Ginekolog z Wrocławia skrzywdził swoją pacjentkę?

  • Gazeta Wrocławska

Marcin Rybak

Wrocławski ginekolog oskarżony o poważny medyczny błąd. Bez wiedzy i zgody pacjentki wykonał jej zabieg, który mógł doprowadzić do tego, że nie będzie mogła mieć dzieci – twierdzi prokuratura. Sama pacjentka dopiero po kilkunastu miesiącach, od innego lekarza, dowiedziała się, że miała taki zabieg. W marcu sąd rejonowy skazał doktora na grzywnę. Obrona walczy o uniewinnienie, a pokrzywdzona pacjentka o surowszy wyrok.
Zdjęcie ilustracyjne
 Pixabay

Sprawą zajmuje się teraz wrocławski Sąd Okręgowy, do którego wpłynęły apelacje obrońcy i pełnomocnika pacjentki doktora Marka P. W 2011 roku pacjentka zgłosiła się do lekarza. Od dłuższego czasu nie mogła zajść w ciążę. Lekarz postanowił wykonać badanie – laparoskopię. Kobieta zgodziła się na usunięcie torbieli – gdyby badanie wykazało, że jest na jajniku. Ale kilkanaście miesięcy później, gdy była u innego lekarza, okazało się, że doktor – nie pytając jej o zgodę = zrobił coś jeszcze. Wykonał zabieg zwany „kauteryzacją jajników”.

Tak zaczęło się śledztwo. Prokuratura – powołując się na opinie biegłych – oceniła, że zabieg nie był konieczny. Jej zdaniem, doktor naraził pacjentkę na „ciężki uszczerbek na zdrowiu polegający na pozbawieniu zdolności płodzenia dzieci”. W pierwszej instancji sąd zgodził się z oskarżeniem. Dodając tylko, że doktor przestępstwo popełnił „nieumyślnie”. Stąd wyrok łagodny: 10 tysięcy złotych grzywny i 30 tysięcy złotych nawiązki dla pokrzywdzonej pacjentki.

Obrona uważa, że lekarz zrobił wszystko jak należy. I na pewno nie pogorszył zdrowia pacjentki. Jeden z argumentów apelacji – po latach prób i nieudanych zabiegów, kobieta ostatecznie zaszła w ciążę w sposób naturalny. I nie jest wykluczone, że to skutek zabiegu, za który doktor stanął przed sądem.

Pełnomocnik pokrzywdzonej kobiety nie zgadza się z wyrokiem - twierdzi, że jest zbyt łagodny. Nie zgadza się też z oceną, że błąd medyczny powstał „nieumyślnie”. Powinna być kara więzienia w zawieszeniu, trzyletni zakaz wykonywania zawodu lekarza i zadośćuczynienie dla pacjentki. W wyższej kwocie niż 30 tysięcy „nawiązki” z wyroku sądu rejonowego.

Wyrok w tej sprawie usłyszymy 18 grudnia.

Zobacz też

USG w ciąży - jak szukać dobrego lekarza

ZOBACZ TAKŻE:

 Maciej Markiewicz

Tragiczny wypadek na DK8. Nie żyje niemowlę [ZDJĘCIA]

 Materiały inwestora, Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu

Wschodnia obwodnica do Długołęki. Czekają na decyzję i zaczy...

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

07.01.2019, 01:22

M.Pochwałowski

07.01.2019, 01:21

M.Pochwałowski

19.12.2018, 08:47

zabieg kaueteryzacji jajnikow pomaga poprawic plodnosc . ten lekarz jej pomogl, wyrok bez sensu

06.12.2018, 10:53

Może trudno brzmi, ale jest to sposób usunięcia torbieli i umożliwia zajście w ciążę.

06.12.2018, 07:27

Jak myślicie, kto w efekcie zapłaci za to odszkodowanie? Pani skarży, że nie może zajść w ciążę, ale zaszła. Jeśli wyrok się utrzyma, to ginekolodzy podniosą stawkę.

06.12.2018, 06:25

obciac mu //przez pomylkie cale przyrodzenie//

05.12.2018, 19:31

sprytny sposób na wyłudzenie pieniędzy.

05.12.2018, 18:49

Miałam podoba sytuację byłam na wizytę zwykłej okazało się że mam coś na jajniku trzeba było usunąć Od razu dostałam skierowanie do szpitala na zabieg ale nie poszłam poszłam do innego lakarza okazało się że jest wszystko w porządku.

05.12.2018, 17:35

Ale jaja. Lekarz zrobił wszystko dobrze i baba zaszła w ciążę i teraz domaga się zadośćuczynienia za leczenie. Ba miejscu doktora pozwał bym ja za oczernianie i próbę wyłudzenia.

05.12.2018, 16:54

kobiety przez ginekologów są traktowane jak worki mięsa. żaden mężczyzna tego nie zrozumie.
a szpitale bronią swoich lekarzy, jest zmowa i fakty są ukrywane. Mi ginekolog uszkodził jelita..ale nie dowiedziałam się tego z karty.
mam się cieszyć, ze mnie nie zabili? no super..może im jeszcze podziękować?
niestety konsekwencje błędów lekarskich ponosimy my, pacjentki, których nikt nie rozumie i nikt nie chroni

05.12.2018, 15:55

Lekarz zrobił to co trzeba było,gdyby nie wykonał tego zabiegu baba też by go oskarżyła,że nie zrobił. Kasa,kasa,a przy okazji zarobił papuga.

05.12.2018, 15:35

Super lekarz najlepszy we Wrocławiu panie dr glowa do gory my pana szanujemy .Jest Pan najlepszym fachowcem w Polsce

05.12.2018, 12:17

j.w.

05.12.2018, 10:35

tematem to zrozumiecie o czym czytacie. Bo opisane może jest z d*** ale jak sie ktoś zna to wie dokładnie co zrobił lekarz i dlaczego nie powinien już byc lekarzem.

05.12.2018, 10:33

to nawet na 2 invitro nie starczy. a że w ciąże zaszła to pewnie przypadek. Powinien mbyć tu poakzany z gęby i nazwiska, żeby nikt do niego przypadkiem nie trafił!!!

05.12.2018, 10:30

Tym bardziej, że jak sami piszą, pacjętka w końcu zaskoczyła. A wcześniej, że pozbawiono ją możliwiści płodzenia dzieci. Może redaktor w następnym artykule nam wytłumaczy, a może tak ma być napisane aby czytelników skołować(?)

05.12.2018, 10:19

Przecież kauteryzacja jajników to właśnie jedna z metod usuwania są patologicznych torbieli w jajnikach. Robi się to na zasadzie elektrokoagulacji, laparoskopowo - czyli dokładnie tak jak rzekomo życzyła sobie tego pacjentka. Jednym słowem coś w tym artykule śmierdzi, bo nie wierzę że sąd mógł skazać lekarz za to co red. Rybak opisał.