Gigantyczne wieże w miejsce Hoffmanowej

Piotr Olechno
Ratusz planuje sprzedać działkę pod budynkiem liceum Hoffmanowej. W miejscu szkoły mają stanąć dwie gigantyczne wieże, a ona sama ma przenieść się na ul. Hożą. Dyrekcja i uczniowie nie są tym pomysłem zachwyceni.

Hektarowa działka przy ul. Emilii Plater 29 i 31, na której mieści się dziś IX LO im. Klementyny Hoffmanowej i Gimnazjum nr 43 im. Wojska Polskiego, warta jest według szacunków ratusza ponad 300 mln zł. Znajduje się w ścisłym centrum Warszawy, tuż obok hotelu Marriott i kościoła św. Piotra i Pawła, a w jej sąsiedztwie za trzy - cztery lata stanąć ma zaprojektowany przez słynną architekt Zahę Hadid wieżowiec Lilium Tower.

Ratusz zamierza sprzedać ten grunt w 2010 r. - To właśnie wtedy skumuluje się wiele inwestycji miejskich, m.in. tych przygotowywanych na Euro 2012, i będziemy potrzebowali pieniędzy. Fundusze ze sprzedaży działek w tak atrakcyjnym miejscu poważnie wzmocnią budżet - mówi Tomasz Andryszczyk, rzecznik urzędu miasta. Władze Warszawy chcą, żeby na miejscu liceum powstały dwie wysokie na ok. 230 m wieże. Byłyby jednymi z najwyższych w Polsce, jednak niższe od pobliskiego Lilium Tower. W budynkach o łącznej powierzchni użytkowej ponad 133 tys. mkw. mogłyby się znaleźć biura, lokale usługowe i mieszkania.

Wstępną koncepcję wieżowców wykonały już na zlecenie ratusza Spółka Artystyczna Mirek i Ostrowski we współpracy z Zespołem Projektowo-Inwestycyjnym Kontrapunkt V-Projekt z Krakowa. Robocza nazwa projektu to Porta Varsovia. - To tylko nasza wizja. To, co chcielibyśmy zobaczyć w tym miejscu. Inwestor, który kupi działki, zamówi pewnie nowy projekt - mówi Andryszczyk. Zaznacza przy tym, że wówczas zmieniłby się jedynie wygląd budynków, a nie ich parametry. - Wysokość czy gęstość zabudowy oraz spójną koncepcję wieżowców określimy w warunkach zabudowy - wyjaśnia.

Liceum i gimnazjum czeka w związku z planami ratusza przeprowadzka. Miasto zamierza przenieść je do modernizowanego właśnie budynku przy ul. Hożej 88. Dziś mieści się tam zespół szkół samochodowych, który w przyszłym roku przeniesie się do budynku przy ul. Szczęśliwickiej 56.
Licealiści z Hoffmanowej mieliby rozpocząć naukę w nowym budynku już we wrześniu 2010 r. Władze szkoły, jak i uczniowie obawiają się jednak przeprowadzki. - Przywiązaliśmy się do tego miejsca i wolelibyśmy zostać tu na stałe. Boimy się też, że w nowym budynku nie będziemy mieli odpowiedniegozaplecza.

Dziś brakuje tam np. boiska - mówi Zofia Pietrzak, dyrektorka Hoffmanowej. Przypomina, że szkoła mieści się tu od 1961 r., że to liceum z tradycjami, dziś uczy się tu 570 uczniów, a wielu absolwentów odnosi sukcesy. Ratusz uspokaja. - Budynek przy Hożej będzie ładniejszy i większy od tego, w którym teraz mieści się liceum. To będzie siedziba, o jakiej liceum marzyło - zapewnia Włodzimierz Paszyński, wiceprezydent stolicy odpowiedzialny za edukację.

Flesz: Wegańskie ubrania. Made in Poland

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie