Hajnówka: uczcili pamięć zamordowanych przez oddział "Burego" (ZDJĘCIA)

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Obchody uroczystości "Wieczna Pamięć" ku czci ofiar pacyfikacji bielskich wsi przez oddział "Burego" (27.02.2021 r.) Wojciech Wojtkielewicz
Mieszkańcy Hajnówki uczcili pamięć ofiar pacyfikacji wsi z powiatu bielskiego przez oddział podziemia niepodległościowego pod dowództwem Romualda Rajsa "Burego". Do mordów doszło zimą 1946 roku. Ofiarami była prawosławna ludność pochodzenia białoruskiego. Dzisiejsza uroczystość to odpowiedź na manifestacje narodowców, dla których "Bury" jest bohaterem.

Odczytali nazwiska 79 ofiar

"Wiecznaja Pamiat" to zapoczątkowana w 2018 roku inicjatywa społeczników i mieszkańców Hajnówki. Była reakcją na marsz środowisk narodowych, który w latach ubiegłych organizowany był związku z Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W trakcie marszów narodowców w sposób szczególny upamiętniano postać kapitana Romualda Rajsa "Burego".

- To, co się tu dzieje to przeciwstawienie się kultowi żołnierzy wyklętych, a w szczególności "Burego", który wymordował mieszkańców okolicznych wsi - mówi Anna Moroz, uczestniczka "Wiecznej Pamięci".

Uroczystość ku czci ofiar pacyfikacji z 1946 roku odbyła się na skwerze Dymitra Wasilewskiego, przy pomniku poświęconym ofiarom wojen, przemocy i represji. Ze względów epidemiologicznych tegoroczne obchody były skromniejsze. Towarzyszyła im eskorta policjantów, którzy co raz upominali przez megafony o obowiązku zachowywania dystansu społecznego.

Najpierw zapalono znicze, potem organizatorzy przypomnieli postać jednej z kobiet zamordowanej przez oddział "Burego" - Marii Pietruczuk. Padła ona ofiarą napadu w lutym 1946 roku przez oddział "Burego". Kobieta opierała się, została postrzelona i zmarła w szpitalu 6 lutego. W 2020 roku sobór kościoła prawosławnego zaliczył ją w poczet świętych męczenników. Obecnie zbierane są środki na budowę pomnika ku czci Pietruczuk.

Na koniec odczytano nazwiska wszystkich ofiar pacyfikacji. Gdy padało nazwisko danej osoby, wówczas któryś z mieszkańców Hajnówki (wyposażony w tabliczkę z wypisanymi danymi ofiary) podchodził pod pomnik i zapalał symboliczny znicz. Po uroczystościach na skwerze modlono się w hajnowskiej cerkwi Jana Chrzciciela.

- Myślę, że generalnie mieszkańcy Hajnówki wiedzą, że "Bury" nie jest żadnym bohaterem, a marsze i demonstracje ku czci żołnierzy wyklętych to prowokacja w stronę ludności białoruskiej, która mieszka tu z dziada pradziada - mówi Mirosława Birecka, mieszkanka Hajnówki. - Mam nadzieję, że ci, którzy biorą w tym udział, zrozumieją kiedyś swój błąd i będą się tego wstydzili.

Dzisiejsze uroczystości przebiegły raczej spokojnie. Jak informuje policja:

W trakcie zgromadzeń, które odbyły się dziś w Hajnówce nie odnotowano zbiorowego zakłócenia porządku. Co do czynności podejmowanych obecnie przez policjantów to należy poczekać aż zostaną zakończone.

Jak później dodała Edyta Wilczyńska z zespołu prasowego podlaskiej policji, doszło jednak do drobnych incydentów.

Po zakończonym zgromadzeniu, które odbyło się na skwerze im. dr Dymitra Wasilewskiego w Hajnówce zatrzymane i doprowadzone do Komendy Powiatowej Policji w Hajnówce zostały cztery osoby. Dwie kobiety i dwóch mężczyzn. Osoby te zostały zatrzymane w związku z odmową udzielenia funkcjonariuszom policji swoich danych osobowych. Czynności podejmowane przez policjantów wobec tych 4 osób związane były z popełnianiem wykroczeń m. in. nieprzestrzegania przepisów o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Po zakończeniu czynności w jednostce wszystkie osoby zostały zwolnione.

MSZ Białorusi potępia marsze, a narodowcy organizują rajd

Jak podała PAP, wczoraj Ministerstwo Spraw Zagranicznych Białorusi wydało oświadczenie, w którym zdecydowanie potępiło zamiar organizacji marszu ku czci żołnierzy wyklętych w Hajnówce. "Marsze radykalnej prawicy w skupiskach etnicznych Białorusinów w Polsce to otwarte cyniczne znieważanie pamięci ofiar band +żołnierzy wyklętych+, sprzyjanie heroizacji nazizmu" - czytamy w komunikacie MSZ. Białoruski resort spraw zagranicznych uważa, że organizacja marszu to "absolutnie niedopuszczalna praktyka gloryfikacji zbrodniarzy wojennych", wytyka też polskim władzom "wieloletnią pobłażliwość wobec marszów radykalnej prawicy".

W tym roku marszu narodowców w Hajnówce jednak nie będzie. Co nie znaczy, że zrezygnowali oni z czczenia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jak czytamy na profilu facebookowym Narodowej Hajnówki:

Biorąc pod uwagę obecnie panującą sytuację, bezpieczeństwo mieszkańców, a także nie chcąc brać udziału w medialnej i politycznej szopce, która towarzyszy nam już od kilku tygodni, tegoroczna forma wydarzenia będzie inna.
Spotykamy się 28 lutego o godz 12:00 na parkingu przy ulicy Białowieskiej (Biedronka), skąd udamy się na krótki rajd samochodowy, który docelowo zakończy się w Narewce. W między czasie przewidujemy składanie kwiatów przy miejscach pamięci.

- To bardzo dotkliwe, że toleruje się marsze i demonstracje neofaszystów - organizacji, które powinny być zabronione w każdym demokratycznym kraju - uważa Mirosława Birecka, uczestniczka uroczystości "Wiecznaja Pamiat". - Jestem tu, bo chcę wspierać proces demokratyzacji. To, co się w tej chwili dzieje jest bardzo niepokojące. Zmierzamy w kierunku dyktatury i rządów autorytarnych i jeśli obywatele tego nie zrozumieją, to będzie za późno. Ten proces już nabrał rozpędu. Szkoda, że wielu ludzi nie rozumie, że to ich dotyczy.

IPN badał sprawę pacyfikacji i umorzył śledztwo

Przypomnijmy, że sprawę pacyfikacji w 1946 r. wsi Zanie, Zaleszany, Końcowizna, Szpaki i Wólka Wygonowska badał pion śledczy IPN. Ustalił, że zamordowanych zostało 79 osób z powiatu bielskiego, w tym 30 furmanów, którzy stracili życie w lesie koło Puchał Starych. Wśród ofiar były także dzieci. W 2005 r. IPN umorzył śledztwo. Powodem umorzenia było m.in. to, że po wojnie prawomocnie zakończyło się postępowanie wobec części sprawców, innych nie ustało się ustalić, a część już nie żyła.

Kpt. Romuald Rajs "Bury" został po wojnie skazany na śmierć przez rozstrzelanie. W 1995 roku Sąd Warszawskiego Okręgu Wojskowego unieważnił wyroki śmierci wobec niego i jego zastępcy Kazimierza Chmielowskiego. Obaj skazani zostali wtedy zrehabilitowani.

CZYTAJ TEŻ:

Wideo

Materiał oryginalny: Hajnówka: uczcili pamięć zamordowanych przez oddział "Burego" (ZDJĘCIA) - Gazeta Współczesna

Komentarze 23

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
28 lutego, 20:12, Abadon:

Nienawiść Polaków do Rosjan można tłumaczyć tylko wyjątkową głupotą Polaków.

W Ewolucji rozwiązania niekorzystne są zastępowane przez korzystniejsze.

To, co się kłębi w głowach Polaków to fałszywy program, to zwykły żydowski wirus, mający za zadanie unicestwienie Polski i Polaków.

Jak wiemy, najlepszy program antywirusowy napisał Rosjanin.

Czy do Polaków dotrze ta prosta prawda?

na kazdym kroku tzn kazdym wpisem starasz sie pokazac jak wielkim jestes idiioota

G
Gość
28 lutego, 16:52, Gość:

czyzby ruski troll mial kolejny atak?

28 lutego, 17:15, Gość:

On tu stale jest i to w każdym temacie, bo bandzior i zboczeniec nazwany 'misiejuk'

28 lutego, 18:54, Gość:

Dwaj forumowe zajadłe psychole,

Adolf abadon i ten slawny wyłysiały

od rowa i spermy Misiejuka

pisobolszewicki aktywista

lokalne bardzo upośledzone trolle

antyspołeczne i zdegenerowane

Jak co dzień do wieczora od rana

walczą o tytuł "Największego Dzbana" .

misiejuk juz się podpisał, ruski cham zyjacy na polskiej ziemi na forach internetowych grozi Polakom, że ich zabije, a dlaczego to ruski bandzior? bo Polak takiego czegoś nigdy by nie napisał, a ten nastolatek z patologicznej ruskiej rodziny napisał tak: '''mam w doopie polaka papieża i AKa żołnierzy'''...

A my mamy ciebie bydlaku na szpicu

G
Gość
28 lutego, 16:52, Gość:

czyzby ruski troll mial kolejny atak?

28 lutego, 17:15, Gość:

On tu stale jest i to w każdym temacie, bo bandzior i zboczeniec nazwany 'misiejuk'Dwaj forumowe zajadłe psychole,

Adolf abadon i ten slawny wyłysiały

od rowa i spermy Misiejuka

pisobolszewicki aktywista

lokalne bardzo upośledzone trolle

antyspołeczne i zdegenerowane

Jak co dzień do wieczora od rana

walczą o tytuł "Największego Dzbana" .

G
Gość
28 lutego, 15:18, Abadon:

„Żołnierze niezłomni” – czy byli patriotami? Z pewnością tak. Jednak pozbawieni politycznego przywództwa, politycznej wiedzy, dopuszczali się zbrodni także na własnym narodzie. Nie rozumieli, że są narzędziem w rękach zachodnich politycznych bandytów, którzy bez skrupułów wykorzystywali ich dla własnych celów – osłabiania ZSRR, który chcieli pokonać. Polacy mieli, co najwyżej, stanowić mięso armatnie, a Polska na mapie Europy – tak samo jak dzisiaj – nie była im potrzebna.

Nie trzeba być strategiem, żeby wiedzieć, że nie prowadzi się walki z przeciwnikiem, jeśli nie istnieją najmniejsze szanse na jej wygranie.

Jest także oczywiste, że los „żołnierzy niezłomnych” był z góry przesądzony – musieli zostać wyeliminowani.

Wiadomym było także, że najlepiej wykonają to zadanie antypolscy Żydzi z kierownictwa powstającej PRL, z UB i IW.

Zachodni alianci realizując politykę żydowskiej finansjery wystawiali młodych, naiwnych, politycznie nieświadomych Polaków na rzeź, której w Polsce dokonywali ich pobratymcy – tzw. Żydo-bolszewicy.

Polska i Polacy znajdują się dzisiaj w podobnej sytuacji. Nie istnieje polski ośrodek władzy, który miałby na względzie dobro narodu i państwa polskiego. Jesteśmy poddawani presji żydowskiej, syjonistycznej propagandy i niszczeni przez władze żydowskiego reżimu IIIRP realizującego wytyczne zachodnich – żydowskich – mocodawców.

„Żołnierze niezłomni” i ich ofiary to tragiczne karty naszej historii – ich historia nie jest powodem do dumy, jest powodem do zadumy nad losem narodu i państwa pozbawionego polskiego narodowego przywództwa.

28 lutego, 16:30, Gość:

żołnierze niezłomni walczyli z sowieckim okupanem, bo chcieli by Polska była Polską rzadzoną przez Polaków, ale tumanowi to trudno pojąć, bo tuman nie wiem, że sowiet to okupant i morderca, wygrzewał się w Polsce przez 50 lat

28 lutego, 18:05, Abadon:

Jesteś typowym przypadkiem nieuleczalnego rusofoba i durnego Polaka.

Polskę zgnojono, rozszabrowano i zniewolono jak nigdy wcześniej. Nad głowami wisi nam katowski miecz żydo-globalizmu. Jedynie Rosja jest w stanie banksterską swołocz dobić. A ty na nią plujesz. Zasługujesz na to, aby być zaczipowanym niewolnikiem tyrającym na banksterów. Przez takich jak ty w Polsce jest jak jest.

Polske zniewolili sowieci wtedy i teraz, zasiadają na urzedach, przez 50 lat okupowali POlske i grabili a ty nawołujesz, że mamy twoim rodakom z Rosji ufać? Polacy nie sa idiotami pajacu. Polecam wyjazd z Polski, tam w twojej Rosji spokój, dobrobyt, ludzie nie demonstruja niezadowolenia.

G
Gość
28 lutego, 15:18, Abadon:

„Żołnierze niezłomni” – czy byli patriotami? Z pewnością tak. Jednak pozbawieni politycznego przywództwa, politycznej wiedzy, dopuszczali się zbrodni także na własnym narodzie. Nie rozumieli, że są narzędziem w rękach zachodnich politycznych bandytów, którzy bez skrupułów wykorzystywali ich dla własnych celów – osłabiania ZSRR, który chcieli pokonać. Polacy mieli, co najwyżej, stanowić mięso armatnie, a Polska na mapie Europy – tak samo jak dzisiaj – nie była im potrzebna.

Nie trzeba być strategiem, żeby wiedzieć, że nie prowadzi się walki z przeciwnikiem, jeśli nie istnieją najmniejsze szanse na jej wygranie.

Jest także oczywiste, że los „żołnierzy niezłomnych” był z góry przesądzony – musieli zostać wyeliminowani.

Wiadomym było także, że najlepiej wykonają to zadanie antypolscy Żydzi z kierownictwa powstającej PRL, z UB i IW.

Zachodni alianci realizując politykę żydowskiej finansjery wystawiali młodych, naiwnych, politycznie nieświadomych Polaków na rzeź, której w Polsce dokonywali ich pobratymcy – tzw. Żydo-bolszewicy.

Polska i Polacy znajdują się dzisiaj w podobnej sytuacji. Nie istnieje polski ośrodek władzy, który miałby na względzie dobro narodu i państwa polskiego. Jesteśmy poddawani presji żydowskiej, syjonistycznej propagandy i niszczeni przez władze żydowskiego reżimu IIIRP realizującego wytyczne zachodnich – żydowskich – mocodawców.

„Żołnierze niezłomni” i ich ofiary to tragiczne karty naszej historii – ich historia nie jest powodem do dumy, jest powodem do zadumy nad losem narodu i państwa pozbawionego polskiego narodowego przywództwa.

28 lutego, 16:30, Gość:

żołnierze niezłomni walczyli z sowieckim okupanem, bo chcieli by Polska była Polską rzadzoną przez Polaków, ale tumanowi to trudno pojąć, bo tuman nie wiem, że sowiet to okupant i morderca, wygrzewał się w Polsce przez 50 lat

28 lutego, 18:05, Abadon:

Jesteś typowym przypadkiem nieuleczalnego rusofoba i durnego Polaka.

Polskę zgnojono, rozszabrowano i zniewolono jak nigdy wcześniej. Nad głowami wisi nam katowski miecz żydo-globalizmu. Jedynie Rosja jest w stanie banksterską swołocz dobić. A ty na nią plujesz. Zasługujesz na to, aby być zaczipowanym niewolnikiem tyrającym na banksterów. Przez takich jak ty w Polsce jest jak jest.

to czego tu siedzisz? Polacy chca byc jak najdalej od Rosji, pewnie nie widzisz co robi Kreml z Niemcami, zawsze podle i podstepnie... Putin wybudował sobie pałace tak z uczciwości i szlachetności hahaha

A
Abadon
28 lutego, 15:18, Abadon:

„Żołnierze niezłomni” – czy byli patriotami? Z pewnością tak. Jednak pozbawieni politycznego przywództwa, politycznej wiedzy, dopuszczali się zbrodni także na własnym narodzie. Nie rozumieli, że są narzędziem w rękach zachodnich politycznych bandytów, którzy bez skrupułów wykorzystywali ich dla własnych celów – osłabiania ZSRR, który chcieli pokonać. Polacy mieli, co najwyżej, stanowić mięso armatnie, a Polska na mapie Europy – tak samo jak dzisiaj – nie była im potrzebna.

Nie trzeba być strategiem, żeby wiedzieć, że nie prowadzi się walki z przeciwnikiem, jeśli nie istnieją najmniejsze szanse na jej wygranie.

Jest także oczywiste, że los „żołnierzy niezłomnych” był z góry przesądzony – musieli zostać wyeliminowani.

Wiadomym było także, że najlepiej wykonają to zadanie antypolscy Żydzi z kierownictwa powstającej PRL, z UB i IW.

Zachodni alianci realizując politykę żydowskiej finansjery wystawiali młodych, naiwnych, politycznie nieświadomych Polaków na rzeź, której w Polsce dokonywali ich pobratymcy – tzw. Żydo-bolszewicy.

Polska i Polacy znajdują się dzisiaj w podobnej sytuacji. Nie istnieje polski ośrodek władzy, który miałby na względzie dobro narodu i państwa polskiego. Jesteśmy poddawani presji żydowskiej, syjonistycznej propagandy i niszczeni przez władze żydowskiego reżimu IIIRP realizującego wytyczne zachodnich – żydowskich – mocodawców.

„Żołnierze niezłomni” i ich ofiary to tragiczne karty naszej historii – ich historia nie jest powodem do dumy, jest powodem do zadumy nad losem narodu i państwa pozbawionego polskiego narodowego przywództwa.

28 lutego, 16:30, Gość:

żołnierze niezłomni walczyli z sowieckim okupanem, bo chcieli by Polska była Polską rzadzoną przez Polaków, ale tumanowi to trudno pojąć, bo tuman nie wiem, że sowiet to okupant i morderca, wygrzewał się w Polsce przez 50 lat

Jesteś typowym przypadkiem nieuleczalnego rusofoba i durnego Polaka.

Polskę zgnojono, rozszabrowano i zniewolono jak nigdy wcześniej. Nad głowami wisi nam katowski miecz żydo-globalizmu. Jedynie Rosja jest w stanie banksterską swołocz dobić. A ty na nią plujesz. Zasługujesz na to, aby być zaczipowanym niewolnikiem tyrającym na banksterów. Przez takich jak ty w Polsce jest jak jest.

A
Abadon
28 lutego, 15:18, Abadon:

„Żołnierze niezłomni” – czy byli patriotami? Z pewnością tak. Jednak pozbawieni politycznego przywództwa, politycznej wiedzy, dopuszczali się zbrodni także na własnym narodzie. Nie rozumieli, że są narzędziem w rękach zachodnich politycznych bandytów, którzy bez skrupułów wykorzystywali ich dla własnych celów – osłabiania ZSRR, który chcieli pokonać. Polacy mieli, co najwyżej, stanowić mięso armatnie, a Polska na mapie Europy – tak samo jak dzisiaj – nie była im potrzebna.

Nie trzeba być strategiem, żeby wiedzieć, że nie prowadzi się walki z przeciwnikiem, jeśli nie istnieją najmniejsze szanse na jej wygranie.

Jest także oczywiste, że los „żołnierzy niezłomnych” był z góry przesądzony – musieli zostać wyeliminowani.

Wiadomym było także, że najlepiej wykonają to zadanie antypolscy Żydzi z kierownictwa powstającej PRL, z UB i IW.

Zachodni alianci realizując politykę żydowskiej finansjery wystawiali młodych, naiwnych, politycznie nieświadomych Polaków na rzeź, której w Polsce dokonywali ich pobratymcy – tzw. Żydo-bolszewicy.

Polska i Polacy znajdują się dzisiaj w podobnej sytuacji. Nie istnieje polski ośrodek władzy, który miałby na względzie dobro narodu i państwa polskiego. Jesteśmy poddawani presji żydowskiej, syjonistycznej propagandy i niszczeni przez władze żydowskiego reżimu IIIRP realizującego wytyczne zachodnich – żydowskich – mocodawców.

„Żołnierze niezłomni” i ich ofiary to tragiczne karty naszej historii – ich historia nie jest powodem do dumy, jest powodem do zadumy nad losem narodu i państwa pozbawionego polskiego narodowego przywództwa.

28 lutego, 16:30, Gość:

żołnierze niezłomni walczyli z sowieckim okupanem, bo chcieli by Polska była Polską rzadzoną przez Polaków, ale tumanowi to trudno pojąć, bo tuman nie wiem, że sowiet to okupant i morderca, wygrzewał się w Polsce przez 50 lat

28 lutego, 16:33, Gość:

ŻOŁNIERZE WYKLĘCI BYLI BOHATERAMI WALCZĄCYMI Z OKUPANTEM SOWIECKIM. I KAZDY KTO NA NICH PLUJE NIE JEST POLAKIEM, ALE RUSKIM POTOMKIEM, PODŁYM I ZAKŁAMANYM.

28 lutego, 16:39, Abadon:

ĆWOKI ,BURAKI ,PROWINCJO tylko ŻOŁNIERZE NIEZŁOMNI nie wyklęci ! ! ! ! WYKLĘCI ,tak nazywają tylko ŻYDZI ! ! !

28 lutego, 17:14, Gość:

raczej ruscy tak Ich nazwali

28 lutego, 17:24, Gość:

SOWIET ICH WYKLINAŁ I TA NAZWA POZOSTAŁA, ALE TO BYLI BOHATERZY, BRONILI POLAKÓW I POLSKĘ PRZED NAJOKRUTNIEJSZYMI MORDERCAMI, GORSZYMI NIZ NIEMCY.

Rusofobi są najczęściej kompletnie ślepi na to wszystko. Rozgrzeszą USrael i NATO ze wszystkich zbrodni – wszak USrael i NATO to „jedyny ratunek” przed Rosją. Do tego stopnia potrafi zaślepić ludzi rusofobia. Dlatego obawiam się, że do większości rusofobów i tak nic nie dotrze.

G
Gość
28 lutego, 16:52, Gość:

czyzby ruski troll mial kolejny atak?

On tu stale jest i to w każdym temacie, bo bandzior i zboczeniec nazwany 'misiejuk'

G
Gość
28 lutego, 15:18, Abadon:

„Żołnierze niezłomni” – czy byli patriotami? Z pewnością tak. Jednak pozbawieni politycznego przywództwa, politycznej wiedzy, dopuszczali się zbrodni także na własnym narodzie. Nie rozumieli, że są narzędziem w rękach zachodnich politycznych bandytów, którzy bez skrupułów wykorzystywali ich dla własnych celów – osłabiania ZSRR, który chcieli pokonać. Polacy mieli, co najwyżej, stanowić mięso armatnie, a Polska na mapie Europy – tak samo jak dzisiaj – nie była im potrzebna.

Nie trzeba być strategiem, żeby wiedzieć, że nie prowadzi się walki z przeciwnikiem, jeśli nie istnieją najmniejsze szanse na jej wygranie.

Jest także oczywiste, że los „żołnierzy niezłomnych” był z góry przesądzony – musieli zostać wyeliminowani.

Wiadomym było także, że najlepiej wykonają to zadanie antypolscy Żydzi z kierownictwa powstającej PRL, z UB i IW.

Zachodni alianci realizując politykę żydowskiej finansjery wystawiali młodych, naiwnych, politycznie nieświadomych Polaków na rzeź, której w Polsce dokonywali ich pobratymcy – tzw. Żydo-bolszewicy.

Polska i Polacy znajdują się dzisiaj w podobnej sytuacji. Nie istnieje polski ośrodek władzy, który miałby na względzie dobro narodu i państwa polskiego. Jesteśmy poddawani presji żydowskiej, syjonistycznej propagandy i niszczeni przez władze żydowskiego reżimu IIIRP realizującego wytyczne zachodnich – żydowskich – mocodawców.

„Żołnierze niezłomni” i ich ofiary to tragiczne karty naszej historii – ich historia nie jest powodem do dumy, jest powodem do zadumy nad losem narodu i państwa pozbawionego polskiego narodowego przywództwa.

28 lutego, 16:30, Gość:

żołnierze niezłomni walczyli z sowieckim okupanem, bo chcieli by Polska była Polską rzadzoną przez Polaków, ale tumanowi to trudno pojąć, bo tuman nie wiem, że sowiet to okupant i morderca, wygrzewał się w Polsce przez 50 lat

28 lutego, 16:33, Gość:

ŻOŁNIERZE WYKLĘCI BYLI BOHATERAMI WALCZĄCYMI Z OKUPANTEM SOWIECKIM. I KAZDY KTO NA NICH PLUJE NIE JEST POLAKIEM, ALE RUSKIM POTOMKIEM, PODŁYM I ZAKŁAMANYM.

28 lutego, 16:39, Abadon:

ĆWOKI ,BURAKI ,PROWINCJO tylko ŻOŁNIERZE NIEZŁOMNI nie wyklęci ! ! ! ! WYKLĘCI ,tak nazywają tylko ŻYDZI ! ! !

raczej ruscy tak Ich nazwali

G
Gość
28 lutego, 07:47, Gość:

Morderca za swoje zbrodnie dostał wyrok śmierci i tak będzie do końca świata.

28 lutego, 07:56, Gość:

A co z twoimi dziadami ruskimi, mordercami? Dalej w Rosji morduja niewygodnych ludzi, bo mówia o was prawde kanalie podstepne. A teraz precz z mojego kraju.

28 lutego, 08:08, Gość:

To nie jest twój kraj . Dlatego nazywa się Polska , a nie Zyebalandia pisobolszewicki agitatorze .

28 lutego, 9:02, Gość:

ty jesteś ruskim nastolatkiem, wykolejonym jak twoi przodkowie, chętnym do zabijania Polaków

28 lutego, 14:15, Gość:

moze Bury to jego rodzina?

inteligencja ameby śmieciu

A
Abadon

„Żołnierze niezłomni” – czy byli patriotami? Z pewnością tak. Jednak pozbawieni politycznego przywództwa, politycznej wiedzy, dopuszczali się zbrodni także na własnym narodzie. Nie rozumieli, że są narzędziem w rękach zachodnich politycznych bandytów, którzy bez skrupułów wykorzystywali ich dla własnych celów – osłabiania ZSRR, który chcieli pokonać. Polacy mieli, co najwyżej, stanowić mięso armatnie, a Polska na mapie Europy – tak samo jak dzisiaj – nie była im potrzebna.

Nie trzeba być strategiem, żeby wiedzieć, że nie prowadzi się walki z przeciwnikiem, jeśli nie istnieją najmniejsze szanse na jej wygranie.

Jest także oczywiste, że los „żołnierzy niezłomnych” był z góry przesądzony – musieli zostać wyeliminowani.

Wiadomym było także, że najlepiej wykonają to zadanie antypolscy Żydzi z kierownictwa powstającej PRL, z UB i IW.

Zachodni alianci realizując politykę żydowskiej finansjery wystawiali młodych, naiwnych, politycznie nieświadomych Polaków na rzeź, której w Polsce dokonywali ich pobratymcy – tzw. Żydo-bolszewicy.

Polska i Polacy znajdują się dzisiaj w podobnej sytuacji. Nie istnieje polski ośrodek władzy, który miałby na względzie dobro narodu i państwa polskiego. Jesteśmy poddawani presji żydowskiej, syjonistycznej propagandy i niszczeni przez władze żydowskiego reżimu IIIRP realizującego wytyczne zachodnich – żydowskich – mocodawców.

„Żołnierze niezłomni” i ich ofiary to tragiczne karty naszej historii – ich historia nie jest powodem do dumy, jest powodem do zadumy nad losem narodu i państwa pozbawionego polskiego narodowego przywództwa.

G
Gość
28 lutego, 07:47, Gość:

Morderca za swoje zbrodnie dostał wyrok śmierci i tak będzie do końca świata.

28 lutego, 07:56, Gość:

A co z twoimi dziadami ruskimi, mordercami? Dalej w Rosji morduja niewygodnych ludzi, bo mówia o was prawde kanalie podstepne. A teraz precz z mojego kraju.

28 lutego, 08:08, Gość:

To nie jest twój kraj . Dlatego nazywa się Polska , a nie Zyebalandia pisobolszewicki agitatorze .

28 lutego, 9:02, Gość:

ty jesteś ruskim nastolatkiem, wykolejonym jak twoi przodkowie, chętnym do zabijania Polaków

moze Bury to jego rodzina?

G
Gość

hahahahhahahhahahaha . Slawny hejter , psychopata forumowy znowu wydalił z siebie 9 hejtów od 4 godzin . To będzie już kilkanaście tylko na tym wątku . Ciężkie jest życie poyeba . A gratyfikacji żadnej , a wszyscy uważają go za upośledzonego pisobolszewickiego debila z którym nie warto polemizować . Dlatego komentuje sam siebie . Od lat .

cyt"Polacy TVPINFO prowadzi polski przystojniak red. Michał Rachoń,zaatakowany przez Żydów Owsiaka i Waltz. Świetnie prowadzi program, jest inteligentnym prawdziwym polskim dziennikarzem.

Zwolenicy PO wolą Cuchnowskiego z GWnej, bo zawsze im wepchnie w gardziele jakiegoś smierdzącego kloca, a smakują, dławią się i ryczą tu"

Na dodatek cały czas wypisuje cyt" może tak z własnego kału będziemy robić wtórna żywność. Oni wszystko zeżrą'' . Fekalny federacyjny zyeb .

T
Tak pytam
28 lutego, 08:13, Gość:

hahahahaha . Siedem hejtów od godziny . Slawny donosiciel , federacyjny zyeb , pisobolszewicki zwisający organ , pogromca "brudnych pał" w niedzielnym amoku zieje pisowską miłością do bliźnich . Jak Obajtek "Skur**syn. Ten ch** pier***ony, brudna pała. Wkur*** mnie to, wiesz, ale co mam zrobić? (...) Stary buc, który na emeryturze powinien siedzieć po sześćdziesiątce, a drugi już, kur**, koło siedemdziesiątki ma. Ja już tracę, kur**, siły do myślenia. Ja się nie lubię poddawać. Do was pretensji nie mam, bo widzę, że jeździcie, kur**, robicie, co można, no kur** no. (…) Nie damy się, my go i tak weźmiemy - tak na temat swojego wuja mówi na nagraniu Daniel Obajtek. "

Dlaczego tak prawy braciszek JĄKAŁY nie odwiedzi swego braciszka z

"gazety wymiotnej ".Cóż , by zapomniał swoich bliskich korzeni ?

G
Gość

Widzę że wojna domowa coraz bliżej. Zresztą Jackowski ma już tam jakieś wizje na kwiecień, pewnie 10. Dzisiejsza nienawiść sięga zenitu. Jeżeli "ruscy" byli zbrodniarzami mordując Polaków to my też mordując ich bo robiliśmy to samo. Winnych tak jak należało oczywiście ale jeśli ofiarami były osoby niewinne, kobiety czy dzieci to już niczym się nie różniliśmy od ich bestialstwa. Jeżeli Bury to bohater to znaczy zę jesteśmy społeczeństwem nienawiści i antykatolickim. Może tak okrzyknąć Brunona Kwietnia bohaterem bo chłop chciał dobrze tylko mu plany nie wypaliły. Jeżeli hasło ONR z którym chodzą na pochodach to "piękne historyczne hasło które nie nawołuje do nienawiści i nie jest skierowane przeciwko tzw. opozycji" to ja mam inne hasło z naszej burzliwej historii a mianowicie "śmierć Panom" ujęte nawet w ogniem i mieczem i też ani nie nawołuję przeciwko pewnemu szeregowemu posłowi który krzyczał z mównicy że są Panami ani nie nawołuję do powstania ludowego tylko przypominam naszą burzliwą historię żebyście zrozumieli ludzie że każdy kij ma dwa końce i te dwa bieguny różnych Polaków kiedyś wybuchną przeciwko sobie i to też jest udokumentowane historycznie. Czy się opamiętamy czy nie los Polski zależeć będzie od nas samych.

Dodaj ogłoszenie