Gonimy z komputerami Europę, a ona ucieka

Joanna Pieńczykowska
Arkadiusz Dembiński, Polskapresse
Coraz więcej gospodarstw domowych ma komputer, coraz więcej ma dostęp do internetu - wynika z najnowszego raportu GUS "Społeczeństwo informacyjne w Polsce". Jednak chociaż od lat gonimy Europę, ona wciąż nam ucieka, a my nie możemy nawet osiągnąć unijnej średniej. Wydaje się, że powoli dostajemy zadyszki - tempo zmian ostatnio nam osłabło.

Już 71,3 proc. gospodarstw domowych ma w domu przynajmniej jeden komputer - wynika z najnowszych danych GUS z 2011 r. Z roku na rok sytuacja ulega poprawie. Rok wcześniej odsetek domów, w których jest komputer, wynosił 69 proc. Jednak we wcześniejszych latach tempo zmian było znacznie szybsze, np. w 2008 r. liczba domów z komputerami wzrosła z 53,7 do 58, 9 proc., a w kolejnym roku do 66,1 proc.

Rośnie też liczba gospodarstw domowych z dostępem do internetu. W 2011 r. dostęp do sieci w domu posiadało 67 proc. gospodarstw domowych. Odsetek ten był wyższy o 3 pkt proc. niż w poprzednim roku.

Czytaj także: Bardzo wolny internet. Bardzo

Łącznie z komputera korzysta już 20,3 mln osób, z czego 17,5 mln regularnie. Największa liczba tych, którzy korzystają regularnie, jest wśród uczniów i studentów (98,1 proc.) i osób pracujących na własny rachunek (83,2 proc.). Ważną determinantą są też wiek i wykształcenie. Regularnie korzysta z sieci 91 proc. osób z wyższym wykształceniem i aż 97 proc. osób w wieku do 24 lat. Ale tylko zaledwie 10,8 proc. osób w wieku 65-74 lata Więcej użytkowników jest w mieście: internet to codzienność dla 70 proc. mieszkańców miast i niestety tylko dla co drugiego mieszkańca wsi.

Co ciekawe, posiadanie dzieci zwiększa prawdopodobieństwo posiadania komputera. W 2011 r. w rodzinach z dziećmi aż 93,6 proc. miało co najmniej jeden komputer. Gospodarstwa domowe z dziećmi zdecydowanie częściej posiadały też dostęp do internetu.

W jakim celu korzystamy z internetu? Z poczty elektronicznej korzysta co drugi Polak - o prawie 50 proc. więcej niż w 2007 r. Aż 44,5 proc. całej populacji wyszukuje informacji o towarach i usługach. 27,5 proc. Polaków korzysta z usług bankowych proc., 23,4 proc. ogląda TV i słucha radia online., 21,4 proc. w ten sposób rozmawia z bliskimi.

Czytaj także: Suchy Las: Sto rodzin dostało notebooki i Internet

Coraz częściej w sieci robimy też zakupy. W 2011 r. ponad 8,6 mln osób w wieku 16-74 lata dokonywało zakupów przez internet (co stanowiło 29,7 proc. populacji). To prawie dwa razy więcej niż w 2007 r. Przeciętna łączna wartość rocznych zakupów wyniosła 1200 zł na osobę korzystającą z tej formy handlu. Co drugi z klientów e-sklepów kupował w sieci odzież i sprzęt sportowy; a około 4 na 10 użytkowników e-handlu nabywało w ten sposób pozostałe wyposażenie (meble, pojazdy, artykuły AGD, ogrodowe, hobbystyczne, narzędzia, zabawki, biżuteria, dzieła sztuki i bibeloty).

Mimo że sytuacja w zakresie domowej komputeryzacji się poprawia, to wciąż nie możemy dogonić średniej europejskiej, bo Europa nam ucieka. W 2010 r. w Polsce odsetek gospodarstw domowych posiadających w domu komputer był niższy o 5 pkt proc. niż średnio w całej Unii Europejskiej (74 proc.). Niestety - dystans ten nie zmienił się w stosunku do roku poprzedniego. O takiej sytuacji jak w Islandii, gdzie komputer miało 93 proc. gospodarstw, możemy tylko pomarzyć. Odstajemy też pod względem korzystania z poczty, zakupów.

Możemy się jedynie pocieszyć (choć marne to pocieszenie), że są kraje, gdzie jest jeszcze gorzej. Najmniejszym odsetkiem gospodarstw posiadających komputery charakteryzowały się Bułgaria (35 proc.) oraz Rumunia (48 proc.).

Z sieci korzysta 91 proc. osób z wyższym wykształceniem i aż 97 proc. osób w wieku do 24 lat.

Czytaj także: Poznań: Darmowych komputerów wciąż brak. Minął prawie rok

Sklepowy patriotyzm, to polska specjalność.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie