Hajnówka. Organizator Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w 2018 roku skazany na prace społeczne. Za promowanie faszyzmu

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Pixabay.com
Niedawno (2.12) Sąd Rejonowy w Hajnówce wydał wyrok nakazowy dotyczący organizatora Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w 2018 roku. Prokuratura oskarżyła go o popularyzowanie faszyzmu i wznoszenie okrzyków podczas tego wydarzenia. Orzeczenie jest nieprawomocne.

Na posiedzeniu niejawnym sąd wymierzył oskarżonemu Dawidowi Markowi P. karę jednego roku ograniczenia wolności z obowiązkiem 40 godz. miesięcznie prac społecznych (pod kontrolą). Sąd obciążył też go m.in. 100-złotowymi kosztami sądowymi.

Hajnowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych budzi wiele emocji.

V Hajnowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Szokujący ape...

- W sprawach, w których prowadzono dochodzenie, uznając na podstawie zebranego w postępowaniu przygotowawczym materiału, że przeprowadzenie rozprawy nie jest konieczne, sąd może w wypadkach pozwalających na orzeczenie kary ograniczenia wolności lub grzywny wydać wyrok nakazowy. Sąd wydaje wyrok nakazowy na posiedzeniu bez udziału stron - tłumaczy Mirosława Mironiuk, prezes Sądu Rejonowego w Bielsku Podlaskim.

Czytaj również:
]polecane]6007474[/polecane]

Jak przypomina sędzia, wyrokiem nakazowym można orzec ograniczenie wolności lub grzywnę do 200 stawek dziennych albo do 200 tys. zł.

- Oskarżonemu i oskarżycielowi przysługuje prawo wniesienia sprzeciwu do sądu, który wydał wyrok nakazowy, w terminie zawitym siedmiu dni od doręczenia tego orzeczenia. Wyrok nakazowy, od którego nie wniesiono sprzeciwu lub sprzeciw cofnięto, staje się prawomocny - informuje prezes bielskiego sądu.

Jeśli więc Dawid Marek P. wniesie do hajnowskiego sądu sprzeciw (a zapowiedział w mediach społecznościowych, że skonsultuje się z prawnikami), sprawa będzie się toczyła w zwykłym trybie, czyli na normalnej rozprawie.

Czytaj również:

Przypomnijmy. Środowiska narodowe organizują Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce od lat. Zawsze wzbudza on wiele emocji, gdyż gloryfikuje m.in. kpt. Romualda Rajsa "Burego". Jego oddział (należał do podziemia niepodległościowego) spacyfikował zimą 1946 roku kilka wsi koło Bielska Podlaskiego, w których mieszkała prawosławna mniejszość białoruska. Zginęło 79 osób, w tym dzieci.

Po marszu w 2018 roku Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zawiadomił prokuraturę, że mogło dojść m.in. do publiczne propagowanie rasizmu i faszystowskiego ustroju (chodzi o krzyż celtycki), a przez publiczne honorowanie "Burego" mogli zostać znieważeni mieszkający w Hajnówce wyznawcy prawosławia.

Śledczy dochodzenie to umorzyli uznając, że do naruszenia prawa nie doszło. Ich decyzję zaskarżył rzecznik, a sąd w Hajnówce uznał jego argumenty i stwierdził, że prokuratura powinna sprawę wyjaśnić. Po kolejnych umorzeniach RPO poskarżył się Prokuraturze Okręgowej w Białymstoku. Ta uznała jego argumenty, również i ten, w którym wskazywał, że ocena dowodów w sprawie była wybiórcza, gdyż opierała się tylko na jednej opinii biegłych (choć były dwie).

Czytaj również:

Ostatecznie Prokuratura Rejonowa w Białymstoku przedstawiła dwóm osobom zarzut publicznego propagowania faszystowskiego ustroju. Niedawno skazany (nieprawomocnie) na grzywnę został mężczyzna, który podczas tego marszu miał na ubraniu emblemat "Totenkopf" ("trupia głowa", "głowa śmierci" - symbol kojarzony z nazistowskimi Niemcami, zwłaszcza SS i Waffen-SS). Białostoccy śledczy uznali to za publiczne propagowanie faszyzmu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

w
www.i.Bialystok.pl
Uratujmy Puszczę Białowieską! Weź udział w projekcie poprawy jakości życia w naszym regionie, by młodzi ludzie nie musieli wyjeżdżać za pracą za granicę! Organizujemy FestiwalŻubra.pl, FestiwalZubra.pl www.ForestFestival.Eu www.FestiwalBialowieski.pl www.FestiwalPuszczyBialowieskiej.pl „Okrągły stół dla Puszczy Białowieskiej”. Tak jak kiedyś wypromowano Zakopane, Puszcza Białowieska powinna być promowana jako największa atrakcja turystyczna Polski. Celem jest promocja turystyczna Puszczy Białowieskiej, tworzenie nowych miejsc pracy w turystyce, wyrównanie zapóźnień cywilizacyjnych regionu w postaci braku połączeń kolejowych, lotniska. Dlatego planujemy dyskusję – debatę z udziałem władz, specjalistów, organizacji społecznych oraz lokalnej społeczności pod hasłem „Okrągły stół dla Puszczy Białowieskiej” i promujące wydarzenie artystyczne w postaci koncertów, spotkań z ciekawymi ludźmi, także transmitowanymi w internecie. Celem jest promocja turystyki zamiast wycinania Puszczy Białowieskiej. Puszcza Białowieska powinna być promowana jako największa atrakcja turystyczna Polski i Europy. Okolice Puszczy Białowieskiej i Podlasie są bliżej Warszawy niż np. Zakopane, może ją odwiedzać 10 razy więcej turystów, zostawiając 10 razy więcej pieniędzy, dając zatrudnienie 10 razy większej ilości osób, które nie musiałyby emigrować za pracą. Festiwal był już zrealizowany jako jednodniowy w Białymstoku 27.09.2019 r. https://youtu.be/Ks1kMvXgUys Dyskusja/Debata „Okrągły Stół dla Puszczy Białowieskiej” https://youtu.be/BUx4LQF5k1o i 27.08.2016 r. w okolicy Puszczy Białowieskiej, nad Zalewem Siemianówka (3,5 godzinny zapis filmowy https://www.youtube.com/watch?v=3yfb7_tuooU), chcemy go powtarzać cyklicznie z większą ilością atrakcji, promując przy okazji zdrowy, aktywny styl życia i wypoczynku w postaci interaktywnego festiwalu trwającego docelowo przez cały okres wakacji.

Zakopane to przykład miejscowości, które z wycinki lasów, hodowli owiec czy zagłębia hutniczego, które straciło opłacalność z powodu wyczerpania złóż zostało stolicą turystyki, z powodu górskiego powietrza, które miało leczyć epidemię gruźlicy, a linia kolejowa spowodowała wzrost ilości turystów. Dziś okolice Puszczy Białowieskiej i fragment ostatniego naturalnego lasu w Europie to odpowiedź na problemy smogu, zmian klimatu i pożarów lasów.

Czy w Polsce latem będą pożary lasów jak np. w Australii? 80% obszaru postkomunistycznych plantacji desek Lasów Państwowych czeka katastrofa. Z powodu zmian klimatycznych i obniżenia poziomu wód gruntowych usychają drzewa iglaste (świerki, sosny) z płytkim systemem korzeniowym. Sadzono je zamiast drzew liściastych, naturalnych w Polsce. To leśnicy wyhodowali korniki na świerkowych plantacjach desek, w Rezerwacie Ścisłym Białowieskiego Parku Narodowego korniki czy pożary to nie jest problem. Dlatego trzeba im odebrać lasy zanim doprowadzą je do takiej katastrofy jak w "gospodarczej" części Puszczy Białowieskiej. http://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/

Rezerwat Ścisły Białowieskiego Parku Narodowego to wzorcowe 50 km2 ostatniego lasu naturalnego w Europie, prawdziwy las, miejsce, które powinien zobaczyć każdy Europejczyk, by wiedzieć jak powinno wyglądać też jego otoczenie. To może być początek przywrócenia naturalnego lasu w Europie.

A Puszcza Białowieska to np. miejsce występowania gatunku grzyba będącego podstawą leku na raka https://www.tvp.info/40594727/grzyb-z-puszczy-bialowieskiej-moze-leczyc-raka-naukowcy-chca-go-opatentowac

https://bia24.pl/kategorie/wiadomosci/grzybem-w-nowotwor.-bialostoccy-naukowcy-maja-patent-na-ekstrakt-z-korzeniowca.html
Wróć na i.pl Portal i.pl