Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Górnicy za protestem i przeciw nowemu kodeksowi w Lubelskim Węglu Bogdanka

Piotr Nowak
Ewelina Lachowska-Łuczak
Wrze wśród załogi LW Bogdanka. Większość pracowników obawia się, że decyzje dotyczące kopalni będą zapadały w Poznaniu. Nie wykluczają strajku.

Wyprowadzenia części kompetencji do Poznania, zmniejszenia zatrudnienia w spółce, obniżenia płacy i wielkości wydobycia obawia się większość załogi Lubelskiego Węgla. Zdaniem związkowców, takie będą konsekwencje przyjęcia przez kopalnię Kodeksu Grupy Enea. Dokument wprowadzający większe podporządkowanie Bogdanki wielkopolskiej firmie uchwalili akcjonariusze (wśród których przeważa Enea) na walnym zgromadzeniu pod koniec czerwca.

W odpowiedzi 12 lipca związki przeprowadziły wśród załogi referendum, w którym pracownicy odpowiadali na dwa pytania. Pierwsze: czy sprzeciwiasz się stosowaniu w LW Bogdanka Kodeksu Grupy Enea? Drugie: czy godzisz się na podjęcie akcji protestacyjnej z prawem do strajku włącznie?

W głosowaniu wzięło udział 2808 pracowników, co stanowiło ponad 62 proc. uprawnionych do głosowania i prawie 83 proc. obecnych w pracy w dniu referendum. Większość uczestników (ponad 96 proc.) sprzeciwiła się stosowaniu kodeksu i poparła protest. - Załoga pokazała swoją determinację, ale strajk to dla nas absolutna ostateczność - powiedział Stanisław Ćwirko, przewodniczący Związku Zawodowego „Kadra” w LW Bogdanka.

Wyniki referendum skomentował Krzysztof Szlaga, prezes spółki: - Mogę (...) z pełną odpowiedzialnością zapewnić, że Bogdanka posiada i zachowa pełną niezależność operacyjną. Żadne kompetencje ani funkcje nie zostały zabrane z Bogdanki i przeniesione do Enea - nie ma też takich planów. Ani jedna osoba nie straciła pracy w spółce z powodu lub w związku z integracją z Grupą Enea. Co więcej, w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca br. przyjęliśmy do pracy w sumie 119 osób - zaznaczył Szlaga.

Grupa Enea z Wielkopolski wykupiła pakiet kontrolny akcji Bogdanki w 2015 r. Wejście do grupy umożliwiło podpisanie wieloletnich kontraktów na dostawy węgla do elektrowni należących do Enei, które są głównymi odbiorcami lubelskiego węgla. Ostatnio przyjęta przez kopalnię strategia do 2025 r. zakłada utrzymanie wydobycia na poziomie 9,2 mln ton rocznie i inwestycje w wysokości 4 mld zł.

- To z kolei oznacza stabilność zatrudnienia w wieloletniej perspektywie. Nigdy do tej pory nie mieliśmy możliwości tak długookresowego planowania - argumentował prezes kopalni. Dodał, że zarząd jest w stałym kontakcie ze związkami zawodowymi w Bogdance. - Mam nadzieję, że uda nam się w sposób cywilizowany porozumieć. Czekamy na ruch z tamtej strony - zastrzegł związkowiec.

INFO Z POLSKI: Nieupilnowany bulterier zaatakował dzieci na placu zabaw

120 rodzin zamieszka w nowych lokalach komunalnych na Felinie
Policjanci z Lublina zatrzymali złodziejkę z autobusu
Dzielnice Lublina jakich nie znacie. Latamy dronem nad Kalinowszczyzną (ZDJĘCIA)
Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne rozpoczęte [ZDJĘCIA, WIDEO]
"Pogrom w przyszły wtorek". Tak było na premierze na Zamku Lubelskim [ZDJĘCIA]
Jesteśmy też w serwisie INSTAGRAM. Obserwuj nas!

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski