Holandia: Eutanazja pacjentów z demencją. Co zawierają wytyczne federacji lekarzy?

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
0070030/Reporter
Holenderska federacja lekarzy wydała nowe zalecenia ws. przeprowadzenia eutanazji osób z demencją. Co one zawierają?

Holenderska federacja lekarzy (KNMG) wydała nowe zalecenia w sprawie przeprowadzenia eutanazji osób z demencją. Zwiększają one możliwość zastosowania tej procedury.

Zgodnie z nową rekomendacją, medycy będą mogli podejmować decyzję o przeprowadzeniu eutanazji w przypadku osób, które mają zaawansowaną demencję, a które złożyły wniosek o zakończenie swego życia (na piśmie), gdy były jeszcze w pełni świadome.

Jest to skutek orzeczenia holenderskiego Sądu Najwyższego, który w kwietniu 2020 roku postanowił, że medyk może dokonać eutanazji pacjenta będącego w zaawansowanej demencji, pod warunkiem, że złożył pisemną deklarację, gdy był jeszcze w pełni świadomy.

Sędziowie rozpatrywali wtedy przypadek 74-letniej mieszkanki Hagi, która zanim poważnie zachorowała na demencję złożyła pisemny wniosek o przeprowadzenie eutanazji, kiedy ciężka demencja będzie się rozwijała się u niej w późniejszym okresie. Zgodnie z nowymi wytycznymi, lekarze będą mogą wyrazić zgodę na przeprowadzenie eutanazji osób, z którymi rozmowa na ten temat nie jest już możliwa.

To szersze stanowisko KNMG było praktycznym tłumaczeniem wspomnianego orzeczenia Sądu Najwyższego. Do tej pory wytyczną dla lekarzy było, że jeśli kontakt z pacjentem nie jest już możliwy, eutanazja nie wchodziła w rachubę. W swoim stanowisku KNMG przede wszystkim zapewnia lekarzom narzędzia do ostatecznego podejmowania decyzji wspólnie z pacjentami i ich bliskimi. Może to oznaczać, że lekarze czasami decydują się nie przeprowadzać eutanazji w złożonych sytuacjach opartych na osobistych względach, mimo że prawo to przewiduje.

Jednym z warunków eutanazji jest to, że pacjent musi zawsze wcześniej omówić z medykiem pisemną prośbę o przeprowadzenie tej procedury. W eutanazję ma być również zaangażowany niezależny lekarz, który musi próbować komunikować się z pacjentem w sprawie wniosku o eutanazję i jego wykonania. Komunikacja może być również możliwa z pacjentami, którzy są ubezwłasnowolnieni – twierdzi KNMG.

Federacja holenderskich lekarzy stwierdza również w swym stanowisku, że zastosowanie premedykacji, na przykład środka nasennego, może być konieczne tuż przed przeprowadzeniem eutanazji. W takim przypadku muszą istnieć „wskazania, że ​​pacjent może na przykład zdenerwować się lub być agresywny podczas zabiegu, ponieważ nie rozumie, co się wokół niego dzieje”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl