Gubernator Nowego Jorku ogłosił stan zagrożenia z powodu małpiej ospy

OPRAC.:
Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
W ubiegłą sobotę Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wprowadziła globalny stan zagrożenia w związku z epidemią małpiej ospy
W ubiegłą sobotę Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wprowadziła globalny stan zagrożenia w związku z epidemią małpiej ospy Fot. PAP/EPA/IDREES MOHAMMED
Gubernator Nowego Jorku Kathy Hochul w piątek późnym wieczorem wprowadziła stan zagrożenia w związku z epidemią małpiej ospy. Poinformowała też, że ponad jedna czwarta zakażeń wykrytych w USA przypada na jej stan.

Do soboty 30 lipca w całym stanie Nowy Jork potwierdzono 1383 przypadki małpiej ospy – podał resort zdrowia.

Gubernator Kathy Hochul określiła szerzący się wirus jako „katastrofalne zagrożenie”. Jak podkreśliła, wprowadzenie stanu zagrożenia ma „wzmocnić nieustające wysiłki w walce z epidemią małpiej ospy”, umożliwić rządzącym szybszą reakcję, a pracownikom służby zdrowia pozwolić na podjęcie dodatkowych kroków, aby zaszczepić więcej mieszkańców Nowego Jorku.

– Pracujemy przez całą dobę, aby zapewnić więcej szczepionek, rozszerzyć możliwości testowania i edukować nowojorczyków, jak zachować bezpieczeństwo – dodała.

Wcześniej w piątek Brazylia i Hiszpania poinformowały o pierwszych (poza Afryką) przypadkach śmierci spowodowanych małpią ospą.

Globalny stan zagrożenia zdrowia publicznego

Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział w ubiegłą sobotę (23 lipca br.), że wśród ekspertów trwa spór dotyczący oceny sytuacji związanej z małpią ospą. WHO wprowadziła jednak globalny stan zagrożenia w związku z epidemią tej choroby.

Tedros powiedział, że był rozjemcą w sporze dotyczącym tego, czy epidemię małpiej ospy należy uznać za globalny stan zagrożenia. Dziewięciu członków komisji ekspertów było przeciwnych ogłoszeniu zagrożenia na skalę światową, a sześciu było za.

– Chociaż ogłaszamy stan zagrożenia dla zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym, to na razie jest to epidemia, której główne ognisko dotyczy mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami, zwłaszcza tych, którzy mają wielu partnerów seksualnych – stwierdził szef WHO.

Małpia ospa. Co to za choroba? Jakie objawy?

Małpia ospa to rzadka, odzwierzęca choroba wirusowa, która zwykle występuje w zachodniej i środkowej Afryce. Wśród symptomów wymienia się gorączkę, bóle głowy i wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia na resztę ciała. Objawy – według WHO – ustępują zwykle po dwóch, trzech tygodniach.

W Polsce pierwszy małpiej ospy potwierdzono 10 czerwca br. wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że w Polsce potwierdzono ponad 50 przypadków ospy małpiej. Około 20-30 osób w tej chwili przebywa w szpitalach, ma dość łagodne objawy.

Osoby zakażone i chore na małpią ospę, a także podejrzane o zakażenie lub zachorowanie na tę chorobę, będą objęte obowiązkiem izolacji w warunkach domowych – przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia. Zmiany będą dotyczyć osób niewymagających hospitalizacji.

PAP, nypost.com, twitter

od 16 lat

mac

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl