Gwarancja zatrudnienia dla młodych. Pracownicy z prezentem od Komisji Europejskiej

OPRAC.:
Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Markus Spiske/ Unsplash.com
Bezrobocie wśród młodych jest dwa razy większe niż w innych grupach wiekowych. Zobacz, jak Komisja Europejska chce walczyć z tym problemem.

Osoby stawiające pierwsze kroki na rynku pracy otrzymują dodatkowe wsparcie z Komisji Europejskiej. Teraz mogą do nich dołączyć pozostali pracownicy przed trzydziestką.

- Bezrobocie wśród młodych rośnie dwa razy szybciej niż we wszystkich grupach wiekowych - uważa Valdis Dombrovskis, wiceszef Komisji Europejskiej.

Młodzi pracownicy są ofiarami koronawirusa

1 lipca 2020 r., podczas konferencji w Brukseli, ekonomista zwrócił uwagę na fakt, że przed kryzysem spowodowanym epidemią COVID-19 najmłodsi pracownicy mieli silniejszą pozycję na rynku zatrudnienia. Teraz bezrobocie wśród mniej doświadczonych kandydatów do pracy rośnie szybciej.

Lockdown związany z COVID-19 znacznie wpłynął na rynek pracy freelancerów – wynika ze zrealizowanego w czerwcu badania Useme.com. Co prawda 2/3 wolnych strzelców (64%) negatywnie ocenia zmiany, jakie zaszły przez pandemię, ale w ciągu roku liczba wolnych strzelców zarabiających powyżej 5000 zł zwiększyła się o niemal połowę.  Sprawdź, na jakim poziomie plasują się zarobki freelancerów w Polsce.

Ile zarabia freelancer? Sprawdź, czy opłaca się pracować na ...

Komisja Europejska chce przeznaczyć co najmniej 22 mld euro na walkę z bezrobociem wśród młodych. Środki miałyby zostać rozdysponowane w ciągu najbliższych kilku lat. Na razie Bruksela złożyła wniosek w sprawie odpowiedniego zalecenia. Komisarze liczą na to, że wsparcie początkujących pracowników uchroni nas przed kolejnym kryzysem finansowym.

Valdis Dombrovskis przypomniał, że w 2007 r. w niektórych krajach ponad połowę ludzi do 25. roku stanowiły osoby bezrobotne. W 2008 r. poziom bezrobocia wśród młodych ludzi wyniósł 16%, aby skoczyć do prawie 25% w 2013 r. (24,4%). Tuż przed wybuchem pandemii bezrobocie wśród młodych osiągnęło rekordowo niski poziom 14,9%, ale teraz znowu idzie w górę.

Osoby przed trzydziestką dostaną drugą szansę?

W tej chwili wskaźnik bezrobocia w Unii Europejskiej wynosi ok. 7% (w maju, po uwzględnieniu czynników sezonowych, było to 6,7%), ale wśród młodych bezrobocie osiągnęło już poziom 15,4% w kwietniu. Czarny scenariusz z czasów kryzysu finansowego może się powtórzyć, ponieważ w obecnej sytuacji młodzi ludzie mają trudniejszy start.

W tym roku będzie trudniej o pracę na wakacje. Czy lockdown przełoży się na zarobki pracowników sezonowych?  Tak kształtują się stawki na popularnych stanowiskach.

Ile zarobisz w wakacje? Porównaj stawki na popularnych stanowiskach

Z pomocą może przyjść stworzony w 2013 r. program gwarancji zatrudnienia, stażu lub szkolenia dla każdej osoby do 25. roku życia, “pomost do zatrudnienia”. Komisja Europejska chce, aby mechanizm objął szerszą grupę osób. Z gwarancji mógłby skorzystać każdy uczestnik programu w wieku od 15 do 29 lat.

Uczestnicy “pomostu do zatrudnienia” mają w szczególności otrzymywać wsparcie w rozwoju umiejętności związanych z transformacją cyfrową i ekologiczną. Pomoc może przybrać formę dostosowania kształcenia i szkolenia zawodowego do potrzeb rynku. Dla uczestników programu przewidziano także doradztwo, coaching i mentoring. Ponadto każda osoba zapisana do programu w ciągu 4 miesięcy od rejestracji otrzymałaby jedną z propozycji:

  • pracy
  • kształcenia zawodowego
  • stażu
  • szkolenia

"Pomost do zatrudnienia" to program, który zwiększa szanse na znalezienie pracy przez młode osoby z dyskryminowanych grup społecznych, którym trudniej jest na rynku pracy przez: rasę, pochodzenie etniczne, mieszkanie na obszarze wiejskim czy niepełnosprawność. Ze wsparcia skorzystało już ok. 24 mln młodych ludzi.

Branża IT kojarzy się z pięciocyfrowymi wypłatami, ale badanie zrealizowane w 2020 r. przez No Fluff Jobs rzuca nowe światło na zarobki kobiet.  Sprawdź, na jakie wynagrodzenia mogą liczyć kobiety pracujące w IT.

Ile zarabiają kobiety w IT? Zobacz, czy warto się przebranżowić

Dużo zależy od państw członkowskich

Aby program wszedł w życie, najpierw musi dojść do porozumienia między państwami członkowskimi. Komisja Europejska chce, aby środki na tworzenie miejsc pracy w ramach "Pomostu do zatrudnienia" pochodziły z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, z instrumentu NextGenerationEU oraz z przyszłego, wieloletniego budżetu Unii Europejskiej. Dodatkowe finansowanie zatrudnienia młodych ma zapewnić Instrument na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności oraz REACT-EU.

Jeżeli zmiany zostaną wprowadzone, będzie można ubiegać się o następujące formy wsparcia:

  • dotację na założenie firmy
  • pożyczkę
  • program mentorski
  • przynależność do inkubatora przedsiębiorczości
  • premię dla pracodawcy z sektora MŚP zatrudniającego praktykantów
  • szkolenie
  • wsparcie publicznych służb zatrudnienia
  • finansowanie infrastruktury i technologii umożliwiających naukę z wykorzystaniem środków cyfrowych

Komisja wnioskuje, aby unowocześnić i uatrakcyjnić system edukacji tak, aby ta odpowiadała na wymagania związane z przemianami w obszarze cyfryzacji i ekologii. Porozumienie na poziomie europejskim pozwoli lepiej przygotować młodych ludzi do życia zawodowego, a to przyniesie wymierne korzyści pracodawcom. Sojusz w nowej odsłonie ma szczególnie wspierać koalicje krajowe, sektor MŚP oraz partnerów społecznych (związki zawodowe i organizacje zrzeszające pracodawców).

W krótkiej perspektywie młodzi ludzie otrzymają:

  • możliwość przyuczenia się do zawodu
  • zachętę do podjęcia pracy
  • zachętę do założenia własnej firmy

W średniej perspektywie czasu działania podjęte przez państwa członkowskie:

  • pomogą
  • tworzyć sieci młodych przedsiębiorców
  • rozwijać zdolności młodych ludzi
  • budować międzybranżowe centra szkoleniowe

Nicolas Schmit, komisarz ds. miejsc pracy i praw socjalnych uważa, że należy nie tylko tworzyć nowe miejsca pracy dla młodszego pokolenia, ale także inwestować w rozwój umiejętności wymaganych na rynku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Najatrakcyjniejsze miejsca do pracy zdaniem Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl