18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Gwałty, masowe egzekucje, stosy ciał... Wstrząsające świadectwa z rzezi Woli [VIDEO]

Jakub SzczepańskiZaktualizowano 
Cywilna ludność dzielnicy pędzona ul. Wolską Wikipedia
Po wybuchu powstania warszawskiego hitlerowcy zdecydowali o eksterminacji ludności Warszawy. Nie było litości. Bez wyjątku strzelano do starców, kobiet i dzieci. Tylko na Woli zginęło 50 tys. ludzi.

Blisko dziewięć ton. Niemal tyle ważyły ludzkie prochy, makabryczna pozostałość po ofiarach nieludzkiej rzezi urządzonej przez nazistowskich zbrodniarzy na mieszkańcach warszawskiej Woli. Rozkaz, który zadecydował o tysiącach ludzkich istnień, wydał sam Führer. Ustnie, bo na papierze nie ma na ten temat ani słowa. Żeby zgotować nieludzką kaźń, wystarczyło tylko kilka zdań.

- Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców. Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony odstraszający przykład dla całej Europy - orzekł szalony przywódca III Rzeszy.

Początek sierpnia 1944. Niemieckie wojska cofają się pod naporem rozszalałych Sowietów. Szala przechyla się na korzyść Aliantów. Dowództwo Rzeszy uznaje wybuch powstania warszawskiego za błogosławieństwo. Dyrektywa była prosta. W Warszawie nie może zostać kamień na kamieniu, żołnierze Wehrmahtu mają strzelać dosłownie do wszystkiego, co się rusza.

- Mój Führerze, pora jest dla nas niezbyt pomyślna. Z punktu widzenia historycznego jest błogosławieństwem, że Polacy to robią. Po pięciu, sześciu tygodniach wybrniemy z tego. A po tym Warszawa, stolica, głowa, inteligencja tego byłego 16-17-milionowego narodu Polaków będzie zniszczona, tego narodu, który od 700 lat blokuje nam Wschód i od czasu pierwszej bitwy pod Tannenbergiem leży nam w drodze - powiedział Heinrich Himmler, minister spraw wewnętrznych III Rzeszy, do Adolfa Hitlera tuż po tym, jak dowiedział się o wybuchu powstania w stolicy Rzeczpospolitej. - A wówczas historycznie polski problem nie będzie już wielkim problemem dla naszych dzieci i dla wszystkich, którzy po nas przyjdą, ba, nawet już dla nas.

Powstańcy, którzy mówią dziś o bestialstwie Niemców, nie mają wątpliwości. Nie było innego wyjścia. - Dziś o powstaniu piszą ludzie, którzy nie mogą zrozumieć, czym była okupacja niemiecka. Przez pięć lat, dwanaście godzin w domu! Każde wyjście do miasta było ryzykiem. Nigdy nie wiedziałeś, czy wrócisz. Co rusz łapanki, kula w łeb albo więzienie - wspomina prof. Witold Kieżun, jeden z żołnierzy walczących w powstaniu. - Niech pan sobie wyobrazi, że na ulicy publicznie rozstrzeliwują na oczach ludzi. Trzeba być idiotą, żeby nie uświadamiać sobie, że warszawiacy marzyli o walce. To był wspaniały wybuch zbiorowego gniewu.

Wybuch gniewu, który - tylko na warszawskiej Woli - pochłonął jakieś 50 tys. ludzkich istnień. W tym starców, kobiety i dzieci.

Z relacji ludzi, którzy przeżyli tamte straszne wydarzenia, wynika, że pierwsze strzały padały na Woli przed godziną ,,W". Świadkowie wspominają o przygotowaniach Niemców. Jeszcze przed wybuchem walk ustawiali RKM-y, kierując lufy broni w kierunku budynków zamieszkanych przez ludność cywilną.

Nie ulega wątpliwości, że to właśnie Wola, jako pierwsza, przyjęła na siebie potężne uderzenie sił hitlerowskich. Dla Niemców istotnym taktycznie punktem był trakt komunikacyjny z zachodu do mostów na Wiśle. Dlatego na ich drodze stanęły Wola i Ochota. Na powstańców walczących na Woli nacierały artyleria, czołgi i samoloty. Gdy tylko żołnierze AK zaczęli ustępować, Niemcy przeszli do ludobójstwa. Przystąpili do zbrodni, która pod względem liczby ofiar i bestialstwa przerosła to, co zrobili komuniści w Katyniu, Charkowie i Miednoje. Śmierć zataczała krąg od zachodnich krańców dzielnicy wzdłuż ulic Wolskiej i Górczewskiej. Do kulminacji zbrodni doszło 5 sierpnia. Symbolem rzezi na Woli i tego strasznego dnia jest słynna historia o warszawskiej Niobe - Wandzie Lurie. Ciężarna kobieta straciła wszystkie swoje dzieci i kilka dni leżała pod stosem zwłok. Przeżyła i szczęśliwie urodziła syna.

Trzeba dodać, że w pogromie nie brali udziału jedynie Niemcy, ale również Ukraińcy i ludzie o "azjatyckich rysach twarzy". Wyjątkowo złą sławą okryła się chociażby formacja SS pod dowództwem Oskara Dirlewangera. Składała się wyłącznie z kryminalistów. Reszta niemieckiej armii zarzucała jej wyjątkową niesubordynację oraz zamiłowanie do gwałtów i strzelania w tył głowy bezbronnym cywilom. Zbrodnią na Woli dowodzili tacy psychopaci, że nawet hitlerowcy stawiali ich później przed własnym plutonem egzekucyjnym. Jedno jest pewne: na Woli wynaturzenie przekroczyło wszelkie granice.

- W Warszawie trwało powstanie. Było piękne lato. Wczesny ciepły ranek 5 sierpnia 1944 r. nie zapowiadał wyroku na naszą dzielnicę. Był to piąty dzień powstania warszawskiego. Wola płonęła, unosiły się kłęby dymu i swąd palonych ciał, panował strach i przygnębienie. Niemcy ściągali posiłki w ludziach i w sprzęcie z tzw. kraju Warty - Poznania. Słychać było bez przerwy kanonady karabinów maszynowych i pojedyncze strzały oraz detonacje granatów - wspomina Jerzy Janowski, który w sierpniu 1944 r. miał zaledwie 12 lat. - Pod domem, w którym mieszkaliśmy na Woli przy ulicy Sowińskiego, pojawiła się grupa szturmowa żołnierzy w mundurach niemieckich obwieszonych taśmami amunicji i granatami. Były to oddziały niemieckie i ich kolaboracyjni sprzymierzeńcy: Rosjanie i Ukraińcy. Widok był przerażający. Strach paraliżował poruszanie się i zapierał dech. Kilkunastu żołnierzy wbiegło do budynku i plądrowało mieszkania, grabiąc, co się dało. Lęku, jaki nas ogarniał, nie da się opisać. Nagle padły strzały i dwujęzyczne okrzyki: "raus", "wychodzitie skorej", "schnell". Wszyscy mieszkańcy naszej kamienicy rzucili się do wyjścia i tu znów padły komendy: "hände hoch", "ruki wierch", "pod stienku".

Szczęśliwy splot okoliczności zadecydował o tym, że chłopiec i jego rodzina cudem ocaleli. Niemieccy żołnierze długo pertraktowali, a później odstąpili od wykonania wyroku. Dlaczego? Okazało się, że życie cywilów uratowała sąsiadka mieszkająca w tej samej kamienicy. Znała niemieckich oficerów z Wehrmachtu i Bahnschutzu stacjonujących na pobliskiej bocznicy kolejowej. Dzięki jej wstawiennictwu kilkadziesiąt osób pozostało przy życiu. Ale nie wszyscy mieli tyle szczęścia co Jerzy Janowski i jego rodzina.

Ukraińcy buszujący w okolicach Młynarskiej byli na tyle brutalni, że próbowali wyrywać złote kolczyki z uszu żywych ludzi. Harcerek, małych dziewczynek. Wśród oddziałów wybijających Wolę znaleźli się Niemcy, którzy wybiórczo wyszukiwali ludzi podejrzanych o udział w powstaniu. Decydowało wyłącznie ich widzimisię. Żydów zabijano od razu. Gwałty, masowe egzekucje, stosy ciał - wszystko to było na porządku dziennym w krwawiącej Woli. Tym bardziej że przedwojenna dzielnica wydawała się nazistom idealna do przeprowadzenia zbrodni ludobójstwa. Duże hale przemysłowe, szpitale. Ludzi pędzono tam jak bydło. Strzelano seriami. Kiedy ofiary upadały, oprawcy dobijali je bagnetami. Jeśli ktoś się poruszał albo jęczał, od razu strzelano mu w głowę. W tłum ludzi rzucano granaty. Esesmani byli tak bestialscy, że zaganiali ludzi na podwórza kamienic, zakładając na ramiona opaski Czerwonego Krzyża. Przemysł śmierci miał zebrać jak największe żniwo.

- Do ojca przyszedł facet, który uciekł spod stosu trupów z Parku Sowińskiego. Relacjonował rodzicom, a ja się przysłuchiwałem. Czy żywych czy nieżywych rzucali na stos, oblewali benzyną i podpalali. Rzeź to za mało powiedziane!!! - wspominał Bohdan Honda, który w 1944 r. mieszkał na Włochach.

Niemcy chcieli zatrzeć ślady po swojej zbrodni. Verbrennugskommando Warschau, grupa więźniów wykorzystywanych przez nazistów do usuwania ciał, miała ręce pełne roboty. Przetrzymywani byli zmuszani do oddawania kosztowności znalezionych przy zwłokach oraz informowania o tych, którzy przeżyli. Karą za niesubordynację była śmierć. W trakcie swoich działań komando zbierało trupy od ulicy Wolskiej aż po obszar Hali Mirowskiej. Ci, którym udało się zbiec na tereny opanowane przez powstańców, zdołali zrelacjonować, jak wyglądała rzeź mieszkańców Woli. Inni dołączyli do stosu pomordowanych.

Podsumowanie? Z informacji Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944 wynika, że gdyby ustawić ofiary w kolejce, to ta ciągnęłaby się aż na 20 km.

Jeszcze jesienią 1945 r. na Woli powstał Cmentarz Powstańców Warszawy. 6 sierpnia 1946 r. przez ulicę Wolską przeszedł jeden z najbardziej dramatycznych konduktów pogrzebowych, jakie kiedykolwiek widziało to miasto. 117 trumien. Wewnątrz dokładnie 8646 kg prochów. Tych, których mordowano, a później palono na ulicach i podwórkach Woli.

Przy pisaniu artykułu korzystałem ze zbiorów Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944 (www.sppw1944.org.pl) oraz książki "Wola Warszawskie Termopile 1944" autorstwa Karola Mórawskiego, Krzysztofa Oktabińskiego i Lidii Świerczek.

Poznaj Tajemnice Państwa Podziemnego:
"Tajemnice Państwa Podziemnego" to dokumentalny serial historyczny wyprodukowany przez Polska Press Grupę we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego. Patronem medialnym jest miesięcznik "Nasza Historia".

Tajemnice Państwa Podziemnego - wydanie specjalne Naszej Historii

Wideo

Materiał oryginalny: Gwałty, masowe egzekucje, stosy ciał... Wstrząsające świadectwa z rzezi Woli [VIDEO] - Polska Times

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 26

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
w
warszawianka

dlaczego utajnia się fakty, że trzy czwarte tych zbrodni dokonali nasi bracia towarzysze ukraińcy ???? nawet tym zbrodniarzom niemcą to się nie podobał, dlaczego zakłamujecie fakty????

zgłoś
o
ooo

A jakiej narodowosci byli ci nazisci,bo nie znam takowej?

zgłoś
x
x

Fałszują historię jak mogą. Fantastyczne, radio Moskwa wydało decyzję o powstaniu ! Tego jeszcze nie było.

zgłoś
i
ixi

Po okrucienstwach wojny polacy mieli do wyboru zaakceptowac narzucona im rzeczywistosc lub zginac. Wszyscy jestesmy tutaj dzieki tym co milczaco zaczeli odbudowywac i pracowac w zniszczonym kraju.
Wilelki szacun dla tych ludzi. Dzieki nim ,rowniez, jestesmy dzis wolni.
Szanowac trzeba wszystkich nie tylko Wykletych i AK choc dla nich jest specjalne
miejsce w naszych sercach

zgłoś
i
ixi

Tego powinni uczyc w szkole za nim powiesz cos glupiego to sie zastanow, a jak glowa pusta
to poczytaj ksiazki obejrzyj film i znow sie zastanow zanim powiesz cos glupiego.

zgłoś
M
MC

spyerdalaj z tego forum volksdeutschu! To nie w Polsce co drugi dzien statystycznie plona przytulki dla tzw. "Uchodzcow". Wara od Polski!

zgłoś
B
Bbb

jak POucza Schetyna - co złe to PiS

zgłoś
y
y

Radio Moskwa namawiało do powstania, rząd w Londynie nie dał rozkazu, to była tragiczna decyzja "Bora". Ruscy ponoszą większą odpowiedzialność niż polski rząd w Londynie.

zgłoś
d
dr.Marco

najpierw w ZOMO pałowaliśmy głupków, teraz w KODzie walczymy o przywileje które zdobyliśmy pałując

zgłoś
j
jak Donal;d przed makrela

to za 10 lat nas nie bedzie.
Juz szykuje się pakt Ribbentrop-Mołotow Bis zwany Nord-Stream II. Nadzieja w Trumpie ze to zablokuje

zgłoś
.,.,

synowie i wnuki niemieckich zbrodniarzy, oraz kolaborantów - folksdojczów.
To oni przesiąknieci nazizmem wychowywani w duchu faszyzmy próbuja POkonać Polske.
Po wprowadzeniu przez Trumpa dodatkowych sancji na Rosje , nazisci stali sie szczególnie agresywni, bo pakt Ribbentrop-Mołotow-Bis zwany też Nord-Stream II moze sie nie udać.

zgłoś
G
Gosc

Wy lepiej wytlumaczcie niektorym politykom,ze jak beda utrzymywac dalej taki ton w rwlacjach z naszymi wschodnimi i zachodnimi sasiadami, to kto wie,znow moze trzeba bedzie ginac za ojczyzne albo emigrowac gdzies.

zgłoś
G
Gość

Piękna nasza Polska cała,
Piękna, żyzna i wspaniała,
Wiele krain, wiele ludów,
Wiele stolic, wiele cudów,
Lecz najmilsze i najzdrowsze
Przecież, człeku, jest Mazowsze.

Bo gdzie takie cudne stroje
I śpiewanki, i dziewoje?
Kto w podkówki tak wykrzesze?
Komu miłe tak pielesze,
Jak ojczyste Mazurowi?
Niechaj cała Polska powie!

Poza Niemnem puszcza sroga,
A na Rusi błotna droga,
Góral zbytnie podkasały,
A Odraki lód zniemczały;
A więc nasza, nasza góra,
Nie masz w świecie nad Mazura!

Mówią, że tam na Podolu
Rośnie żyto bez kąkolu;
Ale u nas dary boże
Płyną Wisłą aż za morze,
Przyśpiewują se flisaki,
A grosz ma człek jaki taki.

Gdzieś za światem Dniepr tam płynie,
Sławne konie w Ukrainie;
Ale kto, jak Mazur właśnie,
Wioząc z konia biczem trzaśnie!
Kiedy jedzie do Warsęgi,
Mówią wszyscy: Mazur tęgi!

Tęgi Mazur wej w pokoju!
Lecz się przyda i do boju,
Znane w Polsce kosyniery,
I do boju Mazur szczery.
Gdy do kosy się przyłoży
Tnie Moskala jak gniew Boży.

Dana, dana, dana, dana,
Za Ojczyznę miła rana!
Prędzej zginą rzeki, góry,
Niźli Polska i Mazury!
Bies cię porwie, Mikołaju
A swoboda będzie w kraju.

No i jest od 25 prawdziwie wolna Polska pod przewodem solidarnych szeryfów i bolków gdzie po wyjątkowo sprawiedliwej transformacji ci którzy odbudowywali kraj stracili emerytury jako zbrodniarze totalitarnego ustroju, reszta narodu dostała parę akcji a cały majątek przejęli gangsterzy, kapitaliści, cwaniacy i szeryfowie. dzięki czemu Polska dziś to raj dla wybranych bandziorów o co walczył robotnik, chłop i inteligent.

zgłoś
x
x

Czlonkowie rządu londyńskiego którzy uciekli z kraju, ogarniętego wojną, ratując własne 4 litery, przesiedzieli całą wojnę w fotelach, sącząc drinki, wydali rozkaz o powstaniu aby zapewnić sobie władzę i stanowiska przed wejściem Ruskich do stolicy. Była to iluzja, ale wysłano dla niej na śmierć najbardziej wartosciową i ideową młodzież. Nikt tych z Londynu nigdy nie rozliczył jeszcze im medale dawali i tytuły.

zgłoś
A
Aaa

Dziś sytuacja odwrotna. Niemcy pacyfistyczni, za to w Polsce rodzi sie ostry faszyzm. O ile Niemcy mogli faktycznie zagrozić swiatu, o tyle polscy faszyści narobia tylko syfu w Polsce. Polska nikogo nie podbije, bo za slaba. Za to bez silnych relacji z ue, osamotniona dostanie sie w ręce Rosji. Polscy narodowcy to dla nas najgorszy scenariusz.

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3