Gospodarz najlepiej zna swoje własne podwórko

Redakcja
Poterna w Bastionie Artyleryjskim na Twierdzy Wisłoujście z zakupionymi ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego replikami armat wykorzystywanymi do inscenizacji historycznych. Twierdza, będąca "oknem Rzeczypospolitej na świat", odzyskuje swój dawny blask dzięki funduszom europejskim - pisze kolejny zwycięzca naszego konkursu, pan Piotr.
Poterna w Bastionie Artyleryjskim na Twierdzy Wisłoujście z zakupionymi ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego replikami armat wykorzystywanymi do inscenizacji historycznych. Twierdza, będąca "oknem Rzeczypospolitej na świat", odzyskuje swój dawny blask dzięki funduszom europejskim - pisze kolejny zwycięzca naszego konkursu, pan Piotr. Piotr C.
U podstaw utworzenia 16 programów regionalnych leżało przekonanie, że władze samorządowe będą w stanie najbardziej efektywnie rozdysponować fundusze unijne przeznaczone na realizację projektów w danym województwie. Każde z województw ma bowiem inne potrzeby i wymaga wsparcia różnych dziedzin, aby osiągnąć jeden cel - rozwój regionu dla dobra jego mieszkańców.

Każdy z samorządów miał także za zadanie przygotowanie szerokiej strategii rozwoju regionu, wybiegającej poza ramy unijnej perspektywy finansowej na lata 2007-2013. Projekty realizowane ze wsparciem unijnego budżetu miały stanowić część większej całości, służyć osiągnięciu celów postawionych sobie przez region, a nie miały być tylko działaniami doraźnymi - ich owoce mają być widoczne przez lata.

Kluczową rolę w rozdysponowaniu tych środków odgrywają urzędy marszałkowskie jako tzw. instytucje zarządzające, które odpowiadają nie tylko za ustalenie wspomnianej strategii czy priorytetów tematycznych, ale także za praktyczną stronę wdrażania funduszy w regionie. To właśnie urzędy marszałkowskie oceniają wnioski składane przez beneficjentów, wybierają projekty do dofinansowania, a następnie monitorują realizację projektów. Dbają one również o politykę informacyjną, starając się dotrzeć do jak największej liczby potencjalnych beneficjentów z informacjami o możliwościach skorzystania z dofinansowania. Organizują także akcje popularyzujące fundusze wśród mieszkańców regionu, a w trakcie trwania projektu wspierają beneficjentów poradami i wskazówkami dotyczącymi formalnej strony jego realizacji.

W części obowiązków wspierają je tzw. instytucje pośredniczące, które mogą być różne - w zależności od regionu. Rolę tę pełnią agencje rozwoju regionu, centra obsługi przedsiębiorców czy np. wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Jak samorządom udało się wykorzystać swoją szansę, przyjdzie nam pewnie oceniać za kilka lat, kiedy okaże się, jakie owoce przyniosły ich decyzje. Tymczasem przedstawmy kilka faktów dotyczących samych RPO.

Samorządy otrzymały łącznie do dyspozycji 18,33 mld euro z budżetu unijnego. Tylko w lipcu tego roku beneficjenci z całego kraju złożyli wnioski o dofinansowanie projektów, których całkowita wartość przekroczyła 2 mld zł. Natomiast w sumie do końca lipca złożono ponad 53 tys. wniosków na łączną kwotę 104,9 mld zł. Ponad 30 tys. wniosków przyznano dofinansowanie, w przypadku ponad 26 tys. podpisano już umowy z beneficjentami.

We wszystkich programach regionalnych zakontraktowano już 77,9 proc. dostępnych środków, przy czym wyniki te w poszczególnych województwach są różne - najsłabiej wypadło warmińsko-mazurskie, a najlepiej łódzkie. Przekrój tematyczny realizowanych projektów jest podobny w całym kraju, ale akcenty rozkładają się różnie - w zależności od potrzeb danego regionu. Więcej o poszczególnych priorytetach tematycznych w naszym regionie piszemy powyżej.

Projekt realizowany w ramach konkursu dotacji organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna

W czerwcu zapłaciliśmy w sklepach mniej niż w maju

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie