Grand Press Photo 2020. Zobacz najlepsze, polskie zdjęcia roku 2020. 61 fotografów walczyło o nagrody za zdjęcia i reportaże.

Sylwia Dąbrowa
Sylwia Dąbrowa
Zdjęcie roku 2020 autorstwa Jacka Szydłowskiego („Dziennik Wschodni”) – zdjęcie przedstawiające lekarkę z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie podczas dyżuru w specjalnym namiocie do segregacji pacjentów podczas pandemii koronawirusa.
Zdjęcie roku 2020 autorstwa Jacka Szydłowskiego („Dziennik Wschodni”) – zdjęcie przedstawiające lekarkę z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie podczas dyżuru w specjalnym namiocie do segregacji pacjentów podczas pandemii koronawirusa.
61 fotografów walczyło o nagrody za zdjęcia, reportaże i projekty dokumentalne Jacek Szydłowski („Dziennik Wschodni”) wygrał Ogólnopolski Konkurs Fotografii Prasowej Grand Press Photo 2020. Zdjęcie Roku jego autorstwa przedstawia lekarkę z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie na dyżurze w specjalnym namiocie do segregacji pacjentów podczas pandemii koronawirusa.

Autor Zdjęcia Roku otrzymał główną nagrodę w wysokości 10 tys. zł. Zdjęcie Szydłowskiego, wykonane 23 marca, zdobyło też pierwszą nagrodę w kategorii Wydarzenia.
– Gdy zrobiłem tę fotografię, czułem, że to jest ta klatka, którą chciałem tego dnia zrobić. Czuje się coś takiego: że już mam fotografię i na dziś mogę spokojnie skończyć pracę. Bardzo jest mi miło słyszeć od przewodniczącego jury, że wszyscy byli tak zgodni – mówił podczas gali Jacek Szydłowski.
Jury Grand Press Photo przewodniczył Pieter Ten Hoopen, 46-letni szwedzki fotoreporter, członek agencji VU w Paryżu i współzałożyciel firmy Civilian Act w Sztokholmie, czterokrotny laureat World Press Photo (2008, 2010 oraz dwukrotnie w 2019) i trzykrotny zdobywca tytułu Fotografa Roku w Szwecji. W jury zasiadali też: Beata Łyżwa-Sokół („Gazeta Wyborcza”), Maksymilian Rigamonti (Press Club Polska i ZPAF, laureat Grand Press Photo 2012 i 2019), Maarten Schilt (Schilt Publishing & Gallery), Radu Sigheti (Reuters), Andrzej Zygmuntowicz (ZPAF).
– Może to nie jest zdjęcie, które do nas krzyczy. Zostawia sporo kwestii otwartych na przyszłość. To zdjęcie jest obrazem, do którego wszyscy możemy się odnieść i to nas bardzo poruszyło jako jury – mówił o Zdjęciu Roku Pieter Ten Hoopen.
W tegorocznej edycji z ponad 5,2 tys. zdjęć jury zakwalifikowało do finału 42 zdjęcia pojedyncze, 15 fotoreportaży, cztery projekty dokumentalne w kategoriach głównych oraz dwa zdjęcia pojedyncze i trzy fotoreportaże w kategorii Young Poland.

ZDJĘCIA POJEDYNCZE
Wydarzenia
I miejsce
Jacek Szydłowski („Dziennik Wschodni”) – zdjęcie przedstawiające lekarkę z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie podczas dyżuru w specjalnym namiocie do segregacji pacjentów podczas pandemii koronawirusa.
II miejsce
Jakub Gruca (Agencja Fotograficzna FokusMedia) – zdjęcie ze spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z mieszkańcami Zakliczyna.
III miejsce
Adam Stępnicki (MM Studio) – zdjęcie dwóch mężczyzn trzymających baner z napisem „Mama i Tata największym skarbem świata” po przerwaniu przez policję blokady Parady Równości w Białymstoku.
Życie codzienne
I miejsce
Joanna Mrówka (Agencja Forum) – zdjęcie dzieci bawiących się w Indiach, kraju, gdzie 65 proc. mężczyzn uważa, że przemoc wobec kobiet jest dozwolona.
II miejsce
Mirosław Pieślak (dla „Faktu”) – zdjęcie 9-letniego Wojtka z Gdańska, który zgłasza się do odpowiedzi podczas interaktywnej lekcji.
III miejsce
Iwona Weiss (dla „Foto Kuriera”) – zdjęcie pokazujące bliskość z ojcem, którego czasem brak, gdyż często podróżuje do swojej ojczyzny, Indii.
Ludzie
I miejsce
Anna Lewańska („Gazeta Wyborcza”) – zdjęcie 90-letniej pani Anny, która jest najstarszą członkinią nieformalnej sekcji pływackiej „Welonki”.
II miejsce
Grzegorz Press – zdjęcie wnuka, który w czasie pandemii składa życzenia babci z okazji jej 80. urodzin.
III miejsce
Damian Wolak (Brzeg24.pl, „Panorama Powiatu”) – zdjęcie mieszkańców Opolskiego głosujących przeciw fermie bydła.
Sport
I miejsce
Aleksandra Szmigiel (Agencja Reporter) – zdjęcie Clare Cryan, która czeka na swoją kolej, patrząc na skok do wody Yasmin Harper, koleżanki z reprezentacji.
II miejsce
Paweł Frenczak – zdjęcie z treningu zapaśniczego zawodników z Rio Grappling Club.
III miejsce
Marcin Zieliński – zdjęcie przedstawiające mężczyzn grających w szachy w domu handlowym Feniks we Wrocławiu.
Środowisko
I miejsce
Michał Dyjuk (Agencja Forum) – zdjęcie mieszkańców Woli Wydrzynej podczas meczu piłkarskiego na boisku w miejscu wyschniętego jeziorka, niedaleko kopalni odkrywkowej węgla brunatnego.
II miejsce
Grażyna Makara („Tygodnik Powszechny”) – zdjęcie z rodzinnej kolacji w Maladze przerwanej przez sztorm.
III miejsce
Maciej Jabłoński (F-11 Studio) – fotografia ukazująca płynących statkiem na rzece Li w Chinach, którzy robią zdjęcia rewersowi banknotu, na którym widnieje to samo co za burtą.
Kultura i rozrywka
I miejsce
Adam Burakowski (Agencja Reporter) – zdjęcie dziewczynki zwiedzającej wystawę „Strajk” w Zachęcie.
II miejsce
Marcin Maziej (Rita Baum) – zdjęcie wrocławskiego muzyka Tomasza Krajewskiego, który w trakcie pandemii wystąpił na swoim balkonie.
III miejsce
Agnieszka Wanat (European Network Remembrance and Solidarity; Niemcy, Brema) – fotografia przedstawiająca uczniów z grupy muzycznej we wnętrzu bunkra okrętów podwodnych Valentin w ramach projektu Sound in the Silence.
Portret
I miejsce
Tomasz Kaczor (dla „Dużego Formatu. Magazynu reporterów »Gazety Wyborczej«”) – zdjęcie Ewy, 15-letniej Ormianki, która obudziła się po ośmiu miesiącach katatonii wywołanej przez syndrom rezygnacji. Siedzi na wózku inwalidzkim otoczona ramionami rodziców. Wciąż grozi im deportacja do Armenii.
II miejsce
Beata Zawrzel (Agencja Reporter) – fotografia przedstawiająca chasyda, który w rocznicę śmierci cadyka Dawida Bidermana przyjechał do Lelowa.
III miejsce
Mateusz Skwarczek (Agencja Gazeta) – zdjęcie Marka i Michała Koterskich podczas sesji dla „Logo”.

W tym roku po raz pierwszy wręczono także Nagrodę Internautów, której partnerem jest Onet.pl. W głosowaniu widzów zwyciężyła fotografia Szymona Górskiego (Agencja Fotograficzna Press Focus) przedstawiająca brata pocieszającego sfaulowanego zawodnika z dziecięcej drużyny gminy Dolice. Zdjęcie było nominowane w kategorii Sport.
Grand Press Photo organizują magazyn „Press” i Fundacja Grand Press. Konkurs przeznaczony jest dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, w agencjach fotograficznych oraz dla freelancerów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl