Grypa w Polsce 2020: Szczyt zachorowań. Od rozpoczęcia sezonu zmarło już 15 osób

SR
pixabay/zdjęcie ilustracyjne
pixabay/zdjęcie ilustracyjne
W Polsce, tak jak na całym świecie, zapanowała panika związana z koronawirusem z Chin. To jednak nie wirus z miasta Wuhan stanowi obecnie największe zagrożenie dla zdrowia Polaków, a wirus grypy, będący właśnie w szczycie sezonu. Z informacji Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego (PZH) wynika, że w pierwszym tygodniu lutego zanotowano niemal 200 tysięcy przypadków zachorowań. Od początku sezonu grypowego w Polsce zmarło 15 osób.

Grypa w Polsce 2020

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego poinformował, że w okresie od 1 do 7 lutego 2020 r. w Polsce odnotowano 193 482 przypadków zachorowań lub podejrzeń zachorowań na grypę. Najwięcej, bo aż 42 833 przypadków wykryto w województwie mazowieckim. Łącznie na Mazowszu od 1 września do 31 stycznia zgłoszono już 400 tyś przypadków zachorowań.

Tylko w pierwszym tygodniu lutego, w wyniku powikłań związanych z zarażeniem grypą zginęły dwie osoby. Obie należały do grupy wiekowej szczególnie narażonej na negatywne konsekwencje wirusa. Pierwsza miała powyżej 65 lat, a druga należała do przedziału wiekowego 5-14.

Przeciętna dzienna zapadalność na grypę na 100 tyś osób wyniosła 72. Oznacza to, że w stosunku do poprzedniego okresu sprawozdawczego, przeciętna zapadalność na grypę zwiększyła się o 12 osób.

Luty to szczyt sezonu grypowego, który zazwyczaj trwa od października do kwietnia. W trzymiesięcznym okresie od stycznia do marca, rok do roku, notuje się najwięcej przypadków zarażeń wirusem grypy. Taki pogląd potwierdzają również dane, w styczniu 2020 r. liczba zgonów spowodowanych grypą wyniosła 10 osób. Jeśli do liczby tej dodać zmarłych na początku lutego i z zeszłego roku, to w czasie wciąż trwającego sezonu grypy zginęło już 15 osób.

Grypa - szczepienia i objawy

Ze względu na to, że uwaga Polaków jest w większym stopniu skierowana na wydarzenia w Chinach, realne zagrożenie związane z zarażeniem wirusem grypy jest bagatelizowane. Tymczasem liczby jednoznacznie wskazują na to, że dla Polaków nieporównywalnie większym zagrożeniem jest właśnie grypa.

Przed wirusem można się zabezpieczyć w prosty sposób, wystarczy do tego szczepienie przed rozpoczęciem sezonu grypowego. Wiele urzędów marszałkowskich w Polsce organizuje akcje darmowych szczepień dla ludzi powyżej 64 roku życia, grupy szczególnie narażonej na niebezpieczeństwo infekcji, a jeśli ktoś nie zdążył na organizowane akcje, to w aptekach można zakupić refundowane szczepionki.

Wirus grypy ulega ciągłej mutacji, dlatego nie ma jednej, ostatecznej szczepionki, która rozwiązywałby problem na całe życie. W praktyce, co roku powstaje nowa szczepionka, która zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia powinna być podana jak największej części populacji w danym kraju.

Szczepienia zaleca się szczególnie narażonym grupą:

  • kobietą w ciąży
  • osobom starszym
  • dzieciom w wieku do 5 lat
  • osobą przewlekle chorym
  • pracownikom służby zdrowia

Zakażenie wirusem grypy następuje drogą kropelkową. Kiedy osoba zarażona kicha albo kaszle, wydala z siebie mikroskopijne wydzieliny, które po znalezieniu się w w organizmie osoby zdrowej, rozpoczynają proces wylęgania trwający nie więcej niż 4 dni. Do zarażenia może dojść również wtedy, gdy osoba zdrowa wejdzie w kontakt z zarażonym nie przestrzegającym zasad higieny np. poprzez podanie ręki, na której znajdują się niewielkie ilości wydzielin z nosa lub gardła. Objawy grypy są podobne do wielu innych schorzeń, dlatego aby ostatecznie potwierdzić obecność wirusa należy dokonać badań laboratoryjnych. Grypa może powodować: wysoką gorączkę, kaszel, katar, bóle głowy i gardła, a nawet zapalenie płuc i oskrzeli.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl