Gmina Poraj przejmuje tereny nad Zalewem. Porozumienie z RFG to historyczny moment

Bartłomiej Romanek
Urząd Gminy Poraj sfinalizował transakcję zakupu prawa użytkowania wieczystego terenów nad Zalewem
Urząd Gminy Poraj sfinalizował transakcję zakupu prawa użytkowania wieczystego terenów nad Zalewem arc
Urząd Gminy Poraj sfinalizował transakcję zakupu prawa użytkowania wieczystego terenów o powierzchni prawie 6 ha, zlokalizowanych w Jastrzębiu. Tym samym zamknięto długoletni proces starania się o pozyskanie terenów nad Zalewem, które umożliwią rozwój wodnej bazy turystycznej. To historyczny moment dla mieszkańców gminy i turystów.

Tereny nad Zalewem Porajskim w większości należały do Skarbu Państwa. Były dzierżawione oraz zarządzane przez kilka różnych podmiotów, m.in. Regionalny Fundusz Gospodarczy S.A. (dawnej Hutę „Częstochowa” S.A.).

Nie będąc właścicielem terenów przyległych do Zalewu Urząd Gminy Poraj nie był w stanie nic na nich zdziałać: ani zainwestować, ani zbudować choćby podstawowej infrastruktury technicznej, ani nawet właściwie posprzątać. Z tych względów priorytetem dla władz samorządowych stało się nabycie terenów nad Zalewem, by można było stworzyć na nich atrakcyjną bazę turystyczną.

Od siedmiu lat władze samorządowe gminy Poraj zabiegały o przejęcie terenów. W poprzednich latach gmina nabyła część terenów w Jastrzębiu, m.in. gdzie obecnie funkcjonuje Marina Poraj, także korzystając z prawa pierwokupu. Wójt Łukasz Stachera, chcąc uwieńczyć kilkuletnie starania, zdecydował o zakupie w systemie ratalnym prawa użytkowania wieczystego gruntów i prawa własności budynków znajdujących się w Jastrzębiu, tam gdzie rokrocznie odbywają się m.in. Dni Gminy Poraj.

Tym samym 9 listopada 2017 r. Gmina Poraj stała się właścicielem działek o łącznej powierzchni blisko 6 ha, położonych w Jastrzębiu, w rejonie ul. Zielonej.

– Jest to przełomowa i bardzo ważna chwila w całej historii starań oraz zabiegów Gminy Poraj o pozyskanie terenów przyległych do Zalewu Porajskiego, które zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego Gminy Poraj przeznaczone są pod zabudowę związaną z usługami turystyki, sportu i rekreacji – podkreśla wójt Łukasz Stachera. – Możliwe było to dzięki życzliwej współpracy z obecnym zarządem RFG w osobach: prezesa Mirosława Matyszczaka i wiceprezesa Artura Sokołowskiego – mówi wójt Łukasz Stachera. – Tym samym zrealizowaliśmy priorytet kadencji.

Gmina Poraj już pozyskała ponad 2 mln zł, na projekty realizowane dla mieszkańców i turystów, na dotychczas wykupionych terenach. Gmina przystąpiła teraz do działań prowadzących do pozyskania kolejnych środków zewnętrznych finansowych z funduszy unijnych na realizację rozmaitych projektów, które w pełni uwypuklą potencjał turystyczny naszej głównej atrakcji turystycznej jaką niewątpliwie jest Zalew Porajski. Bez takich dodatkowych zastrzyków finansowych zagospodarowanie rozległych i bardzo zdewastowanych terenów na Zalewem byłoby po prostu niemożliwe. Skorzystają wszyscy: mieszkańcy młodsi i starsi, okoliczni przedsiębiorcy, a przede wszystkim turyści.

- Jest to ogromna szansa, że nasza największa wodna atrakcja regionu stanie się prawdziwą perełką, z walorów której będzie mógł skorzystać każdy chętny – mówi Andrzej Kozłowski, kierownik Referatu Komunikacji Społecznej Urzędu Gminy Poraj.
Zadowolenia z dokonanej transakcji nie kryje również RFG. - To typowa transakcja, na której zyskują obydwie strony. My sprzedaliśmy teren, który przez nas nie był wykorzystywany, a jedynie niektóre jego fragmenty były dzierżawione. Gmina natomiast zyskała tereny, dzięki którym może się rozwijać, ale może również uregulować kwestie niektórych gruntów – mówi wiceprezes Artur Sokołowski.

- Ogłosiliśmy przetarg na sprzedaż tego terenu, ale ponieważ nie został on rozstrzygnięty, mogliśmy przystąpić do negocjacji z gminą. Najważniejszą kwestią podczas nich była dla gminy możliwość rozłożenia płatności na kilka lat – dodaje Artur Sokołowski.

Co ciekawe, RFG zamierza zainwestować w tereny położone na terenie gminy Poraj, które należą do spółki. Obecnie trwa kompleksowy remont ośrodka wypoczynkowego, który ma się nazywać „Jurajska Przystań”, a na terenie którego ma powstać baza noclegowa na ok. 70 miejsc. Będzie tam również możliwa organizacja imprez okolicznościowych.

– Już niedługo rozpoczniemy przyjmowanie rezerwacji, a ośrodek będzie gotowy na koniec I kwartału 2018 r.– dodaje Artur Sokołowski.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Tak wygląda Maluch dla Toma Hanksa. Jest cudny i biały ZDJĘCIA

MAYDAY Katowice Spodek 2017 ZDJĘCIA + WIDEO

Czy dostałbyś się do policji? PRAWDZIWE PYTANIA TESTU MULTISELECT

Znasz język śląski? Przetłumacz te zdania QUIZ JĘZYKOWY II

Magazyn informacyjny Dziennika Zachodniego tyDZień

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie