Handlowali środkami poronnymi w sieci. Gang rozbili rzeszowscy policjanci przy wsparciu CBŚP [ZDJĘCIA, WIDEO]

WT, KWPZaktualizowano 

Wideo

Zobacz galerię (5 zdjęć)
Policjanci z komendy wojewódzkiej w Rzeszowie wspólnie z funkcjonariuszami poznańskiego zarządu CBŚP rozbili grupę przestępczą nielegalnie handlującą środkami poronnymi.

Troje mieszkańców Śląska, za pośrednictwem sklepu internetowego wprowadziło do obrotu kilkanaście tysięcy tabletek o działaniu aborcyjnym.

- Będą odpowiadać za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, pomocnictwo w przerywaniu ciąży, obrót fałszywymi lekami i „pranie brudnych pieniędzy”. Grozi im za to do 15 lat pozbawienia wolności

- informuje nadkom. Marta Tabasz-Rygiel z KWP w Rzeszowie.

Ta sprawa miała swój początek w 2018 r., gdy do szpitala trafiła pacjentka z silnym krwawieniem. Pojawiło się podejrzenie, że mogła przerwać ciążę przy użyciu środków poronnych.

Śledztwo w tej sprawie wszczęła Prokuratura Rejonowa w Brzozowie. Ustalenia śledczych wskazywały, że kobieta kupiła środki za pośrednictwem Internetu, dlatego zapadła decyzja o tym, by sprawą zajęli się policjanci z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością KWP w Rzeszowie.

Policyjne czynności potwierdziły, że handel środkami poronnymi odbywał się za pośrednictwem sklepu internetowego. Ustalenie osób, które stały za tym procederem nie było łatwe, bowiem miały one wiedzę, jak maskować swoją tożsamość w sieci.

W tej sprawie nawiązano ścisłą współpracę z funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego Policji Zarządu w Poznaniu. Wspólne działania doprowadziły do osób, które w sposób zorganizowany handlowały na terenie Polski środkami poronnymi. To troje mieszkańców województwa śląskiego.

Czytaj także

Jak ustalono, środki sprowadzano z zagranicy, pod konkretne zamówienia, potem pocztą kurierską były wysyłane do klientów.

Osoby, które zajmowały się tą nielegalną działalnością nie miały wykształcenia medycznego. Środki, które sprzedawały, to leki na różne schorzenia, których skutkiem ubocznym było działanie poronne.

Były to również podrobione leki lub takie, które nie zostały dopuszczone do obrotu w Polsce, a mające silne działanie poronne. Takie leki, stosowane bez nadzoru lekarza, mogły stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia.

Śledztwo wykazało, że do obrotu wprowadzono co najmniej kilkanaście tysięcy tabletek.

Zyski z tego procederu były olbrzymie. Członkowie grupy, żeby ukryć nielegalne dochody, wykorzystywali łańcuch powiązanych ze sobą rachunków bankowych, zakładanych na różne osoby tzw. „słupy”. Lider grupy, aby zalegalizować środki pochodzące z przestępstwa założył też działalność gospodarczą.

Policjanci zatrzymali trzy osoby, 30-letniego mężczyznę oraz dwie kobiety w wieku 26 i 49 lat. Podczas przeszukania, zabezpieczyli telefony komórkowe, komputery, twarde dyski i przenośne nośniki danych. Zdecydowano też o zabezpieczeniu dwóch luksusowych aut.

Handlowali środkami poronnymi w sieci. Gang rozbili rzeszows...

Zatrzymani usłyszeli już prokuratorskie zarzuty. Będą odpowiadać za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, za udzielanie pomocy kobietom ciężarnym w przerywaniu ciąży, czym sprowadzali zagrożenie dla życia i zdrowia wielu osób, także za odpłatne dostarczanie znacznych ilości sfałszowanych produktów leczniczych i dokonywanie obrotu lekami bez wymaganego zezwolenia.

Grozi im też odpowiedzialność karna za „pranie brudnych pieniędzy”. 30-latek będzie odpowiadał również za założenie i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą.

Na wniosek policji i prokuratora, sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu podejrzanych na 3 miesiące.

- Nie wykluczamy dalszych zatrzymań - zapowiada nadkom. Marta Tabasz-Rygiel.

Czytaj także

Strażnicy graniczni z Przemyśla i CBŚP, we współpracy z KAS,...

Materiał oryginalny: Handlowali środkami poronnymi w sieci. Gang rozbili rzeszowscy policjanci przy wsparciu CBŚP [ZDJĘCIA, WIDEO] - Nowiny

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 3

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

k
katolik z fary

Będą odpowiadać za pomocnictwo w zabójstwie.

G
Gość

Jak na zatrzymanie ludzi którzy mogą być niebezpieczni, to Pani policjantka ma super odpowiednie buciki ☺️

b
bezlitosny_agnostyk

Chcecie się p...lić bezkarnie? To się wysterylizować i po sprawie, a nie żeby później taką ruchawicę jedną z drugą za pieniądze podatników ratować ze śpiączek krwotocznych!

Co najmniej 15 lat temu hadlowano tym g..nem na "kafeterii" - dzieciaki żarły te leki na reumatyzm po każdej wiejskiej potańcówce, tylko każdy grał głupa, że nie ma problemu.

Nie jedną małolatę żrą robale w grobie po krwotoku wywołanym sztucznym poronieniem w warunkach "poligonowych"!

Jebać się chce i jednocześnie nie ponosić odpowiedzialności.

Ilu krwiodawców oddało krew tylko dlatego, że ktoś zrobił sobie z ruchania sport i go przerosły konsekwencje.

Wysterylizować i do burdeli!

Dodaj ogłoszenie