Grażyna Auguścik z powodzeniem mierzy się z Lutosławskim

  Grażyna Auguścik z powodzeniem mierzy się z Lutosławskim

  Lucjan Strzyga

  Polska

  Polska

  Grażyna Auguścik z powodzeniem mierzy się z Lutosławskim
  Od chwili premiery najnowszej płyty wybitnej polskiej wokalistki Grażyny Auguścik "Inspired by Lutosławski" wiadomo, że warta jest uwagi. Została nagrana z gronem wybitnych polskich artystów, a pod tajemniczym słowem "Orchestar" przy nazwisku Auguścik kryją się trzy zespoły: Trio Jana Smoczyńskiego, Atom String Quartet i Janusz Prusinowski Trio. Materiał muzyczny stanowią kompozycje napisane przez Jana Smoczyńskiego, inspirowane utworami Witolda Lutosławskiego, w których wykorzystywał on elementy polskiej muzyki ludowej.
  Grażyna Auguścik z powodzeniem mierzy się z Lutosławskim
  Kilkanaście utworów powstało na zamówienie Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena organizowanego przez Elżbietę Penderecką i wykonano je w roku 2013. Kilka dni temu mogliśmy posłuchać ich na koncercie promującym płytę, który odbył się w teatrze Roma w ramach cyklu "Dobry Wieczór Jazz", którego opiekunem artystycznym jest Krzysztof Herdzin.

  Tego że Grażyna Auguścik to światowy fenomen, nie trzeba nikomu tłumaczyć.
  W zasadzie nie ma drugiej takiej polskiej wokalistki. Oprócz niemierzalnej żadnymi jednostkami, zwyczajnie nieskończonej muzykalności jej cechą unikalną jest absolutnie fenomenalna muzyczna wszechstronność.

  Powyższe słowa napisał Rafał Garszczyński i trudno do nich cokolwiek dodać. Chyba tylko to, że wokalistka nie boi się wyzwań. A takim jest wzięcie na warsztat Lutosławskiego. Oddajmy ponownie głos Garszczyńskiemu: "Część utworów - jak choćby »Taneczne 3« - to rzeczy, które należy wydać na winylach i rozdać DJ-om w najlepszych klubach na całym świecie - za rytmem nikt nie nadąży, ale zabawa będzie przednia. Inne utwory są bardziej tradycyjne - brzmią jak próba uchwycenia klimatu, w którym powstawały. Mimo tak wielkiej rozmaitości, połączenia klasycznego Atom String Quartet z jazzowym zespołem Jana Smoczyńskiego i wiernymi tradycji ludowej muzykami Jana Prusinowskiego, album brzmi niezwykle spójnie - to zasługa niezwykłego głosu Grażyny Auguścik".

  Faktycznie, głos artystki to zjawisko zupełnie wyjątkowe, choć szkoda, że dostrzegane raczej za granicami Polski. Grażyna Auguścik od lat dziewięćdziesiątych mieszka w Chicago. Jest absolwentką słynnej szkoły Berklee w Bostonie, aranżerką, kompozytorką, producentką i liderką własnych zespołów. Przez wielu krytyków uważana jest za jedną z najciekawszych postaci światowej sceny jazzowej.

  Grażyna Auguścik Orchestar, "Inspired by Lutosławski", CD, For Tune, Warszawa 2014, cena 44,90 zł

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo