Główną przyczyną zgonów w 2020 r. nie był wcale koronawirus. Zwiększona śmiertelność Polaków to wynik chorób układu krążenia!

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Osoby z chorobami przewlekłymi są bardziej narażone na ciężki przebieg COVID-19, dlatego w ramach profilaktyki zakażenia powinny ze szczególną dbałością kontrolować parametry zdrowotne i przestrzegać zaleceń lekarza
Osoby z chorobami przewlekłymi są bardziej narażone na ciężki przebieg COVID-19, dlatego w ramach profilaktyki zakażenia powinny ze szczególną dbałością kontrolować parametry zdrowotne i przestrzegać zaleceń lekarza Katarzyna Białasiewicz/123RF
W okresie pandemii koronawirusa umarło więcej osób niż we wcześniejszych latach, jednak nie był to tylko efekt COVID-19. Pacjenci rzadziej kontrolowali swoje zdrowie i proces leczenia. Spadła liczba kardiologicznych zabiegów ratujących życie, a zwiększyła się grupa pacjentów z powikłaniami po zawale. Choroby układu krążenia to wciąż główna przyczyna zgonów, a na tle Europy Polska miała ich największy nadmiar w 2020 roku. W najgorszej sytuacji są osoby z nadciśnieniem i zaburzona glikemią, bo stany te wiążą się ze zwiększoną śmiertelnością w COVID-19.

Choroby układu sercowo-naczyniowego są odpowiedzialne za niemal połowę wszystkich zgonów w Polsce – tak jest od 25 lat, co potwierdzają dane Głównego Urzędu Statystycznego. W tym okresie na każde 1000 osób w społeczeństwie przypadało średnio 10 przypadków śmiertelnych.

Schorzenia krążeniowe stanowią zarazem główną przyczynę zwiększonej śmiertelności Polaków i sytuacja ta nie zmieniła się nawet pomimo szalejącej pandemii.

Jak czytamy w raporcie przygotowanym przez brytyjską agencję rządową Office for National Statistics, w 2020 roku w Polsce umarło 485 tys. osób, przy czym 28,5 tys. przypadków miało bezpośredni lub pośredni związek z COVID-19. Wykazano, że pośród 31 europejskich państw, których pandemiczne statystyki poddano analizom, Polska jest krajem o największym wskaźniku nadmiarowych zgonów, czyli ich nadwyżce względem wcześniejszych lat.

Przez cały 2020 rok w Polsce doszło do ponad 90 tys. nadmiarowych zgonów, co względem ostatnich lat stanowi wzrost o 11,6 procent. Oprócz skutków COVID-19 to również wynik również innych czynników związanych ze zmianą warunków życia w pandemii.

Podobne wnioski płyną z analizy danych GUS, według których od marca do 30 grudnia w Polsce zmarło 372 tys. osób – aż o 20 procent więcej niż w takim samym okresie roku poprzedniego. Ponieważ tylko 22,7 tys. z tych zgonów można przypisać koronawirusowi SARS-CoV-2, pozostaje 36,1 tysięcy osób, które umarły z innych przyczyn związanych z epidemią.

Nadmiarowe zgony miały związek nie tylko z nagłymi przypadkami, takimi jak np. incydenty sercowe, ale wynikały także z niewykrycia na czas chorób przewlekłych i problemów z kontynuacją kontroli stanu zdrowia i leczenia. Przyczyną takiego stanu rzeczy była nie tylko mniejsza dostępność do usług medycznych, ale też lęk pacjentów przed zarażeniem się koronawirusem.

Osoby z chorobami przewlekłymi często odkładali wizyty w poradni specjalistycznych czy szpitali do czasu, aż ich stan ulegał znacznemu pogorszeniu. W rezultacie liczba ratujących życie interwencji w ośrodkach kardiologii inwazyjnej spadła już na początku pandemii nawet o 30 procent, a jednocześnie dwukrotnie wzrosła liczba pacjentów z poważnymi powikłaniami po zawale serca, którzy zbyt długo zwlekali z wezwaniem pomocy.

Warunki pandemiczne sprawiły, że przewlekle chorzy:

  • mają niekontrolowane lub źle kontrolowane parametry krążeniowe i metaboliczne,
  • są mniej aktywni fizycznie,
  • w mniejszym stopniu dbają o prawidłową dietę,
  • rzadziej stosują się do zasad profilaktyki zdrowotnej,
  • są częściej narażeni są na silny stres.

Tymczasem z badań wynika, że np. u pacjentów z nieunormowanym ciśnieniem tętniczym infekcja koronawirusem SARS-CoV-2 ma cięższy przebieg, podobnie jak w przypadku zbyt wysokiego poziomu cukru we krwi.

Dlatego tak ważne jest, by pomimo ciężkiej sytuacji monitorować w domu podstawowe parametry choroby, przestrzegać zaleceń lekarza, konsultować z nim wszelkie niepokojące objawy, a w nagłych sytuacjach pilnie wezwać pomoc.

Dowiedz się więcej na temat:

Źródła:

ZOBACZ: Minimum 5 godzin ćwiczeń w tygodniu zapobiega problemom z wysokim ciśnieniem

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Główną przyczyną zgonów w 2020 r. nie był wcale koronawirus. Zwiększona śmiertelność Polaków to wynik chorób układu krążenia! - Strona Zdrowia

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Every month easily makes more than $15k just by doing very simple home based job. Last month ihave received $16834 from this online job just by doing this in my part time for only 2 hrs maximum a day. Very simple to do job and earning from this are just awesome.VBnm Every person on this earth can now get this job and start earning money online right now just by

Follow instructions ........... W­W­W.P­A­Y­B­U­Z­Z­1.C­O­M

Wróć na i.pl Portal i.pl