GUS: podwyżka cen wieprzowiny o 23,6 procent cukru o 20,7 proc. warzyw o 12,3 proc. Ekspert: to dopiero początek [29.01.2020 r.]

AIP
Szczegółowe dane potwierdzają to co widać gołym okiem: mięso podrożało ogółem o 12,8 proc., ale to nie oddaje sedna drożyzny. Stanowiąca podstawę wieprzowina zdrożała od grudnia 2018 do grudnia 2019 aż o 23,6 proc., a ceny wędlin aż o 11,9 proc. Mariusz Kapała / Polska Press
Szykujmy się na znaczący wzrost cen. Bardziej usług niż towarów. Spowodowany rosnącym skokowo wynagrodzeniem minimalnym i dostosowaniami w rozkładzie płac. Nie jest niespodzianką, że przedsiębiorcy, antycypując skalę zmian, dostosowują ceny powoli, aby nie szokować klientów - zapowiada dr Sonia Buchholtz, ekspertka ekonomiczna Konfederacji Lewiatan.

W ubiegłym tygodniu Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał, iż inflacja w grudniu liczona w skali ostatnich dwunastu miesięcy wyniosła 3,4 proc. Tylko w stosunku do poprzedniego miesiąca - czyli listopada 2019 r. ceny towarów i usług wzrosły o 0,8 proc. Gdyby taki wskaźnik pomnożyć przez 12 miesięcy, inflacja roczna wyniosłaby aż 9,6 proc.!
W środę 15 stycznia GUS rozszerzył tę informacje o bardziej szczegółowe dane.

W grudniu poza żywnością drożał transport

W oficjalnym komentarzu GIS czytamy, że w grudniu ubr. w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie transportu (o 3,8 proc.) i żywności (o 1,3 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,37 p. proc. i 0,31 p. proc. Niższe ceny odzieży i obuwia (o 0,8 proc.) obniżyły ten wskaźnik o 0,04 p. proc.
W porównaniu z miesiącem analogicznym poprzedniego roku wyższe ceny żywności (o 7,5 proc.), w zakresie mieszkania (o 1,6 proc.), restauracji i hoteli (o 5,4 proc.) oraz rekreacji i kultury (o 3,6 proc.) podwyższyły wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych odpowiednio o 1,69 p. proc., 0,41 p. proc., 0,34 p. proc. i 0,23 p. proc. Niższe ceny odzieży i obuwia (o 1,2 proc.) obniżyły ten wskaźnik o 0,06 p. proc.

Wcześniej rekord drożyzny ustanowił wywóz śmieci

Ciekawie prezentują się dane jeszcze bardziej szczegółowe. I tak np. za wywóz śmieci w w ostatnim miesiącu minionego roku płaciliśmy aż o 32,21 proc. więcej niż rok wcześniej, przy czym praktycznie cała podwyżka nastąpiła w ostatnim kwartale ubiegłego roku.
Skala podwyżek cen żywności jest mniejsza - od grudnia 2018 do grudnia 2019 r. ogólnie ceny urosły o 5,9 proc. - ale te wydatki są przecież decydujące dla każdego budżetu domowego, a w rodzinach najuboższych stanowią największy odsetek. prosty stąd wniosek, że inflacja w zakresie produktów żywnościowych najmocniej uderza właśnie w rodziny uzyskujące najniższe dochody.

Mięso znów tylko dla bogatych?

Szczegółowe dane potwierdzają to co widać gołym okiem: mięso podrożało ogółem o 12,8 proc., ale to nie oddaje sedna drożyzny. Stanowiąca podstawę wieprzowina zdrożała od grudnia 2018 do grudnia 2019 aż o 23,6 proc., a ceny wędlin aż o 11,9 proc. Nawet wyjątkowo tani drób - i to przez całe lata - pod względem cen poszybował w górę aż o 7,1 proc.

Wyżej niż ogólny wzrost żywności plasują się też podwyżki innych kluczowych dla budżetu domowego produktów: pieczywo podrożało o 6 proc., a mąka aż o 7,3 proc.

- Wzrost cen mięsa wieprzowego naturalnie przekłada się również na znaczący wzrost cen wędlin (11,9% r/r, 2% m/m). Problem ASF jest nierozwiązany, a perspektywy poprawy w najbliższych miesiącach bardzo ograniczone. Skala redukcji pogłowia globalnie jest nieporównywalnie duża w stosunku do polskiej podaży. To skutkuje rzadkością dóbr i wzrostem ich cen. Szczęśliwie jednak na tym tle pozostałe gatunki mięs nie zdrożały, a ograniczenia eksportowe wynikające z ognisk ptasiej grypy będą pomocne w utrzymaniu lub spadku cen drobiu czy jaj - podkreśla Sonia Buchholtz.

Będzie rewolucja w urlopach wypoczynkowych - 35 dni urlopu za każdy rok pracy dla każdego? Po prostu kliknij w ten tekst i dowiesz się więcej!

Ostro w górę cukier, mąka i warzywa

W pierwszym szeregu za wieprzowiną podążają jednak ceny cukru - w ciągu ostatnich 12. miesięcy podrożał on aż o 20,7 proc.
Owoce i warzywa też nie pozostają wiele w tyle: w grudniu 2019 r. płaciliśmy za nie średnio o 12,1 proc. (owoce) i 12,3 proc. (warzywa) niż rok wcześniej.
- Warzywa to efekt zmian klimatycznych wzmocniony przez czynniki sezonowe, grudniowe święta nie pomogły klientom. Sztywna lista zakupowa nie sprzyja ewentualnej obniżce cen przez producentów i sprzedawców - wyjaśnia ekspertka ekonomiczna Konfederacji Lewiatan.

Drogie usługi dopiero podrożeją

Grubo powyżej 3,4-proc. średniego wzrostu cen plasują się podwyżki niemal wszystkich usług. To, że wzrosły ceny za zagraniczne wakacje, urlopy i krótkie wypady aż o 10,4 proc., to jeszcze pół biedy - dla najuboższych Polaków to wciąż raczej marzenia. Ale w topie największych podwyżek jest nawet opieka społeczna - wzrost cen o 6 proc. i ubezpieczenia, które przeciętnie poszybowały w górę pod względem cen polis aż o 7,3 proc.
- Należy jednak przypomnieć, że już zadziałały wszystkie źródła inflacji. W przyszłych miesiącach dodatkowo ujawnią się kolejne; wyższa akcyza przełoży się na ceny alkoholi, napięcia na Bliskim Wschodzie podniosą ceny ropy, nie wspominając o cenach energii - przestrzega Sonia Buchholtz.

Kiedy dostaniesz pieniądze za rozliczenie PIT? To zależy od Ciebie.

Wideo

Materiał oryginalny: GUS: podwyżka cen wieprzowiny o 23,6 procent cukru o 20,7 proc. warzyw o 12,3 proc. Ekspert: to dopiero początek [29.01.2020 r.] - Strefa Biznesu

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 48

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

T
Tonald Dusk
29 stycznia, 21:17, Gość:

za gierka jak tanio było, za tuska to ameryka,

1 lutego, 21:30, Gość:

za Tuska nie tylko nie było inflacji ale była nawet deflacja. Gdyby PIS nie rządził, na 100% nie byłoby takich podwyżek. Bo PO mimo wszystko znała się na ekonomii i miała trochę fachowców.

fachowców od doprowadzania do upadłosci państwowych spółek i odsprzedawania Niemcom - z tym się zgodzę

G
Gość
29 stycznia, 21:17, Gość:

za gierka jak tanio było, za tuska to ameryka,

za Tuska nie tylko nie było inflacji ale była nawet deflacja. Gdyby PIS nie rządził, na 100% nie byłoby takich podwyżek. Bo PO mimo wszystko znała się na ekonomii i miała trochę fachowców.

J
Jezus
29 stycznia, 9:49, Gość:

Wzrost cen jest sztuczny, zarabiają tylko pośrednicy. Wytwórcy produktów roślinnych i zwierzęcych (ROLNICY), otrzymują te same ceny za pszenice, żyto, jęczmień, byki, świnie, mleko itd. Ci co pracują najwiecej, zarabiają najmniej

I dobrze że hodowcy zwierząt mało zarabiają, powinni nic nie dostawać za to co robią. Handlarze śmierci.

G
Gość

co to za mięso i inna żywność sama chemia, nie drożej na 1000%

G
Gość

za gierka jak tanio było, za tuska to ameryka,

G
Gość

bez mięsa i cukru można żyć, zdrowsze życie .

brawo

G
Gość
29 stycznia, 9:49, Gość:

Wzrost cen jest sztuczny, zarabiają tylko pośrednicy. Wytwórcy produktów roślinnych i zwierzęcych (ROLNICY), otrzymują te same ceny za pszenice, żyto, jęczmień, byki, świnie, mleko itd. Ci co pracują najwiecej, zarabiają najmniej

Bo państwo jest tu też pośrednikiem i bardzo duzy procent ceny to podatki

A
Arek

Tak kończy się socjalizm tyle w temacie!

G
Gość

Wzrost cen jest sztuczny, zarabiają tylko pośrednicy. Wytwórcy produktów roślinnych i zwierzęcych (ROLNICY), otrzymują te same ceny za pszenice, żyto, jęczmień, byki, świnie, mleko itd. Ci co pracują najwiecej, zarabiają najmniej

D
DUPA nie prezydent

Obejrzyj film „Ty wybierasz, kto Cię reprezentuje.” w YouTube

https://youtu.be/rtlBc7Nx6UY

Nieuk Duda i beka z Januszy i Grażynek na świecie

P
Przemoczony karton

Polska w ruinie za pisu to nie jest nawet państwo z dykty i tektury tylko z przemoczonego kartonu

g
gosc

Sąsiad mówi że nas okłamują na inflacji ?

g
gosc

Może rząd podniesie wypłaty do mln zł i wszyscy będziemy milionerami?

Kiedyś skrajni socjaliści to dumnie głosili, że wszyscy równo to będzie sprawiedliwie efektem czego było że wszyscy mieli równo ale g.

bo to taka utopia przecie jest.

G
Gość

Dzień dobry! Mam na imię Mirek Olszewski, od ponad 3 lat zarabiam pieniądze tylko i wyłącznie przez Internet, opracowując strategie pozwalające zarabiać bez wychodzenia z domu Od dłuższego czasu zarabiam w programie inwestycyjnym z niskim wkładem własnym. Nie są to żadne piramidy finansowe, MLM'y, hyipy, nie będziesz zbierał poleconych, ani namawiać nikogo do udziału. Poszukuję konkretnych i zdecydowanych osób, które chciałyby pomnażać swój kapitał dzięki skutecznej inwestycji, jaką proponuję. Zysk już w pierwszym miesiącu to nawet 10 tys. złotych. Do pracy nie potrzebujesz niczego opróćz swojego smartfona/laptopa. Platforma inwestycyjna, którą chcę Ci przedstawić nie wymaga od Ciebie żadnej specjalistycznej wiedzy, wszystko Ci pokażemy. Oferta ograniczona czasowo i ilościowo - nie wiem, czy się powtórzy.

dołącz do nas tu: systemzarabiania.pl

G
Gość
26 stycznia, 15:57, Bór.:

Chcieliście to macie swoją 500 i trzynastki.Daliścos się kupić za judaszowe srebrniki to teraz nie narzekajcie.Piszę to oczywiście do zwolenników PiS-u.Ja n nich nie głosowałem i za żadne skarby nie zagłosuję.

27 stycznia, 9:11, Gość:

Głupiś.

27 stycznia, 13:13, Ty:

Jak byś zarabiał teraz jak za po dążyli to już niewolnik pełną gębą

no za PO by nic nie podrozalo ale tez nic by sie nie dostalo mieli by kolesie np. sedziowie

Dodaj ogłoszenie