Ghana: CNN pokazuje przerażającą skalę niewolnictwa dzieci

Michał Szczygielski
W ciągu ostatnich pięciu lat prawie 90 mln osób doświadczyła niewolnictwa. W chwili obecnej pozbawionych wolności jest 40 mln osób. Większość z nich to jeszcze dzieci. O tym zapomnianym problemie opowiada najnowszy reportaż CNN, „Troubled Waters”, który pokazuje okropność tego zjawiska w Ghanie.

Jezioro Wolta jest jednym z największych, sztucznych, zbiorników wodnych na świecie. Akwen o powierzchni 8,5 tys kmkw mieści się na terenie Ghany, jednak nie można uznać za malownicze miejsce na podróż. Obszar wokół jeziora to jedno z największych skupisk niewolników na świecie. Szacuje się, że wokół jeziora Wolta pracuje przymusowo nawet 20 tys. dzieci. O dramatach ludzi z tego rejonu opowiada przygotowany przez CNN reportaż „Troubled Waters” (tł. „Wzburzone Wody”). Jest to pierwszy film z serii dokumentów, który ma zwrócić uwagę na niewolnictwo jako problem współczesnego świata.
Współczesne niewolnictwo korzysta z braku świadomości społeczeństw i z każdym rokiem liczba niewolników rośnie. „Troubled Waters” to powstały, w wyniku współpracy amerykańskiej telewizji i Dominiki Kulczyk, film wpisujący się w trend tzw. impact journalism, dziennikarstwa, które aktywnie szuka rozwiązań na palące problemy współczesnego świata.
- Uzyskaliśmy bezprecedensowy materiał o sprzedanych w niewolę dzieciach oraz ich „panach”. Rozmawialiśmy z matkami, które sprzedały własne dzieci. Mogliśmy też zobaczyć z bliska poświęcenie osób z pozbawionej wsparcia finansowego organizacji, działającej nie dla zysku, a robiącej wszystko, aby uratować oddane w niewolę dzieci – podkreśla Leif Coorlim, reżyser filmu i redaktor naczelny CNN Freedom Project.
Reportaż prezentuje szczegóły tego ludzkiego dramatu. Ekipa filmowa przeprowadziła wywiady z handlarzami ludźmi, a także rodzicami dzieci, które zostały sprzedane w niewolę. Dokument ukazuje akcje organizację PACODEP (Partners in Community Development Programme), w trakcie której uwolniono kilkanaście dzieci z rąk oprawców. Z pomocą Kulczyk Foundation uratowanym dzieciom zagwarantowano system opieki, w tym schronienie i możliwość podjęcia nauki.
„Troubled Waters” jest częścią serii aktywności, które CNN przygotował w ramach projektu CNN Freedom Project - inicjatywy która od 2011 r. walczy z współczesnym niewolnictwem. Ważnym elementem aktywności podjętych przez CNN w ramach projektu jest #MyFreedomDay, jednodniowe wydarzenie w mediach społecznościowych, które będzie miało miejsce w tym roku 14 marca. Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest odpowiedź na pytanie: „Co sprawia, że czujesz się wolny?”. Uczestniczy będą mogli odpowiedzieć na to pytanie na różnych portalach, w dowolnej formie poprzez oznaczenie postów hashtagiem wydarzenia.
Wyprzedzający #MyFreedomDay reportaż „Troubled Waters” będzie można obejrzeć już 1 marca o godz. 20.00 na antenie CNN International.

Flesz: Wegańskie ubrania. Made in Poland

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie