reklama

Grupa Ikea idzie w zieloną energię i kupuje farmę wiatrową we Wróblewie

Zbigniew Biskupski (AIP)Zaktualizowano 
Grupa IKEA kupiła farmę wiatrową we Wróblewie w województwie łódzkim i zobowiązała się do zakupu kolejnych dwóch: w Gizałkach oraz Lubartowie. Inwestycje takie mają umożliwić IKEA w Polsce produkcję energii na poziomie wystarczającym do pokrycia jej zużycia przez wszystkie sklepy, centra handlowe, fabryki, centra dystrybucji oraz biura firmy.

Nowe farmy wiatrowe mogą wytworzyć łącznie do 339 GWh energii rocznie. Grupa IKEA posiada jeszcze trzy farmy wiatrowe na Podkarpaciu (w Rymanowie, Bukowsku i Łękach Dukielskich), które według prognoz mogą generować w sumie 134 GWh rocznie.
Oprócz farm wiatrowych IKEA inwestue ponadto w inne odnawialne źródła energii, takie jak instalacje do spalania biomasy w fabrykach, kolektory słoneczne czy pompy ciepła.

- Inwestycje w farmy wiatrowe w Polsce to kolejny ważny krok w realizacji globalnej strategii zrównoważonego rozwoju Grupy IKEA People & Planet Positive, która zakłada osiągnięcie niezależności energetycznej przez Grupę do 2020 roku. Oznacza to, że chcemy wytwarzać tyle energii ze źródeł odnawialnych, ile zużywamy we wszystkich naszych sklepach, fabrykach, centrach handlowych czy biurach. Jestem dumna, że Polska przyczynia się do realizacji tego celu. Ponadto nowe inwestycje umożliwią nam osiągnięcie niezależności energetycznej na polskim rynku – powiedziała Evelyn Higler, prezes IKEA Retail w Polsce.

Oprócz farm wiatrowych IKEA inwestue ponadto w inne odnawialne źródła energii, takie jak instalacje do spalania biomasy w fabrykach, kolektory słoneczne czy pompy ciepła. Dodatkowo, dzięki naszym produktom, pomagamy Polakom prowadzić bardziej zrównoważone życie w domu. W ubiegłym roku finansowym odnotowaliśmy wzrost sprzedaży energooszczędnego oświetlenia w technologii LED czy kranów z perlatorami. Zrównoważony rozwój to integralna część naszej strategii biznesowej” – dodała Evelyn Higler.

W skali globalnej Grupa IKEA planuje zainwestować w sumie 1,5 miliarda euro w energetykę wiatrową i słoneczną do końca 2015 roku. Grupa zobowiązała się do zakupu 314 turbin wiatrowych w dziewięciu krajach i zainstalowania 700 000 paneli słonecznych na dachach swoich budynków. Oprócz Polski IKEA inwestuje w farmy wiatrowe w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Danii, Francji, Niemczech, Irlandii, Szwecji oraz Wielkiej Brytanii.

60 Sekund Biznesu: Wyczerpuje się imigracja ukraińska

Wideo

Materiał oryginalny: Grupa Ikea idzie w zieloną energię i kupuje farmę wiatrową we Wróblewie - Polska Times

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie