Giewont zimą olśniewa, krzyż oblepiony śniegiem. W Tatrach o tej porze roku trzeba jednak uważać [ZDJĘCIA]

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Zimowa wycieczka na Giewont.
Zimowa wycieczka na Giewont. Dariusz Giś
Giewont - najbardziej charakterystyczny szczyt górujący nad Zakopanem w zimowej aurze prezentuje się jeszcze bardziej okazale. Stojący na szczycie krzyż oblepiony jest śniegiem. Mówi się, że Giewont to góra ceprów, bo każdy turysta chce tam wejść. Jednak zimowe wejście na szczyt nie jest dla każdego.

Giewont zimą. Piękne widoki, trudna wspinaczka

Wejście na Giewont już w sezonie letnim wiąże się ze wspinaniem po łańcuchach na ostatnim etapie podejścia na kopułę szczytową. Nie każdy da sobie z tym radę. Niektórych przeraża ekspozycja terenu, wielu blokuje się na łańcuchach z przerażeniem w oczach. Innych pokonuje marna kondycja. Zimą ten szlak jest jeszcze bardziej wymagający. By wejść na szczyt, potrzebne są raki. Ale i doświadczenie w zimowych wędrówkach. Dlatego amatorzy nie powinni się tam zapuszczać.

Gdy jednak wejdziemy na szczyt, czekają nas niezapomniane, piękne widoki. Spod krzyża możemy podziwiać panoramę Tatr, a z drugiej strony mamy widok na Zakopanem i okoliczne miejscowości.

Zobaczcie, jak teraz wygląda szczyt Giewontu i co można zobaczyć spod krzyża.

Porwani przez lawinę przeżyli i nic poważnego im się nie stało. Ze śmigłowca TOPR wyszli o własnych siłach.

Tatry. Przeżył w lawinie. "Tumany śniegu, straszliwy huk. Wy...

Tatrzański Park Narodowy apeluje o rozwagę

Planujących wyprawę w góry ostrzegamy: w Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. - W wyższych partiach Tatr panują trudne warunki do uprawiania turystyki. Szlaki znajdują się pod grubą warstwą śniegu i miejscami utworzyły są głębokie zaspy. Szlaki mniej uczęszczane są nieprzetarte i pozawiewane śniegiem, a ich przebieg jest niewidoczny, co może być przyczyną pobłądzeń. Śnieg w większości jest twardy i zmrożony, a miejscami przepadający. Na graniach występują nawisy śnieżne i wieje silny wiatr.

Poruszanie się w takich warunkach w tej części Tatr, wymaga dużego doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego oraz odpowiedniego wyboru trasy i użycia sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, lawinowe ABC) wraz z umiejętnością posługiwania się nim. W dolnych partiach Tatr, na drogach dojściowych do schronisk śnieg jest ubity i dobrze przedeptany, jednak w wielu miejscach występują oblodzenia i jest ślisko - ostrzega Tatrzański Park Narodowy.

Dojście do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów, w okresie zalegania pokrywy śnieżnej, w górnej części czarnego szlaku, poprowadzone jest zimowym wariantem tzw. "za Kopą" i jest wytyczone tyczkami. Na szlaku turystycznym pomiędzy Halą Gąsienicową a Równią Waksmundzką występują utrudnienia z powodu powalonych drzew.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Giewont zimą olśniewa, krzyż oblepiony śniegiem. W Tatrach o tej porze roku trzeba jednak uważać [ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska

Wróć na i.pl Portal i.pl