Górnicy z PGG szykują się do manifestacji w Warszawie. Zbierają chętnych na wyjazd i proszą górników z innych spółek o wsparcie w stolicy

Bartosz Wojsa
Bartosz Wojsa
Górnicy z PGG szykują się do manifestacji w Warszawie. Zbierają chętnych na wyjazd i proszą górników z innych spółek o wsparcie w stolicy
Górnicy z PGG szykują się do manifestacji w Warszawie. Zbierają chętnych na wyjazd i proszą górników z innych spółek o wsparcie w stolicy arc.
Związkowcy i górnicy z Polskiej Grupy Górniczej szykują się do manifestacji w Warszawie, która ma odbyć się 28 lutego. Apelują też do górników z innych spółek, w tym tych z Jastrzębskiej Spółki Węglowej, żeby wsparli ich i również pojechali do stolicy. Udział i wsparcie w pikiecie zapowiedzieli już górnicy z kopalń Bełchatów i Turów. Łącznie górników chętnych do pikietowania ma być już tak dużo, że w województwie śląskim brakuje autobusów i będą one do nas sprowadzane z innych województw.

Sytuacja w Polskiej Grupie Górniczej wciąż jest napięta. I choć doszło do porozumienia między stroną społeczną a zarządem spółki w sprawie wysokości czternastej pensji, to konflikt zaostrza się w przypadku podwyżek dla pracowników, których ci się domagają. PGG nadal podkreśla, że nie jest w stanie zapewnić 12 proc. podwyżek. W związku z tym widmo strajku ostrzegawczego w kopalniach PGG, a później - 28 lutego - manifestacji w Warszawie, jest coraz bardziej realne.

Manifestacja górników w Warszawie. Trwają zapisy na wyjazd

To właśnie pikieta górnicza w Warszawie wzbudza teraz najwięcej emocji. Związkowcy z Polskiej Grupy Górniczej apelują do górników z innych spółek węglowych o poparcie i udział w demonstracji zaplanowanej na 28 lutego w stolicy.

Napisano w tej sprawie do przedstawicieli związkowych z Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Tauronu Wydobycie i Lubelskiego Węgla "Bogdanka".

Udział w demonstracji zapowiedzieli już górnicy z kopalń węgla brunatnego "Bełchatów" i "Turów".

Chętnych do pikietowania górników z kopalń PGG jest już podobno tak dużo, że w województwie śląskim brakuje autobusów, którymi mieliby oni być zwożeni do Warszawy. - Wiceszef górniczej Solidarności Artur Braszkiewicz mówi, że chętnych jest tak wielu, że na Śląsku brakuje już autobusów, które będzie trzeba sprowadzić także z innych województw - napisała na Twitterze Daria Klimza, dziennikarka radia TOK FM.

Z takiego zainteresowania cieszą się z pewnością związkowcy, którym zależy na dużej frekwencji podczas demonstracji.

- Apelujemy o solidarny udział w tym proteście. Musimy jako środowisko górnicze działać razem, wspólnie, ramię w ramię. Niech Brać Górnicza pokaże jedność - czytamy w liście podpisanym przez przewodniczącego WZZ Sierpień 80 w PGG, którym jest Przemysław Skupin. - Większość postulatów z którymi jedziemy na protest do Warszawy jest przecież wspólna. To sprzeciw wobec skandalicznego importu węgla, który powoduje to, że nasz węgiel jest wypierany z rynku energii. Powoduje to wielkie zwałowiska przy kopalniach nieodbieranego, lecz zakontraktowanego przez spółki energetyczne węgla. To powoduje z kolei brak przychodów (w tym na podwyżki płac) oraz zagrożenie zaprzestania wydobycia (łącznie z likwidacją kopalń) i wysyłania górników na przymusowe urlopy. Nie po to „Polska węglem stoi” i nie po to polski rząd wywalczył dobre warunki w Unii Europejskiej dla górnictwa i energetyki, abyśmy spalali węgiel z Rosji czy sprowadzany z odległej Australii - podkreślono w dokumencie.

Dalej czytamy, że protest w Warszawie związany jest również ze sprzeciwem wobec importowi energii, który "już dziś sprawia, że nie potrzebujemy polskiego węgla". - Import energii to dodatkowe 3 miliony niezużywanego węgla z naszych kopalń. Importujemy energię z bogatych Niemiec i wcale nie tańszą od polskiej energię z Norwegii. Niszcząc własne miejsca pracy, utrzymujemy je w innych krajach wspierając gospodarki innych państw - piszą związkowcy.

Nie przegap

Zwały węgla na kopalniach PGG, ale także w zakładach należących do JSW

Związkowcy Sierpnia 80 podkreślają, że nie tylko kopalnie PGG są przepełnione zwałami węgla, ale i te Jastrzębskiej Spółki Węglowej. - Sytuacja JSW jest zła. Zarząd JSW podjął decyzję o sięgnięciu po 700 mln złotych z Funduszu Stabilizacyjnego, co oznacza, że spółka ma narastające problemy finansowe - pisze Przemysław Skupin.

- Zagrożone likwidacją są wszystkie trzy kopalne spółki Tauron Wydobycie. Spółka ta notuje straty idące w setki miliony złotych rocznie i mimo ogromnych inwestycji, nie wydobywa zaplanowanej ilości węgla. Wobec narastających problemów grupy Tauron Polska Energia S.A., w każdej chwili może dojść do zaprzestania finansowania spółki Tauron Wydobycie, co oznaczać będzie likwidację wszystkich kopalń tej spółki. Tauron na potęgę importuje węgiel - dodaje przewodniczący Sierpnia.

Udział w demonstracji górniczej 28 lutego w Warszawie zgłosiły już organizacje związkowe z Kopalni Węgla Brunatnego „Bełchatów” i KWB „Turów”. - Koledzy z Bełchatowa jadą razem z nami walczyć o natychmiastową decyzję o uruchomieniu odkrywki „Złoczew”. Popieramy ich działania - mówi Skupin.

Na koniec listu Sierpnia 80 napisano: - Protestujmy razem, wspólnie. Tylko działając solidarnie, mamy szansę na zwycięstwo!

Porozumienie w sprawie czternastek. Ale strajk i tak będzie

Przypomnijmy, że akcja ratunkowa w wykonaniu wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina oraz wiceministra aktywów państwowych Adama Gawędy zdała się przynieść pewne efekty, choć nie doprowadziła do całkowitego załagodzenia napiętej sytuacji w PGG. 6 lutego ministrowie pojawili się w siedzibie śląsko-dąbrowskiej Solidarności, by rozmawiać ze związkowcami górniczymi na temat trudnej sytuacji w Polskiej Grupie Górniczej.

Rozmowy dotyczyły między innymi postulatów, które podjął sztab protestacyjno-strajkowy powołany w czterech tematach w spółce przez związki zawodowe, czyli: wysokość wypłaty 14. pensji za 2019 rok, podwyżki wynagrodzeń za 2020 rok, brak przychodów z zakontraktowanego węgla przez Spółki Energetyczne, próba cichej likwidacji kopalń.

Jak się okazuje, stronom udało się porozumieć tylko w kwestii czternastek. Mają być, tak jak chcieli związkowcy (choć ich postulat nie został w pełni zrealizowany), uzależnione od ilości wydobycia w poszczególnych kopalniach.

- W kopalniach, które wykonały plan wydobycia, świadczenie to będzie wypłacone w wysokości 27 proc., tj. wysokość nagrody rocznej wyniesie łącznie 112 proc., a w pozostałych - od 95 proc. do 100 proc. - podała Polska Grupa Górnicza.

Górnicy chcą zarabiać więcej. Związkowcy żądają wysokich podwyżek

Nie dogadano się jednak w pozostałych kwestiach, więc - jak zapowiedział Bogusław Hutek, szef górniczej Solidarności - zaplanowany strajk ostrzegawczy i tak się odbędzie. Decyzja o zorganizowaniu protestów zapadła już 5 lutego i na razie związkowcy nie chcą się z niej wycofywać.

Oferta promocyjna

- W związku z trudną sytuacją w górnictwie, a zwłaszcza w Polskiej Grupie Górniczej, sztab protestacyjno-strajkowy PGG w dniu 5 lutego 2020 r. ustalił harmonogram działań - czytamy w oświadczeniu opublikowanym przez związkowców.

Strajk górników - Harmonogram

  • 17 lutego 2020 r. zostanie przeprowadzony 2-godzinny strajk ostrzegawczy w kopalniach i zakładach PGG
  • 25 lutego 2020 r. zostanie przeprowadzone referendum strajkowe we wszystkich zakładach i kopalniach PGG
  • 28 lutego 2020 r. odbędzie się manifestacja w Warszawie

Dokument został podpisany przez trzynaście górniczych organizacji związkowych. Górnicy postanowili sięgnąć po rozwiązanie ostateczne, któremu próbują zapobiec ministrowie. Wcześniej nawet mediator nie był w stanie doprowadzić do porozumienia pomiędzy zarządem spółki a stroną społeczną, czyli związkowcami i górnikami. Kością niezgody są przede wszystkim podwyżki dla pracowników, których ci się domagają, a zarząd PGG jasno podkreśla, że nie jest w stanie podnieść pensji aż o 12 procent.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl