"Harry Potter" wycofany z listy lektur w szkole w Lisowie. Rodzice byli zaniepokojeni "praktykami okultystycznymi i satanistycznymi"

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
"Harry Potter i Kamień Filozoficzny" nie będzie omawiany na lekcjach języka polskiego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Lisowie w gminie Herby. Taką decyzję podjęła po otrzymaniu petycji od rodziców, dyrektor placówki, Katarzyna Adamik. Rodzice są zaniepokojeni "praktykami okultystycznymi, inicjacyjnymi, ezoterycznymi, a nawet satanistycznymi". O sprawie poinformował portal lubliniecki.pl.

"Harry Potter i Kamień Filozoficzny" nie będzie omawiany na lekcjach języka polskiego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Lisowie w gminie Herby. Taką decyzję podjęła Katarzyna Adamik, dyrektor ZSP w Lisowie, po petycji, którą otrzymała w październiku od rodziców klas III, IV i V.

– W związku z naszymi przekonaniami religijnymi, wnosimy petycję o podjęcie działań w celu całkowitego zniesienia lektury “Harry Potter i Kamień Filozoficzny” J.K. Rowling z zajęć lekcyjnych języka polskiego w naszej szkole

– piszą rodzice i tłumaczą swoje obawy:

"Jest to książka, która dokładnie opisuje praktyki okultystyczne, inicjacyjne, ezoteryczne, a nawet satanistyczne. (...) Szkoła Hogwart, przedstawiona w książce jest zamkniętym światem przemocy i grozy, przekleństw i uroków. Świat ludzi jest poniżany, natomiast świat czarodziejów i czarownic jest gloryfikowany, przez co jest to zaproszenie młodego czytelnika nudnego świata ludzi do "ciekawego, pełnego przygód świata okultystycznego" - piszą rodzice i dodają:

"My, jako katoliccy rodzice, nie możemy pozwolić, by treści wyżej wymienionej książki infekowały umysły i dusze naszych dzieci" - argumentują rodzice.

Twórcy petycji powołują się na opinie egzorcystów oraz papieża Benedykta XVI, a jednocześnie nadmieniają, że książka nie jest na liście lektur obowiązkowych, ani uzupełniających, więc nie widzą sensu, aby poświęcać jej czas na lekcjach języka polskiego.

W obszernej odpowiedzi dyrektor Katarzyna Adamik przytacza szereg argumentów przemawiających za omawianiem "Harrego Pottera" na lekcjach języka polskiego. Powołuje się na słowa osób duchownych, które dobrze wypowiadają się o książce J. K. Rowling, a także na wyniki badań o pozytywnym wpływie książki na dzieci. Harry Potter pojawia się nawet na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej jako przykład wzorowej odpowiedzi.

Mimo tych argumentów, dyrektor Katarzyna Adamik podjęła decyzję o nieomawianiu książki ze względu na dobro dzieci.

"Grono Pedagogiczne ZSP w Lisowie wyraża ubolewanie, że Rodzice nie doceniają nauczycielskiej troski o wszechstronny rozwój uczniów. Naszym zdaniem uczniowie ZSP w Lisowie zostaną pozbawieni możliwości poznania książki znanej na całym świecie, a tym samym niejako wykluczeni z uczestniczenia w poznawaniu szeroko pojętej kultury" - dodaje dyrektorka szkoły.

"Harry Potter" trafił już w tym roku na listę ksiąg zakazanych w katolickiej szkole Świętego Edwarda w Nashville, w stanie Tennessee w Stanach Zjednoczonych. Książkę usunięto ze szkolnej biblioteki.

- Te książki pokazują, że magia może być zła lub dobra. A to oszustwo. Zaklęcia i uroki, o których mowa w książce, to prawdziwe zaklęcia i uroki. Odczytywane przez istotę ludzką mogą doprowadzić do wywołania złych duchów przez osobę czytającą tekst - twierdził Dan Reehil, ksiądz-dyrektor.

Natomiast w Kielcach rodzice byli oburzeni warsztatami magii opartymi na książce, które odbyły się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej.

Seria "Harry Potter" to najlepiej sprzedająca seria w historii literatury. Do dzisiaj sprzedano na całym świecie 450 milionów egzemplarzy. Zysk ze sprzedaży książek szacuje się na 9 miliardów dolarów, a dalsze 4,4 mld przyniosły książki o młodym czarodzieju. Książka przyniosła światową sławę J.K. Rowling.

Nie przegapcie

Zobaczcie koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

Kiedy będzie wiosna? Zwierzęta dają sygnały. Klimat się zmienił.

Wideo

Materiał oryginalny: "Harry Potter" wycofany z listy lektur w szkole w Lisowie. Rodzice byli zaniepokojeni "praktykami okultystycznymi i satanistycznymi" - Dziennik Zachodni

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 151

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

M
ML
29 grudnia, 20:05, Oszołom z radia Maryja:

Gratuluje odpowiedzialnej postawy rodziców z podczęstochowskiego Lisowa skutecznego działania . Chylę czoła dla waszej odwagi determinacji skuteczności a przede wszystkim wasza świadomość i odpowiedzialnośc

i troska o los przyszłych pokoleń Polaków. Wasza postawa to wzór godny do naśladowania w całej Polsce i Europie ! Jeszcze Polska nie zginęła. Takie będą Rzeczypospolite jakie młodzieży chowanie . Tak należy nalezy. Walczyć z kontrkulturowa inwazja lewactwa której częścią jest feminizm okultyzm i lgbt

30 grudnia 2019, 4:00, Gość:

O czym Ty mówisz. Mam tytuł magistra a przeczytałam całą serię o Harrym cztery razy i jakoś nie zostałam ogłupiona i nie miałam przy tym problemu z uzyskaniem tytułu. Nie składam też w ofierze kogutów, nie rysuje pentagramów po ścianach i nie wyma[wulgaryzm]e patykiem próbując czarować.

Dzieci trzeba wychowywać samemu. Nauczyć odróżniać dobro od zła i prawdę od fikcji. I nauczyć myśleć samodzielnie. Leniwi nieudacznicy zawsze będą zwalać winę na innych. Na książki, szkołę. I czepiać się wszystkiego, co nowe, inne lub czego nie rozumieją. Takie będą Rzeczypospolitej, jakie młodzieży chowanie... Tak. W ten sposób chowamy tępe, zabobonne dzieci, trzęsące portami, bo pioruny biją, pytające, czy plemniki potrafią skakać, na przystanku plujące pod nogi i rzucające mięsem co drugie słowo a kiepami POD kosz na śmieci. Ale chowane w pseudo bojaźni bożej i jednocześnie bezstresowo. Na tyle, że strach zwrócić uwagę, bo rodzice nauczyli, że NIKT nie może zwrócić im uwagi, bo oni WYCHOWALI dzieci idealne. Żałosne...

M
ML
30 grudnia, 16:38, Gość:

Ja przeczytałam Harry'ego Pottera kilka razy i jakoś żyję, a byłam wtedy w V klasie.

Szczerze wątpię, że fantastyka jest niebezpieczna dla dzieci.

Dziwniej by było gdyby podstawówki i przedszkola musiały czytać książki takie jak 'Ogniem i Mieczem' lub 'Krzyżacy'. Harry Potter jest napisany łatwym językiem dla dzieci w wieku podstawówkowym.

30 grudnia 2019, 18:38, Gość:

po prosu Harry Potter jest napisany jezykiem dla wyborcow PO, bez wzgledu na wiek

Ja i moi koledzy w podstawówce czytaliśmy Krzyzakow. A jeden taki przeczytał ponad 10 razy

Bzdura. Mam już na karku parę dekad, kilkoro dzieci. Z różnicą wieku kilkanaście lat. Dało mi to, wliczając moich rodziców i ich znajomych, możliwość obserwacji kilku pokoleń. Uwielbiam czytać. Różne pozycje. I wiem, iż niewielu czyta. Zwłaszcza "Krzyżaków", a także "Quo vadis", "Nad Niemnem" czy "Noce i dnie" lub "Chłopów". Nie kituj i nie rób więc z siebie i ze swoich kolegów geniuszy. Ilu was mogło być? Dwóch, trzech? Bajerować trzeba umieć. Ale fantazję masz...

M
ML
30 grudnia, 16:38, Gość:

Ja przeczytałam Harry'ego Pottera kilka razy i jakoś żyję, a byłam wtedy w V klasie.

Szczerze wątpię, że fantastyka jest niebezpieczna dla dzieci.

Dziwniej by było gdyby podstawówki i przedszkola musiały czytać książki takie jak 'Ogniem i Mieczem' lub 'Krzyżacy'. Harry Potter jest napisany łatwym językiem dla dzieci w wieku podstawówkowym.

30 grudnia, 18:38, Gość:

po prosu Harry Potter jest napisany jezykiem dla wyborcow PO, bez wzgledu na wiek

Ja i moi koledzy w podstawówce czytaliśmy Krzyzakow. A jeden taki przeczytał ponad 10 razy

31 grudnia 2019, 14:01, Gość:

Nie tylko Krzyżaków, także Potop.

Harry Potter to kixcz i szira dobra dla wyborców POKO.

Wartościowe to sa np. baśnie braci Grimm

Grimm? Chyba najgorszy przykład wybrałeś. Czy ty je naprawdę czytałeś? Wszystkie i w oryginalnej wersji? To oni akurat mają najbrutalniejsze baśnie. Znajdź lepszy przykład...

Y
Ystssydy

Ciemniaki hehe Lisowie mówi wszystko samo za siebie. Banda ciemniaków hehe

G
Gość
1 stycznia, 12:53, Gość:

Ja pi3rd... Podaliby jeszcze nazwiska osób które się podpisały pod tym listem. Ciemnota zawitała i do Lisowa...

POwszechna ciemnota czyta takie kiczowate dyrdymały jak Harry Potter, bo wartościowa lektura jest dla nich za trudna.

Z
Zosiek
30 grudnia 2019, 16:38, Gość:

Ja przeczytałam Harry'ego Pottera kilka razy i jakoś żyję, a byłam wtedy w V klasie.

Szczerze wątpię, że fantastyka jest niebezpieczna dla dzieci.

Dziwniej by było gdyby podstawówki i przedszkola musiały czytać książki takie jak 'Ogniem i Mieczem' lub 'Krzyżacy'. Harry Potter jest napisany łatwym językiem dla dzieci w wieku podstawówkowym.

Harry Potter to kicz dla mas. Lektury szkolne powinny być wartościowe i kształcące, a nie "łatwe". Hobbit też jest lekturą fantasy dla dzieci, ale jest napisany z prawdziwym kunsztem i z licznymi nawiązaniami do kultury i mitologii celtyckiej i nordyckiej. Rzadko się zdaża książka, która w podobny sposób łączyłaby przyjemne z pożytecznym; wg mnie powinna to być lektura obowiązkowa.

Dziecko samo może sięgnąć po Harry'ego Pottera, nie ma w tym nic złego, ale szkoła powinna promować lepsze wzorce i wymagać więcej, niż popkultura. Od tego jest, aby KSZTAŁCIĆ. Jeśli stale będziemy obniżać wymagania, to nasze dzieci będą głupsze niż my, a chyba chodzi o to, żeby swym rodzicom dorównały, albo najlepiej ich przerosły i były mądrzejsze, prawda? I nie wydaje mi się, aby były to zbyt wygórowane wymagania, dziecko ma umysł chłonny i sobie poradzi, nawet jeśli - a raczej tym bardziej - jeśli napotka jakieś trudy na swojej drodze.

Z
Zosiek

"Praktyki okultystyczne i satanistyczne" to oczywista przesada jakichś zdewociałych bab, ale sama decyzja jest dobra. Harry Potter to książka mierna, tyle że popularna wśród niewybrednych mas. Nie ma w niej żadnych szczególnych wartości kulturowych, edukacyjnych czy etycznych, poza wyświechtanymi banałami i fikuśną wyobraźnią autorki. Nie rozumiem, dlaczego nie wybrali np. o niebo lepszego chyba pod każdym względem Hobbita?

i
intro

wywalił bym też kopciuszka, no bo jak to z grobu wstała?

Przecież to może tylko Jezus

do tego szefczyk dratewka i jakieś smoki?

SKANDAL

G
Gość
30 grudnia 2019, 00:09, Gość:

Rodzic niech decyduje o tym co czyta dziecko. Osobiście wolę aby dziecko dostało 1 niż czytało to dziadostwo. Mam prawo do tego aby uczyć swoje dzieci co jest dobre a co złe. Szkoda czasu moich dzieci na takie głupoty.

To sobie rodzicu otwórz własną szkołę i tam ucz dzieci o płaskiej ziemi

G
Gość
30 grudnia, 13:35, Gość:

No tak Harry Poter jest BE !! ALE ZA TO KSIĄDZ PEDOFIL OPOWIADAJĄCY BAJKI, BREDNIE I ZABOBONY JEST CACY ???

30 grudnia 2019, 18:39, Gość:

nie ma to jak LGBTowcy "uczacy" mastyrbacji przedszkolakow

1 stycznia, 11:31, Gość:

Czy możesz zamknąć ten PISowski i 500plusowski ryj?

szKODa ci UBywatelu?

G
Gość

Ja pi3rd... Podaliby jeszcze nazwiska osób które się podpisały pod tym listem. Ciemnota zawitała i do Lisowa...

n
nauczycielka zeksu
30 grudnia, 13:35, Gość:

No tak Harry Poter jest BE !! ALE ZA TO KSIĄDZ PEDOFIL OPOWIADAJĄCY BAJKI, BREDNIE I ZABOBONY JEST CACY ???

30 grudnia, 18:39, Gość:

nie ma to jak LGBTowcy "uczacy" mastyrbacji przedszkolakow

30 grudnia 2019, 18:41, Gość:

albo POlański tworzacy z małym,i dziewczynkami instalacje artystyczne, lub czlonkowie kasty nadzwyczajnej uzywajacy dziewczynek dla zdrowotnosci

uważasz że jak się o tym nie pisze i mówi bo cenzura ,to żeńskich "instalatorek" nie ma ?

G
Gość
30 grudnia, 13:35, Gość:

No tak Harry Poter jest BE !! ALE ZA TO KSIĄDZ PEDOFIL OPOWIADAJĄCY BAJKI, BREDNIE I ZABOBONY JEST CACY ???

30 grudnia 2019, 18:39, Gość:

nie ma to jak LGBTowcy "uczacy" mastyrbacji przedszkolakow

Czy możesz zamknąć ten PISowski i 500plusowski ryj?

G
Gość
30 grudnia, 16:38, Gość:

Ja przeczytałam Harry'ego Pottera kilka razy i jakoś żyję, a byłam wtedy w V klasie.

Szczerze wątpię, że fantastyka jest niebezpieczna dla dzieci.

Dziwniej by było gdyby podstawówki i przedszkola musiały czytać książki takie jak 'Ogniem i Mieczem' lub 'Krzyżacy'. Harry Potter jest napisany łatwym językiem dla dzieci w wieku podstawówkowym.

30 grudnia, 18:38, Gość:

po prosu Harry Potter jest napisany jezykiem dla wyborcow PO, bez wzgledu na wiek

Ja i moi koledzy w podstawówce czytaliśmy Krzyzakow. A jeden taki przeczytał ponad 10 razy

Nie tylko Krzyżaków, także Potop.

Harry Potter to kixcz i szira dobra dla wyborców POKO.

Wartościowe to sa np. baśnie braci Grimm

G
Gość
30 grudnia, 22:55, Jeryho:

A jak szarlatan w czarnej sukience odprawia okultystyczne rytuały w szkole nad nie skalanymi ideologią dziećmi to już dobrze? Jemu wolno? W imię własnej kabzy i jemu podobnych prawda?

Nie ma to jak rytual nauczania masturbacji przedszkolakow przez LGBTowców

Dodaj ogłoszenie