Hiszpania: UE nie uznaje niepodległości Katalonii. Madryt przejmuje kontrolę nad regionem

Aleksandra Gersz (AIP)
Joan Cros/NurPhoto/Sipa USA/East News
Europejskie państwa, w tym Polska, nie uznały niepodległości Katalonii, którą władze regionu ogłosiły w piątek. Jednocześnie szef Rady Europejskiej Donald Tusk wyraził nadzieję, że Hiszpania, która tego samego dnia przejęła kontrolę nad Katalonią, zastosuje „siłę argumentu, a nie argument siły”.

Polskie MSZ podkreśliło w oświadczeniu, że "Polska z uwagą śledzi rozwój sytuacji w Katalonii w związku z decyzją władz tej wspólnoty autonomicznej Królestwa Hiszpanii na temat samostanowienia regionu". Jednocześnie zapewniło jednak, że „w pełni respektuje zasady suwerenności, integralności terytorialnej i jedności Królestwa Hiszpanii”, co równa się nieuznaniu niepodległości Katalonii.

- Uważamy, że rozwiązanie kwestii sporu między rządem Królestwa Hiszpanii a Katalonią, podobnie jak wszelkie spory pomiędzy rządem Królestwa Hiszpanii a wspólnotami autonomicznymi, w tym dążenia separatystyczne, stanowią wewnętrzne sprawy Królestwa Hiszpanii - dodało Ministerstwo Spraw Zagranicznych i podkreśliło, że Polska ma nadzieję na ”szybkie ustabilizowanie sytuacji w Katalonii w oparciu o postanowienia konstytucji Królestwa Hiszpanii".

Sytuację w Hiszpanii skomentował również szef Rady Europejskiej Donald Tusk. „Dla Unii Europejskiej nic się nie zmienia. Hiszpania pozostaje naszym jedynym rozmówcą. Mam nadzieję, że hiszpański rząd woli siłę argument, a nie argument siły” - napisał na Twitterze polityk. Także Wielka Brytania, Niemcy i Francja podkreśliły, że są za jednością całej Hiszpanii i nie uznały ruchu katalońskich władz. Z kolei burmistrz Barcelony Ada Colau skrytykowała obie strony. Potępiła ona decyzję Madrytu o przejęciu władzy nad Katalonią, ale stwierdziła również, że proniepodległościowe katalońskie partie popełniły błąd, „śpiesząc się w tym wyścigu kamikadze, wcześniej błędnie odczytawszy wynik katalońskiego referendum”.

Madryt i Barcelona wykonały swój ruch w piątek. Najpierw kataloński parlament ogłosił niepodległość regionu i powstanie Republiki Katalonii. Za było 70 parlamentarzystów, 10 przeciw, a dwie osoby wstrzymały się od głosu. Głosowanie zbojkotowała katalońska opozycja. Przed budynkiem parlamentu w Barcelony zebrało się tysiące ludzi, wielu z nich dzierżyło flagi Katalonii. Po ogłoszeniu decyzji w tłumie nastąpiła euforia, ludzie skandowali proniepodległościowe hasła, przytulali się i tańczyli.

CZYTAJ TAKŻE: Niepodległa Katalonia coraz bliżej. Parlament za odłączeniem się regionu od Hiszpanii

Bezpośrednio po decyzji Katalonii hiszpański senat dał zielone światło rządowi na uruchomienie artykułu 155 konstytucji Hiszpanii, co wiąże się z tymczasowym odebraniem Katalonii upoważnień w ramach autonomii. - Carles Puigdemont [lider Katalonii] miał możliwość powrotu do rządów prawa i ogłoszenia wyborów. Tego chciała większość Katalończyków, ale on postanowił tego nie robić. Rząd Hiszpanii podejmuje więc konieczne kroki, aby przywrócić legalność - powiedział w oświadczeniu premier Hiszpanii Mariano Rajoy.

Rajoy poinformował, że rozwiązuje kataloński rząd i ogłosił przedterminowe wybory w regionie, które mają odbyć się 21 grudnia. Hiszpania przejęła również kontrolę nad policją, finansami oraz mediami w Katalonii. W sobotę Madryt poinformował, że władzę w Katalonii przejmuje wicepremier Hiszpanii Soraya Saenz de Santamaria. Z kolei szef hiszpańskiego MSW Juan Ignacio Zoido ogłosił w piątek, kilka godzin po przemówieniu premiera, że odwołuje z funkcji szefa katalońskiej policji Mossos d’Esquadra Josepa Lluísa Trapero Álvareza. Wcześniej był on oskarżany przed Madryt o podburzanie Katalończyków do udziału w referendum niepodległościowym i o odmowę pomocy hiszpańskiej Gwardii Cywilnej w tłumieniu demonstracji zwolenników oderwania Katalonii od Hiszpanii. Samemu Puigdemontowi mają zostać z kolei postawione w przyszłym tygodniu zarzuty wszczęcia buntu. Sam polityk zaapelował jednak w piątek do Katalończyków, aby zastosowali wobec hiszpańskich władz „pokojowy opór”.

Kryzys w Katalonii - najpoważniejszy od dekad - miał swoją kulminację 1 października, kiedy w regionie odbyło się referendum. Madryt uznał głosowanie za nielegalne, a hiszpańskie służby otrzymały rozkaz zamykania lokali wyborczych i rekwirowania kart. Podczas referendum doszło do starć głosujących z policją, a funkcjonariusze zostali oskarżeni przez Barcelonę o przemoc wobec cywilów. W referendum wzięło udział 42 proc. uprawnionych, czyli 2,28 milionów ludzi (Katalonia ma 7,5 mln. mieszkańców). 90 proc. głosujących opowiedziało się za oderwaniem Katalonii od Madrytu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 56

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

S
Sandman
Z przerażeniem patrzę na to co się wydarza w Katalonii. Separatyście katalońscy za nic mają polecenia policji i rządu w Madrycie. Boję się żeby do podobnych rzeczy nie dojszło u nas na Śląsku. Trzeba dać temu odpór. Najlepiej jakby profilaktycznie prziwrić do heresztu najważniejszych raśiożytów. Będą mieli czas na spacery i poczytanie książek o polskości Śląska, hehehehehehe no i nie będą knuli o tej swojij autonomii...
c
czy ty jesteś
czy to co piszesz należy do skorumPOwanych szmatławców w Polsce
G
Gość
nie uznają niepodległości Katalonii
j
jakie rządy
taka kolej ...
s
służąc pani ferkel
można mieć takie zdanie?
O
O/S
tak! najlepiej wyslac dzieci i naiwna ludnosc do walki by...samemu z zacisza gabinetow przygotowywac sie do przejecia wladzy i rozdzialu lupow miedzy "zasluzonzch", a...im wiecej ich w tym boju zginie, tym wiecej zostanie do podzialu. Cos mi to wasze powstanie "slaskie" przypomina...
r
rebeliant
Komentarz do punktu 2; ma autonomię,, budżet.Co robi Polska po "przejęciu"Śląska?.Polska likwiduje autonomię,Sejm Śląsk i okrada Skarbiec Śląski!.To wszystko o "Śląsk zawsze Polski"bo swojego się nie okrada!?.
G
Gość
to można przypuszczać że octu z półek WPHW nie kupował / młodość to różnorakość ...

ale ma wnioskuję o ukaranie ale przytoczę...

Wreszcie na czas Wielkiego Postu 1990 roku biskup opolski A. Nossol pisze bardzo piękny list pasterski pt. „Potrzeba pojednania dzisiaj”. Jest to jedno wielkie wołanie o pojednanie w duchu Chrystusowej ewangelii Miłości. Autochtonów wzywa biskup do trwania na ziemi ojców, a wywodzących się z ludności napływowej zapewnia, że nikt nie uważa ich za intruzów. Ziemia Śląska jest ziemią i „małą Ojczyzną” jednych i drugich [2]. Odzew – w wielu jeszcze wypadkach bardzo smutny. Autochtoni zaczęli mówić o zdradzie, a ludność napływowa powtarzała z oburzeniem „Jakim prawem?” I raz jeszcze pytanie: „Skąd i dlaczego?”
j
jeżeli kto pani panu...
Zaproponuje pewną sumę pieniędzy to ten ktoś wie jaką sumę zaproponować ...
Każda kobieta ma swoją cenę

Zagrozi i postawi rodzinę na ostrzu brzytwy, także może powstać kompromis

Sam fakt urządów sprawujących pozorną władzę jest nad wyraz kontrowersyjny
nawet dzisiejsi oficiele w uchu prezesa są poddanymi - to tylko przykład
Jak Mariusz skrobał szafę - zamknijmy oczy i wyobraźmy sobie oksymoron
tej sytuacji
Nie ma litości dla liberalnej beznadziejności
a media donoszą o skrajnej prawicy....
dla jednych skrajna prawica to niepodległość od szarańczy która wszystkich
nazywa nazistami bo tak fajnie i modnie się zaczęło ...
Faszyzm i nazizm to ostatni wentyl jaki pozostał w geście pomocy dla ubogich obywateli
kierujących swój kciuk na arenie gladiatorów ....

Można by przypuszczać że długoletnie obrady sądu ostatecznego w III PRL
miały pewien układ z Jaruzelskim i Kiszczakiem ....

Czy ktoś obserwował z ludzi co się dzieje kiedy samica nie miała potomstwa
to nie ma nic wspólnego z rasą - psy są jak ludzie pokazują swoje oblicze
wtedy kiedy im doskwiera niezrozumienie lub aby wtedy narasta nazizm
ale szczekanie nie mówi że szczeka ten co ma zamiar narzucić nazizm
irracjonalizm samic zwierzęcych

Wracając do tematu Frank-Walter Steinmeier powiedział wprost że nie wyobraża sobie
jeszcze jednego państwa bo już ma problem z Polakami
O
Obserwator
Każdy ma prawo do wolności. Katalonia tez, wolność to tez niepodległość. Glos obywateli powinien być ponad wszystkim. Skoro referendum dało taki wynik, taka była wola ludzi.
F
Franz
nie UE wymusiła, tylko USA. Z powodu swojego partykularnego interesu - po prostu Amerykanie chcieli mieć w Kosowie swoje bazy.
g
gh
To zamieszanie jest niekorzystne dla terenów postulujących autonomie w krajach Europy. Rządy centralne maje lekcję, że nawet - wydawałoby się udany - projekt autonomii kończy się separatyzmem...
c
cztelnick
A jakoś UE zmusiła Serbię do oddania Kosowa. Czym różni się Kosowo od Katalonii? Niczym, chyba tylko tym, że należy do kraju starej unii. Banda hipokrytów europejskich.
w
weey
Polska też nie uzna autonomii Śląska bo to wyłącznie "proniemiecka" próba pozbawienia Polski zasobów węglowych...Polska powinna inwestować w Śląsk...w którym nawet kolej jest jak sprzed Króla ćwieczka
G
Gość
i to jest świat nowożytny dla nieuków historii
ale historia polityczna jest OK?
Wróć na i.pl Portal i.pl