"Habit i zbroja". Paweł Pitera kręci dokument o Krzyżakach...

  "Habit i zbroja". Paweł Pitera kręci dokument o Krzyżakach [VIDEO]

  Anita Czupryn

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Kadr z filmu "Habit i zbroja"
  1/9
  przejdź do galerii

  Kadr z filmu "Habit i zbroja" ©arkanastudio.pl

  Do tej pory w świadomości Polaków istniał jeden obraz Krzyżaków - znany z powieści Henryka Sienkiewicza. Najnowszy film dokumentalny „Habit i zbroja” reżysera Pawła Pitery może ten obraz zmienić diametralnie.

  HABIT I ZBROJA / HABIT AND ARMOUR from ARKANA - film studio on Vimeo.  Powstają, aby nawracać i leczyć. Ale chcą więcej.
  Chcą być ponad innymi. Budują zakonne państwo, bogate, perfekcyjnie zarządzane, niepokonane. Autorytarne i teokratyczne. Pogardzani sąsiedzi Polska i Litwa tworzą zalążek mocarstwa. Wybucha wojna, Polacy wygrywają bitwę, zakon - wojnę. Prawdziwymi zwycięzcami okazują się mieszkańcy krzyżackich miast, którzy chcą być wolni. To oni ostatecznie pokonają Zakon. Wybierają jagiellońską Rzeczpospolitą. Kraj wolności i postępu. Lecz Zakon pozostawia swoje dziedzictwo. Pragnienie wolności przeciwko autorytarnej korporacji. Oto historia Zakonu Krzyżackiego, którego dziedzictwo do dziś kształtuje oblicze Europy - to fragment trailera, który promuje ten film, którego szczegóły powstawania były do niedawne okryte tajemnicą.

  Ale o wiele ciekawszy od tego spotu jest 6-minutowa sekwencja prezentacyjna, którą zresztą ujrzało już szersze grono na Międzynarodowych Targach Filmów Historycznych w Wiedniu. Producentka filmu, Dorota Roszkowska była tam jedyną przedstawicielką z Polski. Jedyną, bo, jak z cieniem goryczy zauważa reżyser Paweł Pitera - nasz kraj filmów historycznych nie produkuje. Powód to oczywiście koszty.

  Tymczasem, choć film Pawła Pitery jest jeszcze w fazie tworzenia, już dziś śmiało można powiedzieć, że takiej produkcji jeszcze w Polsce nie było. Po pierwsze dokument opowiada całą historię zakonu, który odegrał niebagatelną rolę zarówno w historii Polski jak i całej Europy.

  Po drugie Krzyżacy stworzyli perfekcyjne, jedyne na świecie państwo korporacyjne, czego w historii Europy też jeszcze nie było.

  - Ni stąd ni zowąd, w tej części Europy zjawia się organizacja, która przynosi ze sobą cywilizację wyprzedzającą o 200 lat. Krzyżacy byli perfekcyjnie zorganizowali. Mieli administrację, która w Europie pojawiła się dopiero w XIX wieku w Anglii. To była merytokratyczna administracja. Nie mieli urzędników z zewnątrz, byli nimi bracia mnisi. Nie kradli, bo nie mieli po co. Nie brali łapówek, bo dla kogo? Nie mieli rodzin, żon, dzieci. Raz do roku wszyscy bracia mnisi byli poddawani ocenie. To była też administracja, która się posługiwała słowem pisanym. Nie było polecenia, które by nie było napisane. I to wszystko zdarzyło się 600 lat temu. Krzyżacy stworzyli jedyne na świecie państwo korporacyjne - bez narodu. Było wytworem korporacji. Działało perfekcyjnie - miało sieć dróg, jakich nigdzie nie było, sieć miast, a miasta budowano według planu: musiał być szpital, kościół, rada miejska, szkoła. Odległości między miastami też były zaplanowane - w taki sposób, żeby koń stępa przeszedł w ciągu jednego dnia. W XIII wieku mieli też pocztę i ta poczta działała! - wylicza reżyser Paweł Pitera.

  Przygotowania produkcyjne filmu w gruncie rzeczy są już zakończone: jest scenariusz (nad którym pochylili się zarówno Paweł Pitera jak i historyk Jan Wróbel, człowiek wielkiego pióra i poczucia humoru, który uwielbia w historii poszukiwać paradoksów). Jest scenopis, gotowa jest dokumentacja. Powstały już zdjęcia tak zwane uciekające, które należało zrobić w pierwszym rzędzie, jeśli chciało się mieć np. pokazaną w filmie jesień. Zdjęcia kręcono zarówno w Polsce, jak i na Litwie (bo jednym z koproducentów jest koproducent litewski): w Trokach, gdzie jest piękny zamek, w puszczy między Trokami a Wilnem, w litewskich wioskach i skansenie - zrekonstruowanej wielkim nakładem sił i środków starolitewskiej osadzie położonej wśród pięciu wielkich pagórków. - To miejsce wygląda jak kraina hobbitów z filmu „Władca Pierścieni” - uśmiecha się reżyser.
  1 3 4 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (6)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  powinno

  być (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

  wędzony dorsz i zbroja

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Odrzucmy dume i patriotyzm szukajac prawdy

  Patrick von Danzig (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  Zapowiada sie ciekawie, bo bardziej obiektywnie. Martwi mnie tylko, ze Niemcy nie biara w tym udzialu. Wiadomo Polska historia i Niemiecka historia dotycza tego samego tematu, chociaz sa inne. A ja...rozwiń całość

  Zapowiada sie ciekawie, bo bardziej obiektywnie. Martwi mnie tylko, ze Niemcy nie biara w tym udzialu. Wiadomo Polska historia i Niemiecka historia dotycza tego samego tematu, chociaz sa inne. A ja pochodze z miasta, w ktorym Krzyrzacy byli dobroczyncami, a Polacy jak i Napoleon raczej najezcami.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wiecie dlaczego przegrali?

  Zygfryd lisie serce (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Proste. Po naszej stronie stała siła ducha - Benedyktyni, Cystersi i Franciszkanie. Po ichniej, wprawdzie wysokiej jakości, uporządkowane, ale zakute nowoczesne "łby" służące, nawet jak sam autor...rozwiń całość

  Proste. Po naszej stronie stała siła ducha - Benedyktyni, Cystersi i Franciszkanie. Po ichniej, wprawdzie wysokiej jakości, uporządkowane, ale zakute nowoczesne "łby" służące, nawet jak sam autor przyznał "korporacji". Jak widać wieki mijają, a system pozostał, wraz z dobrodziejstwem niewolniczego inwentarza. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  O jej

  Adam (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 6

  A kto finansuje ten film...wiadomo krzyzacy byli dobrzy tylko ci Polacy jak zwykle źli chcieli zmienić nawet Trybunal Konstytucyjny ..a też odbierają dotacje do gazet tyle lat dawali a teraz nie...rozwiń całość

  A kto finansuje ten film...wiadomo krzyzacy byli dobrzy tylko ci Polacy jak zwykle źli chcieli zmienić nawet Trybunal Konstytucyjny ..a też odbierają dotacje do gazet tyle lat dawali a teraz nie chcą o nawet do banków wyciągają rękę nie zapomnieli tez o dużych sklepach .. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Będzie rewolucyjna zmiana w postrzeganiu Krzyżaków

  Jurand ze Spychowa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 6

  Na stołach zamiast pieczonej jagnięciny, pojawią się "ośmiorniczki" i "dorsz wędzony", zamiast solonego. A polskie obozy pod Malborkiem będą otoczone zasiekami:)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  opinia

  lem (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

  no cóż , oby nie okazało sie że Krzyżacy byli dobrzy a Polacy źli

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo