​​początkowa niechęć do przyjęcia szczepionki ustąpiła i 75 proc. Holendrów jest skłonna zaszczepić się.
Holandia wprowadziła spokojną, tzw. „inteligentną” blokadę w pierwszej fali Covid. Dziś boryka się z wysokimi wskaźnikami zakażeń i musiała wprowadzić rygorystyczne obostrzenia. Maski stały się obowiązkowe dopiero w zeszłym miesiącu w miejscach publicznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl