18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Historia Lublina: 94 lata temu powstał KUL (zobacz archiwalne ZDJĘCIA)

Magdalena Mizeracka
materiał z archiwum KUL
W sobotę mija 94 rocznica powstania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Uczelnia została utworzona z inicjatywy ks. Idziego Radziszewskiego, który został jej pierwszym rektorem.

Pierwsza inauguracja odbyła się 8 grudnia w gmachu Diecezjalnego Seminarium Duchownego w Lublinie. Do obecnego gmachu przy Al. Racławickich uniwersytet wprowadził się dopiero w styczniu 1922 roku. Rozwój uczelni przerwał wybuch drugiej wojny światowej. Po wyzwoleniu Lublina spod okupacji niemieckiej w lipcu 1944 r. ks. Antoni Słomkowski wystąpił z inicjatywą reaktywowania KUL. Lata powojenne to najtrudniejszy okres w historii uczelni, kiedy jej władze i pracownicy byli szykanowani przez komunistyczne władze.

- Najtrudniej było na początku lat 50. W 1951 r. został aresztowany ks. rektor Słomkowski. To był pierwszy sygnał, że nadchodzą złe czasy dla uczelni - opowiada prof. Stefan Sawicki, pracownik KUL od 1951 do 1999 r., prorektor KUL w latach 1971-1983. - Drugim ciosem było zamknięcie przez komunistyczne władze Wydziału Prawa i Nauk Społeczno-Ekonomicznych, jednego z najważniejszych wydziałów. To były niepewne czasy dla pracowników, zastanawiano się nawet, czy uniwersytet przetrwa.

Sekcja Prawa została reaktywowana dopiero w 1982 roku z inicjatywy ks. prof. Józefa Krukowskiego. - Kiedy jeździłem do ministerstwa prosić o zgodę na reaktywację sekcji, za mną z Lublina do Warszawy jeździł samochód, który celowo wjeżdżał w tył mojego auta. Ubecy chcieli mnie nastraszyć - wspomina ks. prof. Krukowski, w latach 1978-1987 dziekan Wydziału Prawa Kanonicznego KUL. - Ale najgorszy był koniec lat. 80. Wychodziłem z domu i słyszałem od ubeka, który na mnie czekał, że nasze dni są policzone, że nas wykończą. Było ciężko, ale jak patrzę, jak KUL się obecnie rozwija, to warto było to przeżyć.

DAWNY LUBLIN - czytaj nasz serwis specjalny i oglądaj stare zdjęcia

Dziś na 41 kierunkach kształci się blisko 17 tys. osób. Obok teologii, filozofii, nauk społecznych, prawnych i humanistycznych rozwijane są nauki matematyczne i przyrodnicze. Absolwentami KUL jest wiele znanych osób, m.in. ks. Adam Boniecki, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, abp Mieczysław Mokrzycki, łaciński metropolita lwowski, Leszek Józef Mądzik, scenograf i reżyser teatralny, założyciel Sceny Plastycznej KUL, fotografik Tadeusz Rolke, czy piosenkarz Piotr Szczepanik.

- Warunki zewnętrzne się zmieniają, ale misja Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego pozostaje niezmienna. Chcemy kształcić elitę inteligencji katolickiej - podkreśla ks. prof. Antoni Dębiński, rektor KUL. - Nasza uczelnia nie tylko przekazuje wiedzę i umiejętności, ale formuje człowieka.

W sobotę, w 94 rocznicę powstania uczelni, w Kościele Akademickim KUL odprawiono uroczystą mszę św. w intencji uczelni jej dobrodziejów.

Warto wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.kurierlubelski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Historia Lublina: 94 lata temu powstał KUL (zobacz archiwalne ZDJĘCIA) - Kurier Lubelski

Komentarze 36

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

w
wydajemisie
akurat z bankami to nie do konca ci sie udało.. bardziej kontorlują Holendrzy, Włosi i Francuzi , moze na czwartym miejscu rodacy Angeli Merkel. Ale generalnie zgadzam sie z towja wypowiedzią
u
urodzonywRzeszowie
Skończą się pieniądze z UE to Ferenc wam wyłaczy ten internet, a na rondach zrobią się dziury i będzie dziadowstwo.... To jest szucznie pompowane i nie jest tak różowo w Rzeszowie jak piszesz o tych fabrykach i strefach.... ;)))
U
UrodzonywRzeszowie
Tak i dlatego średnia płaca w rzeszówku jest dużo niższa niż w Lublinie ;) Też jest dziadostwo skończą się środki UE to i rzeszów dostanie w nos
h
henry
Panowie dobrze że uczelnie istnieją i wiele kierunków jak Lublin nie otworzy to inne miasta to zrobią przykładów dziesiątki czy wy myślicie że np .W Poznaniu na 135 tys studentów wszyscy mają prace .NIE ,ponieważ Polska [,szczególnie] się zwija i RZĄDZĄ tylko Partie które tylko chcą się nachłapać nie patrząc na interes regionów szczególnie LB.Ponadto Polacy nawet żadnego samochodu nie produkują to Czesi Rumuni tak a naród 39 mil mieszkanców ani samochodów ani okrętów Nie -.Prawie wszystkie banki i media kontroluje obcy czyli ładnie brzmi sąsiad za Odry z Unii Europejskiej.
b
były student
KUL jest uczelnią która kształci bezrobotnych. Od czasów Szostka, Wilka i teraz Dębińskiegokul w swoich szeregach ma plagiatorów, oszustów i wszelkiej maści łobuzów. Nadzieją miał być Dębiński a jest jeszcze gorszy od poprzednika, ma swoje na sumieniu i teraz jest zakładnikiem. Jak zaczyna mówić o moralności to człowieka mierzi, sam powinien zrobić sobie rachunek sumienia i nie gorszyć ludzi
u
urodzonywLublinie
fabryki, strefa lotnicza i 2 razy lepszy rynek pracy niz w Tubtinie- niedoszłej europejskiej stalicy KULtury.
c
czarnysnieg
same filolgoie na KUlu sa całkiem niezłe ale za duzo jest przyjmowanych studentów, zbyt duza masówka. nikt nie kontroluje rynku jaki jest rynke pracy i ilu studwentów. kiedys na germanistyke, anglistyke etc. przyjmowali dwa razy mniej ludzi niz teraz!! a przeciez młodziezy było wiecej. czysty bezsens. nikomu nie zalezy na mlodych ludziach - zalezy tylko na etatach dla wykłądowców. a co ablowent bedzie robił nikogo nie obchodzi. to juz lepiej zostac kierowca albo fryzjerką niz jakies socjologie .. a pózniej 90% z tych absolwentów wyjedza z Lublina do warszawy albo jakiegos UK bo pracy dla nich nie ma
j
jakisbezsens
o jakies 20 kierunkówm za duzo!! starczyłoby kilkanascia konkretnych. Jaki pozytek jest z kierunków takich jak : prawko kanoniczne, Nauki o rodzinie, retoryka stosowana? Przeciez po tym nie ma zadnej pracy i zawodu. zostały stworzone tylko aby nabic kabze kadrze naukowej- dotacje etaty i te sprawy. Znam ze 3 osoby z INOR i wydz telologii- nie pracuja albo śiedzą bezrobotni w swoich miasteczkach i albo wykonują prace w Lublinie- taką do jakiej starczyła by zwykła matura. To samo z biotechnologią? gmach wielki? uruchomili to? Przeciez w Lublinie w ogle nie ma pracy dla ludzi po ochornie srodowiska albo biotechnologii. a na przyjmowali tych ludzi na dziennikarstwo i rozne filologie też nie wiem po co...:) smutne to troche
O
Olek
pewnie go wyrzucili za głupotę i farmazony z KUL-u... ;))) a może za coś jeszcze gorszego ....
U
ULA
To dobrze - gadada takie głupoty, a na UW w tamtych czasach na filozofi byli prawie sami marksiści, dlatego może coś mu zpstało i wspiera pederastię i trasseksualizm, a tępi normalne rodziny... ;)
A
Adam
to prawda Lublin miał przerwę w inwestycjach za A. Wasilewskiego (PO) (pond 4 lata stagnacji) i nareszcie teraz coś się ruszyło, więc dogonienie narazie nie grozi, no ale ilość wsi dołączanych do Rzeszowa fatycznie jest duża, a Lublinowi nie pozwalają dołączać - bo to czy tamto. Lublin wraz z graniczącym z nim Swidnikiem to ponad 400 tyś nielicząc gmin zurbanizowanych typu Konopnica Turka, Niemce, Jastków, Dominów itp. razem ponad 550 tyś. a Rzeszów ok. 175tyś + może jeszce troszeczkę okolicznych miejscowości - pobudowali troszkę rond i galerii w Rzeszowie to może i dobrze...
a
absolwentka UW
nie skończył KUL-u, a Uniwersytet Warszawski!!!
L
Lubelak
A typy z Rzeszowa jak mają??????? Sądząc po stylu wypowiedzi... kiepsko! Tobie wrócić do szkoły trzeba, bo za wysokie uczelniane progi, a zwłaszcza KUL-u... na Twoje nogi, Tomie z Rzeszowa!
E
Emigrant
No akurat nie musiałem nostryfikować dyplomu KUL-u we Francji, bo dyplom tej uczelni jest uznawany na zachodnich uczelniach (kończyłem w 1995 r.)! A robiłem doktoranckie na Sorbonie. KUL dał mi wspaniałą wiedzę, przyjaciół i cenne wspomnienia... i za to go cenię! A krytyczne uwagi pochodzą chyba od osób, które są zawistne, albo zazdrosne o historię i osiągnięcia, a także znanych, cenionych absolwentów i wykładowców tej rangi, co Jan Paweł II.
J
Jano
Do J-23:a KK,pokaż drugą tak prężną organizacje do robienia biznesu?
Wróć na i.pl Portal i.pl