Grzyby: Za zbieranie grzybów w niektórych krajach można zapłacić wysoką karę. Zobacz, w których krajach nie opłaca się zbierać grzybów

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
W Polsce nie ma prawie żadnych ograniczeń dla grzybiarzy. Nie wolno zbierać grzybów w niektórych częściach lasu, gdzie jest stały zakaz wstępu: na uprawach do 4 m wysokości, w drzewostanach nasiennych i powierzchniach doświadczalnych, w ostojach zwierzyny. Nie wolno ich także zbierać na obszarach chronionych: w rezerwatach i parkach narodowych oraz na terenach wojskowych oraz w lasach prywatnych bez zgody właściciela. Warto pamiętać, że część grzybów podlega całkowitej ochronie.
W Polsce nie ma prawie żadnych ograniczeń dla grzybiarzy. Nie wolno zbierać grzybów w niektórych częściach lasu, gdzie jest stały zakaz wstępu: na uprawach do 4 m wysokości, w drzewostanach nasiennych i powierzchniach doświadczalnych, w ostojach zwierzyny. Nie wolno ich także zbierać na obszarach chronionych: w rezerwatach i parkach narodowych oraz na terenach wojskowych oraz w lasach prywatnych bez zgody właściciela. Warto pamiętać, że część grzybów podlega całkowitej ochronie. Polska Press
Zbieranie grzybów w Polsce ma długą tradycję. Tymczasem w niektórych krajach świata za zbieranie grzybów można słono zapłacić. Także za niewłaściwe przechowywanie zebranych zbiorów.

W niektórych krajach Europejskich za zbieranie grzybów grożą kary. Można słono zapłacić także ich przechowywanie. Zatem jak to wygląda w Polsce? Jak na tym tle wyglądają inne kraje? Jak to wygląda w Stanach Zjednoczonych?

Estonia

Ten kraj należy do tzw. grzybowych rajów. Rośnie tu bardzo dużo gatunków grzybów. Estończycy nie są zbyt skorzy do ich zbierania więc dla turystów z Polski to dobra informacja. Jak się mówi, nie znasz grzyba, to go nie zbieraj, w Estonii jest to aktualne przesłanie, zwłaszcza, że mają "w ofercie" kilka tysięcy gatunków.

Wracając do naszego kraju. Bezpłatnych porad na temat zebranych w lesie w Polsce grzybów udzielają wszystkie terenowe stacje sanitarno-epidemiologiczne, które znajdują się w każdym powiatowym mieście. Prowadzą one także rejestry grzyboznawców, którzy udzielają porad.

Warto zawsze pamiętać o tym, by w razie wątpliwości, zostawić znalezionego grzyba. Niech stanowi ozdobę lasu. Często się bowiem zdarza, że w Polskich lasach w sezonie grzybowym las wygląda jak po najeździe Hunów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl