Grzegorz Schetyna: W niedzielę Polacy zdecydują, czy...

  Grzegorz Schetyna: W niedzielę Polacy zdecydują, czy rozpocznie się koniec epoki dominacji PiS

  Anna Wojciechowska, Paweł Siennicki

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Grzegorz Schetyna

  Grzegorz Schetyna ©Bartek Syta

  - Jeśli frekwencja będzie ponad 40-procentowa, to wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że wygramy te wybory. Chciałbym, żeby ludzie potraktowali je jak pierwszy etap wyborów parlamentarnych, żeby nie odpuścili - mówi Grzegorz Schetyna, przewodniczący PO.
  Grzegorz Schetyna

  Grzegorz Schetyna ©Bartek Syta

  Piast Gliwice mistrzem Polski. Bardziej nieprzewidywalna jest polska piłka nożna czy polityka?
  Jednak polityka. W polskiej piłce jest tak: dominację Legii przełamuje albo bardzo dobrze zorganizowana drużyna, jak Lech, który akurat teraz ma kłopoty personalne, albo Legia po prostu przegrywa sama ze sobą. Tak było w 2012 roku, kiedy Śląsk Wrocław wykorzystał słabość Legii i zdobył mistrzostwo. W tym sezonie zrobił to Piast. W polityce jest więcej nieprzewidywalnych czynników.

  I w polskiej polityce możliwe są takie sensacyjne zwroty?
  Zależy, co się rozumie przez sensację. Zwycięstwo Trumpa też było sensacją. Oczywiście, w polityce są też mecze przełomowe.

  Nie jest sensacją, że jeszcze niedawno dzieliło was od PiS 10-proc. poparcie, a teraz idziecie łeb w łeb w sytuacji, kiedy oni położyli na stole kolejne programy socjalne, a wy idziecie faktycznie tylko z hasłami odsunięcia Kaczyńskiego od władzy?
  Patrzę na to raczej jak na konsekwentne skracanie dystansu. To trochę tak jak Bayern Monachium przez cały ten sezon gonił Borussię Dortmund. I w końcu przegonił. To jest przede wszystkim kwestia pracy, inwestycji w trenera i pilnowania składu.

  Pan sam się widzi jako takiego trenera Fornalika?
  Sądzę, że tak jak w piłce, tak teraz w polityce kluczowa jest kwestia cierpliwości zarządu. Zarząd jest cierpliwy i daje spokojnie pracować trenerowi. Przecież Bayern Monachium ponosił upokarzające porażki, a mimo to pozycja Kovaca nie była podważana. Trener Fornalik wygrał 30 lat temu jako piłkarz mistrzostwo z Ruchem Chorzów, wiadomo było, że osiąga sukcesy z drużynami na Śląsku i dlatego zarząd w Gliwicach był cierpliwy, dał mu pracować i to przyniosło sukces. W polityce też trzeba patrzeć z perspektywy dłuższego dystansu. Kadencja trwa cztery lata.

  Dopuszcza pan wariant, w którym jeśli przegracie te wybory europejskie, to cierpliwość zarządu dla pana się skończy przed kolejnymi wyborami?
  Nie ma takiej możliwości. Moja kadencja kończy się jesienią. Wybory parlamentarne będą prowadzone przez obecne władze.

  To kto jest wzorem trenera dla pana? Jurgen Klopp?
  Klopp na pewno, bo ma ogromną charyzmę, pasję. Bardzo szanuję jego wielki entuzjam, widać, że robi wszystko z ogromnym przekonaniem. To typowy frontman.

  Czyli raczej Tusk?
  Tak. Nie ukrywam, że mnie przede wszystkim imponuje mistrz taktyki Pep Guardiola. To jest prawdziwy strateg z wielkim rozumieniem piłki, wizją umiejętności tworzenia koncepcji.

  To co ostatecznie zdecyduje w tym meczu europejskim?
  Przede wszystkim zaangażowanie, intensywność kampanii, idąc piłkarskimi analogiami - gra wysokim pressingiem. A do tego potrzebne jest dużo sił, dobra, zgrana ekipa. Nam się to udało zbudować. Nie ma tego teraz PiS, gdzie gołym okiem widać konflikty i widać, że nie wszyscy się angażują, że zaczyna brakować zgrania, ale i sił oraz pomysłów. W tej chwili oni są już kompletnie reaktywni. Wyłożyli na stół kolejne ogromne pieniądze na transfery społeczne i nie mają z tego żadnego uzysku. Po ogłoszeniu tzw. piątki Kaczyńskiego, przedwcześnie, by przykryć aferę dwóch wież, PiS zaczęło tracić w sondażach. To my zyskaliśmy.

  Reaktywni? A może świetnie zarządzają strachem? To oni stoją na pozycjach obrony złotówki, Kościoła, socjalu, tego, czego większość Polaków się obawia.
  Przeciwnie: ich problem polega na tym, że niczym już nie zarządzają. Te próby straszenia są już coraz bardziej żenujące. PiS straciło zdolność zarządzania emocjami i nastrojami. Przykład? My mówimy o ustawie „czyste ręce” i chcemy, by współmałżonkowie najważniejszych osób w państwie musieli składać oświadczenia majątkowe, PiS nabiera wody w usta, po czym Kaczyński reaguje z opóźnieniem i mówi, że będą oświadczenia majątkowe dla radnych, dla starszych dzieci. Śmieszne.

  Inna sprawa, że przepisywanie majątku na żony to była powszechna praktyka w polskiej polityce?
  Chyba w PiS. Ja nie mam rozdzielności majątkowej z żoną.

  I chyba jest pan wdzięczny dziś Tuskowi, który kiedyś zażądał od pana ostatecznie: albo polityka, albo biznes?
  Tak, miał rację i dobrą intuicję. To były czasy Sawickiej i wszelkie mieszanie tych spraw mogłoby przynieść problemy.

  Co jest faktyczną stawką tych wyborów? Jak by pan to zdefiniował koledze z boiska?
  Po pierwsze - powrót Polski na silne miejsce w Europie, odzyskanie 100 miliardów w nowym budżecie UE, które PiS traci, szansa na europejską ochronę zdrowia, czyste powietrze, rozwój wsi. Ale jest też sprawa tego, kto wejdzie na drogę zwycięstwa w kluczowych wyborach październikowych. To jest kwestia zajęcia pole position. Wygrana Koalicji Europejskiej w wyborach europejskich nie przesądzi oczywiście ostatecznie o wyniku wyborów jesienią, ale sama w sobie będzie już końcem epoki dominacji PiS. Da wiarę, że można ostatecznie odsunąć populistów od władzy i Polska powróci do centrum decyzyjnego Europy. Wreszcie, jeśli my wygramy w Polsce, to będzie to sygnał dla całej Europy i świata, że populistów da się pokonać.
  1 3 4 5 6 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019

  Najważniejsze informacje, terminy, zasady głosowania

  Najważniejsze informacje, terminy, zasady głosowania

  Czym zajmuje się Parlament Europejski?

  Kompetencje, struktura, zasady funkcjonowania, siedziby

  Kompetencje, struktura, zasady funkcjonowania, siedziby

  Polska w Unii Europejskiej

  Najważniejsze daty, ludzie i wydarzenia

  Najważniejsze daty, ludzie i wydarzenia

  Krótka historia Unii Europejskiej

  Idea integracji nie jest nowym zjawiskiem

  Idea integracji nie jest nowym zjawiskiem

  Z którą partią ci po drodze? Test preferencji politycznych

  Z którą partią ci po drodze? Test preferencji politycznych

  Z którą partią ci po drodze? Test preferencji politycznych

  Najczęściej czytane

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nie przegap

  MISTRZOWIE AGRO - Sprawdź kto zwyciężył na Mazowszu

  MISTRZOWIE AGRO - Sprawdź kto zwyciężył na Mazowszu

  Ruszył oficjalny sklep internetowy – huawei.pl

  Ruszył oficjalny sklep internetowy – huawei.pl

  Czym zajmuje się Parlament Europejski? Kompetencje, struktura, zasady funkcjonowania, siedziby

  Czym zajmuje się Parlament Europejski? Kompetencje, struktura, zasady funkcjonowania, siedziby