Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Górnicze związki zaszkodzą Platformie Obywatelskiej w wyborach?

Michał Wroński
Gotowość strajkowa, demonstracja oraz protest w Warszawie - jakie rozmiary przybiorą akcje protestacyjne górniczych związkowców?
Gotowość strajkowa, demonstracja oraz protest w Warszawie - jakie rozmiary przybiorą akcje protestacyjne górniczych związkowców? Dziennik Zachodni
Związki odwiesiły czynną akcję protestacyjną w śląskich kopalniach. To reakcja na fiasko rządowego planu stworzenia Nowej Kompanii Węglowej.

Choć przedstawiciele rządu zapowiadają, że sprawa jest jeszcze otwarta, to trudno uwierzyć, że po blisko dziewięciu miesiącach szukania rozwiązania nagle nastąpi przełom. Zwłaszcza, że przygotowana przez resort skarbu koncepcja zbudowania NKW na bazie kapitału wniesionego przez Węglokoks, Polskie Inwestycje Rozwojowe i Towarzystwo Finansowe Silesia okazała się być nie do zaakceptowania przez Komisję Europejską.

Dlatego też od 1 października we wszystkich zakładach górniczych na Śląsku (a zatem nie tylko w Kompanii) ogłoszona zostanie gotowość strajkowa, zaś 5 października w Brzeszczach (woj. małopolskie) odbędzie się górnicza demonstracja. Na razie nie ma natomiast mowy o strajku, czy innej formie zablokowania pracy kopalń. Będzie natomiast protest w Warszawie, choć związkowcy nie zdradzili jeszcze ani jego formy, ani terminu. Wiadomo jedynie, że ma się odbyć jeszcze przed wyborami.

- Porozumienie z 17 stycznia jest w każdym calu przez stroną rządową złamane - krótko podsumował podczas wczorajszego briefingu w Katowicach Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności. Jak ocenił obecna sytuacja pokazuje, że w trakcie styczniowych rozmów związki zawodowe miały za partnerów po drugiej stronie stołu „oszustów albo niedołęgi”. Dlatego też - jak zapowiedział Kolorz - celem zapowiadanych działań ma być uświadomienie mieszkańcom Śląska, że zostali oszukani.

- Bo wszystkie te protesty, które miały miejsce zimą i wiosną nie dotyczyły tylko górników, ale dotyczyły też egzystencji Śląska. W porozumieniu mieliśmy zapisy mówiące o kontrakcie dla Śląska, o zakładach energochłonnych, o zakładach zbrojeniowych Bumar w Gliwicach. Z tych zapisów nie zostało dokładnie nic - mówił Kolorz.

Związkowcy stawiają sprawę jasno - z tym rządem już rozmów o górnictwie nie będzie. Działacze czekają na nowe polityczne rozdanie i gotowi są natychmiast po 25 października rozmawiać z nową ekipą rządzącą. Nie zamierzają jednak ograniczać się do czekania na wyniki wyborów. Zamierzają w aktywny sposób na nie wpłynąć. Jak zapowiedział Kolorz związki zrobią wszystko, aby wyborczy wynik Platformy Obywatelskiej był jak najsłabszy - tak na Śląsku, jak i w całej Polsce.

- Nasze działania będą miały charakter polityczny. Być może PR-owcy Platformy uznali, że warto zadrzeć z górnikami. Dlatego musimy być sprytniejsi od PR-owców Platformy. Nasze akcje będą dosadne, ale sprytne. Nie damy się sprowokować. Nie będzie palenia opon. Naszym celem jest natomiast to, aby PO nie była już partnerem dla nikogo - wyjaśnił Kolorz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera