Grodzisk Mazowiecki: cyfryzacja, czyli rozwój

  Grodzisk Mazowiecki: cyfryzacja, czyli rozwój

  Artykuł sponsorowany

  Aktualizacja:

  Polska

  „Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki“  Internet to okno na świat. Takie zdanie nikogo już nie dziwi. Za to dziwi fakt, że w Polsce wciąż jeszcze bardzo wiele osób nie ma ani podłączenia do Internetu, ani nawet komputera. Dzięki projektom unijnym zjawisko to zmniejsza się. Na przykład w Grodzisku Mazowieckim. Gmina zapewniła bezpłatnie komputery i dostęp do sieci aż 100 osobom. Jak to możliwe?

  „Domowy dostęp do Internetu drogą do budowania społeczeństwa informacyjnego" to projekt, który gmina Grodzisk Mazowiecki zrealizowała dzięki funduszom unijnym w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Jego celem jest wyrównywanie szans edukacyjnych oraz niwelowanie różnic społecznych w dostępie do Internetu.
  – W 2009 roku, kiedy projekt startował, byliśmy jedną z pierwszych gmin w Polsce, która realizowała takie przedsięwzięcie. Najtrudniej było z wyborem beneficjentów. Zgłosiło się bowiem dwa razy więcej chętnych niż mieliśmy sprzętu do przydzielenia w ramach projektu. Mieliśmy 100 komputerów, a zgłosiło się ponad 200 osób – to świadczy o wielkim zapotrzebowaniu na korzystanie z nowych technologii wśród naszych mieszkańców – mówi Katarzyna Nowak, koordynator projektu „Domowy dostęp do Internetu drogą do budowania społeczeństwa informacyjnego" z Urzędu Gminy w Grodzisku Mazowieckim. – W związku z dużym zainteresowaniem tym projektem, gmina uzyskała dofinasowanie na zakup sprzętu dla kolejnych 150 osób. Ponadto otrzymaliśmy fundusze na doposażenie placówek oświatowych i opiekuńczo-wychowaczych w 185 komputerów – dodaje Nowak.

  Komputery dla stu rodzin
  W ramach projektu aż 100 prywatnych gospodarstw domowych bezpłatnie otrzymało komputery wraz z oprogramowaniem i opłaconym dostępem do sieci. Dodatkowo z każdego gospodarstwa domowego przeszkolono po jednej osobie z obsługi komputera i Internetu.
  – Potrzeba realizacji projektu wyniknęła z identyfikacji przez Gminę Grodzisk Mazowiecki potrzeb informatycznych społeczności lokalnej. Celem projektu było umożliwienie ludziom, będącym w trudnej sytuacji życiowej, pełnoprawnego funkcjonowania w społeczeństwie informacyjnym – komentuje Grzegorz Benedykciński, Burmistrz Gminy Grodzisk Mazowiecki. – Projekt przyczynił się do poprawy jakości życia uczestników projektu, wzrostu korzystania z e-usług, a także wzrostu szybkości zdobywania informacji, rozwoju osobistego i zawodowego beneficjentów, a w niektórych przypadkach – możliwości podjęcia pracy zawodowej – dodaje.


  Eugeniusz Kruziewicz i Katarzyna Nowak - koordynator projektu _Domowy dostęp do Internetu drogą do budowania społeczeństwa informacyjnego z Urzędu Gminy w Grodzisku Mazowieckim.

  Pomoc dla mam
  Projekt był skierowany do osób objętych systemem wsparcia społecznego. Skorzystały z niego głównie gospodarstwa domowe z osobą niepełnosprawną, rodziny o niskich dochodach oraz matki samotnie wychowujące dzieci. Jedną z takich osób jest pani Ewa Kwiecień. Jako jedyny opiekun wychowuje ośmioro dzieci w wieku 10–21 lat. Codziennie dojeżdża do pracy do Warszawy, gdzie pracuje na Stadionie Narodowym. Sport i komputer – jej okno na świat – są stale obecne w życiu rodziny. W jaki sposób? Ot, choćby tak: synowie – 10-letni Kamil i 11-letni Kuba – grają w piłkę nożną. Trzy razy w tygodniu chodzą na treningi do klubu sportowego LKS Chlebnia. – Gdyby nie komputer, to bym w ogóle nie miała kontaktu ze światem. W Internecie sprawdzam godziny treningów synów w klubie, mam dostęp do ocen, elektronicznego dziennika i planów lekcji dzieci. Dzięki Internetowi nic się nie ukryje – mówi pani Ewa, dumna z tego, że została beneficjentką projektu „Domowy dostęp do Internetu drogą do budowania społeczeństwa informacyjnego".

  Z myślą o sobie i innych
  Pani Alicja, mieszkanka Grodziska Mazowieckiego, dzięki komputerowi otrzymanemu z gminy została wolontariuszką i pomaga bardziej potrzebującym niż ona sama. – Doradzam w sprawach urzędowych, piszę pisma, podania, listy osobom wymagającym wsparcia. Pomagam ludziom w trudnej sytuacji, np. matkom samotnie wychowującym dzieci. Doradzam, jak uzyskać mieszkanie czy ubiegać się o alimenty. Dzięki Internetowi mam dostęp do przepisów prawa i ustaw – wymienia.


  Eugeniusz Kruziewicz

  Wiek nie jest przeszkodą
  Najstarszym wśród beneficjentów programu przeciwdziałającemu wykluczeniu cyfrowemu jest 80-latek, pan Eugeniusz Kruziewicz. Pomimo problemów zdrowotnych i ośmiu operacji to człowiek młody duchem i umysłem. Od 60 lat fascynuje się krótkofalarstwem i elektroniką. Z wykształcenia jest, jak sam mówi o sobie, elektronikiem tranzystorowym.
  – Dzięki podłączeniu do sieci mam dostęp do nieograniczonej liczby schematów elektronicznych. Interesuje mnie techniczna strona Internetu. Sam jestem autorem kilku urządzeń krótkofalowych. Po stanie wojennym zaprojektowałem dwa syntezatory. A ostatnio zapisałem się na kurs języka angielskiego, bo bez znajomości tego języka w krótkofalarstwie trudno się rozwijać – mówi pan Eugneiusz.

  Cyfryzacja wzmacnia rozwój państwa
  Projekt „Domowy dostęp do Internetu drogą do budowania społeczeństwa informacyjnego" jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach działania 8.3 Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu – e-lnclusion Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Całkowita kwota dofinansowania projektu wyniosła 1 142 706,00 złotych, z czego z Unii Europejskiej 971 300,10 złotych.
  Projekt, który gmina realizowała w latach 2009–2012, do 2017 r. ma status projektu w tzw. stanie trwałości. Oznacza to, że do tego czasu rozdysponowane wśród mieszkańców komputery są własnością gminy oraz podlegają serwisowi i gwarancji na jej koszt. Po tym czasie staną się własnością użytkujących je beneficjentów.
  „Domowy dostęp do Internetu drogą do budowania społeczeństwa informacyjnego" jest jednym z elementów Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Jego celem jest wzmocnienie cyfrowego rozwoju kraju przez zapewnienie powszechnego dostępu do szybkiego Internetu oraz rozwoju cyfrowych umiejętności społeczeństwa i podniesienia cyfrowych kompetencji Polaków.


  Artykuł jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach Pomocy Technicznej Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Cyfryzacja

  Oskar (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Modernizacja przemysłu jest od jakiegoś czasu nieunikniona, zwłaszcza, że jest to jeden z najistotniejszych działów w każdej dużej korporacji. Coraz głośniej mówi się ostatnimi czasy o wprowadzeniu...rozwiń całość

  Modernizacja przemysłu jest od jakiegoś czasu nieunikniona, zwłaszcza, że jest to jeden z najistotniejszych działów w każdej dużej korporacji. Coraz głośniej mówi się ostatnimi czasy o wprowadzeniu cyfryzacji i automatyzacji produkcji czy logistyki. Systemy takie jak microsoft ax są rewelacyjnym rozwiązaniem, które pozwala firma zaoszczędzić dużo pieniędzy i to nie tylko na zatrudnieniu, ale przede wszystkim na ilości błędów, które może popełnić człowiek. Roboty powoli wybierają ludzi z takich branż jak produkcja, logistyka przemysł, górnictwo, a już niedługo także transport. Stworzenie więc firmy z całkowicie automatyczna linią produkcyjną jest bardzo przyszłościowym posunięciem. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  w kapitalizmie

  POdPIS (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  W super ustroju miało być wszystko co ciało i dusza zapragnie, nawet internet w gniazdku sieciowym niemal za darmo. Miało być. Jest eldorado dla wszelkiego rodzaju mętów, bandytów i polityków...rozwiń całość

  W super ustroju miało być wszystko co ciało i dusza zapragnie, nawet internet w gniazdku sieciowym niemal za darmo. Miało być. Jest eldorado dla wszelkiego rodzaju mętów, bandytów i polityków hejtowanie. Maluczkim zostało niewolnictwo do śmierci i w zamierzeniu knebel na twarz by nie wyrażali swoich poglądów mową nienawiści. Czyli morda w kubeł i zasuwaj na zachcianki styropianowej śmietanki !zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo