Do wypadku doszło po północy w środę (25 listopada) na wysokości zjazdu z autostrady A4 w Wądrożu Wielkim (powiat jaworski) na jezdni w kierunku Wrocławia. Sprawca zdarzenia uciekł przed przyjazdem policji.
Kierowca mazdy nie zachował należytej ostrożności, stracił panowanie nad samochodem i uderzył najpierw w busa, a potem barierki ochronne. Na miejsce zdarzenia natychmiast pojechali policjanci, ale kiedy dotarli na miejsce, okazało się, że kierujący mazdą uciekł - informuje rzeczniczka komendy policji w Jaworze asp. szt. Ewa Kluczyńska.
Nikomu z uczestników wypadku, na szczęście, nic poważnego się nie stało. Jaworska policja prowadzi postępowanie o wykroczenie. Sprawca, kiedy zostanie złapany, odpowie także za ucieczkę z miejsca zdarzenia.
Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji.
Zaloguj się lub załóż konto
Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.
Podaj powód zgłoszenia
G
Gość
Uwaga! Ucieczka z miejsca wypadku w Niemczech to bardzo poważne przestępstwo, za które grozi kara pozbawienia wolności do lat 3 lub kara grzywny. Ponadto jego popełnienie może oznaczać odebranie prawa jazdy!
Zapoznaj się z Naszym wpisem, aby uniknąć kłopotów na niemieckich drogach i udostępnij go na swojej tablicy, aby dotarł do większego grona osób.
Zgodnie z § 142 niemieckiego kodeksu karnego na odpowiedzialność karną za niedozwolone oddalenie się z miejsca wypadku naraża się ten:
➡️ kto będąc jego uczestnikiem oddali się (ucieknie) z miejsca zdarzenia, uniemożliwiając osobom uczestniczącym w wypadku i poszkodowanym ustalenie swojej tożsamości, swojego pojazdu i charakteru udziału w nim poprzez swoją obecność i oświadczenie, że brał udział w wypadku;
➡️ kto nie zaczeka na miejscu zdarzenia (przez odpowiedni do danej sytuacji czas) by umożliwić innym poczynienie powyższych ustaleń.
Z powyższego wynika, że odpowiadać z § 142 StGB może nie tylko sprawca zdarzenia, ale każda osoba, która uczestniczyła w wypadku (czyli przyczyniła się lub miała jakikolwiek wpływ na wypadek).
Uwaga! W prawie niemieckim nie ma rozróżnienia pomiędzy wypadkiem a kolizją (która w potocznym znaczeniu jest zdarzeniem mniej ”poważnym”)! Zasadniczo więc nieistotne jest, czy podczas wyjeżdżania z parkingu urwałeś komuś lusterko czy brałeś udział w wielkim karambolu na autostradzie – każde takie zachowanie może wypełniać znamiona § 142 StGB. Jedynie konsekwencje tego typy zachowań mogą być różne.
Za nieuprawnioną ucieczkę z miejsca wypadku grozi kara pozbawienia wolności do lat 3 lub kara grzywny – są to tzw. kary główne.
Jednak pamiętaj! Osobie, która ucieka z miejsca wypadku może zostać odebrane prawo jazdy (uprawnienia do kierowania pojazdami na terenie Niemiec), jeżeli wie ona, lub może wiedzieć, że w wypadku zginęła lub odniosła poważne obrażenia inna osoba lub że wyrządzono znaczne szkody w mieniu należącym do innych osób.
Co oznacza wyrażenie ”znaczna szkoda”? W orzecznictwie niemieckich sądów wskazuje się, iż minimalnie jest to wartość w granicach 1 200 – 1 500 euro.
W praktyce więc zasadniczo za każdą nieuprawnioną ucieczkę z miejscu wypadku grozi odebranie prawa jazdy. Bowiem koszty naprawy w Niemczech (np. urwanego lusterka czy zarysowanego auta) zazwyczaj przewyższają kwotę 1 200 – 1 500 euro.
Dlatego dla własnego dobra nigdy nie oddalaj się z miejsca wypadku, najlepiej od razu poinformuj policję, aby nie narazić się na postępowanie karne i surowe konsekwencje.
G
Gość
Ucieczka z miejsca zdarzenia i obligatoryjny zakaz prowadzenia pojazdów w Niemczech.
W Niemczech ucieczka z miejsca zdarzenia nie jest, jak w Polsce ,wykroczeniem tylko przestępstwem. Skutek jest taki ,iż w razie uszkodzenia innego pojazdu np. lekkiego zarysowania , uszkodzenia lusterka na parkingu sprawca ma bezwzględny obowiązek natychmiastowego powiadomienia o tym Policji lub właściciela uszkodzonego pojazdu .
Odjechanie z miejsca zdarzenia skutkuje wszczęciem postępowania karnego za popełnione przestępstwo . Bezpośrednim skutkiem jest obligatoryjnie orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów czyli odebranie prawa jazdy, w normalnym przypadku na okres od 2-3 miesięcy.