German Efromovich Polakiem: Kim jest miliarder z Ameryki...

  German Efromovich Polakiem: Kim jest miliarder z Ameryki Południowej

  Wojciech Rogacin

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  German Efromovich powraca po latach do kraju przodków, bo polskie obywatelstwo daje mu możliwość osiągnięcia jeszcze większych sukcesów w biznesie od tych, których dokonał w Ameryce Południowej. Jego rodzice wyjechali z Polski w 1945 roku, by uciec od tragicznych wspomnień związanych z Holokaustem. Ta historia pokazuje, jak bardzo w ostatnich dziesięcioleciach zmieniła się Polska.
  German Efromovich

  German Efromovich ©Fot. Wikipedia Commons

  German Efromovich ma 62 lata, jest wysoko cenionym w Ameryce Południowej założycielem przedsiębiorstwa Synergy Group i właścicielem większościowych udziałów w nim. Firma ta jest z kolei właścicielem linii lotniczych Avianca i TACA, które wspólnie mają flotę ponad 170 samolotów i zajmują drugie miejsce co do wysokości przychodów po liniach chilijskich. Teraz biznesmen zamierza kupić portugalskie linie TAP.

  Rodzice biznesmena byli Żydami, którzy wyemigrowali z Polski do Ameryki Południowej z końcem II wojny światowej. On sam podkreśla przywiązanie rodziców do polskości. Jednak głównym motywem starań o uzyskanie polskiego paszportu była nie tyle sympatia do kraju rodziców, co względy biznesowe. German Efromovich zamierza kupić 100 proc. udziałów w portugalskich liniach lotniczych TAP, które są liderem na rynku połączeń lotniczych Europy z Brazylią. Zgodnie z unijnym prawem jako inwestor spoza Unii Europejskiej nie mógłby kupić więcej niż 49 proc. akcji portugalskiego przewoźnika. Odkąd został Polakiem, to ograniczenie go nie obowiązuje jako obywatela Unii.

  Efromovich już od dłuższego czasu starał się o polskie obywatelstwo. Kilka miesięcy temu rozmawiał na ten temat z przedstawicielami polskiej ambasady w Lizbonie. W końcu złożył dokumenty poświadczające polskie pochodzenie i 30 listopada uzyskał paszport z białym orłem w koronie.

  Tego dnia czołówka listy najbogatszych Polaków wzbogaciła się o jego nazwisko. Efromovich z majątkiem wartym około 3,5 mld zł znajdzie się wraz z bratem José na piątym miejscu na liście najbogatszych Polaków (wg "Forbesa"), za Janem Kulczykiem (8,9 mld zł), Zygmuntem Solorzem (8,5 mld), Michałem Sołowowem (5,5 mld) i Leszkiem Czarneckim (4,3 mld). Wyprzedzi znajdujących się obecnie na piątym miejscu Annę Woźniak-Starak i Jerzego Staraka. Oprócz biznesu lotniczego German Efromovich posiada udziały w firmie naftowej Pacific Rubiales Energy Corp. Razem z bratem jest też właścicielem stoczni w Brazylii, hoteli w Cartagenie i Colombii oraz zaangażowany jest w projekt tworzenia plantacji palm oliwnych w Andach.

  Nazwisko rodziców biznesmena pisało się Jefromowicz. Ze względów językowych jego pisownię zmieniono w Ameryce, ale - jak mówił mediom Efromovich - jego rodzice zawsze byli dumni ze swych polskich korzeni.

  Szanowany w kręgach politycznych Efromovich często zabiera głos w sprawach przemian gospodarczych w krajach regionu. Na początku kariery prowadził szkołę, w której uczył się m.in. późniejszy popularny prezydent Brazylii Luiz Inácio Lula da Silva. Efromovich na łamach mediów chwalił Lulę jako pilnego ucznia, ale choć dostrzegał jego osiągnięcia w modernizacji Brazylii, dodawał również, że postęp gospodarczy w kraju mógłby być szybszy.

  Jak German Efromovich zdobył El Dorado i został Polakiem

  Jest rok 1945. W Europie kończy się horror II wojny światowej naznaczonej eksterminacją Żydów. Małżeństwo żydowskie o nazwisku Jefremowicz postanawia opuścić rodzinną Polskę, która z - jednej strony - kojarzy im się z koszmarem Holokaustu, z drugiej - z rąk jednego zbrodniarza, Hitlera, wpada w ręce nowego - Stalina.

  Osiedlają się w Boliwii i choć w domu z sentymentem wspominają swoje przedwojenne lata w Europie Wschodniej, pewnie nie przypuszczają, że jeden z ich synów po kilkudziesięciu latach zapragnie być Polakiem.
  « 1 3

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (12)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Spotkanie w Sao Paulo

  Elżbieta (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

  Przypadkowo weszłam na tę strone , szukałam linii lotniczych TACA./rozkład lotów/ Mogę stwierdzić ,że spotkałam tego Pana na lotnisku. Sympatyczny, rozmawiał ze mną . Wiele razy latałam tymi...rozwiń całość

  Przypadkowo weszłam na tę strone , szukałam linii lotniczych TACA./rozkład lotów/ Mogę stwierdzić ,że spotkałam tego Pana na lotnisku. Sympatyczny, rozmawiał ze mną . Wiele razy latałam tymi liniami, są wspaniałe, bezpieczne bo zawsze latał ktoś z bezpieki w czasie podróży. Jakoś lepiej się czułam ,że jest ktoś kto może zastrzelić porywacza. Jedzenie jest super./bez ograniczeń/wraz z super winem . Stewardesy super, zawsze dostawałam coś na pamiątkę lub wyposażenie typu szczotka do zęów w zestawie ,koce , poduszki itd..Z Limy do Sao Paulo to parę godzin nad oceanem w cudownych telewizyjnych samolotach to czysta przyjemność, a na lotnisku w Sao Paulo wopiści mówią po polski, no tak np. dzień dobry , jak podróż -to naprawdę miło . Mogę stwierdzić z cała pewnośćią ,że w Polsce nasi wopiści to nabuchodonozory, nadęte buby, wstyd !!!! takich na wymianę . Nie powinni mieć kontaktu z pasażerem. Bóg dał mądrość żydom . Ale żydzi umieją wykorzystać swoją mądrość. Są pracowici, jak mrówki. Chętnie bym spotkała jeszcze raz tego Pana Germana. Bardzo sympatyczny. Tak go wspominam. Pozdrowienia Panie German zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  chłpaki wracają

  dżem (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 14

  Fajny ten nowy Polak. Chłopak po 60tce wie,że nie ma jak. Polsce. Niektórzy chcą być Polakami.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  W trosce o budżet III RP możnaby SPRZEDAWAĆ POLSKIE OBYWATELSTWO

  mały (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 83 / 36

  Powinno się SPRZEDAWAĆ POLSKIE OBYWATELSTWO każdemu kto zapłaci 20 000 euro a w sprzedaży expresowej 50 000 euro a z tych pieniędzy dla budżetu można wypłacić premie dla rządzących i jeszcze będzie...rozwiń całość

  Powinno się SPRZEDAWAĆ POLSKIE OBYWATELSTWO każdemu kto zapłaci 20 000 euro a w sprzedaży expresowej 50 000 euro a z tych pieniędzy dla budżetu można wypłacić premie dla rządzących i jeszcze będzie z nich 1% na organizacje pożytku publicznego . PODREPERUJEMY budżet i wspomożemy naszym obywatelstwem obcokrajowców mających pieniądze.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jaką korzyść mamy z tego że Efromovicz został obywatelem Polski ?

  Jarek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 48 / 35

  "mały" Ty masz 100% racji bo co my Polacy mamy z tego że jakiś Ż**, Czeczeniec, Ruski, Arab , Murzyn czy Wietnamczyk staje się obywatelem Polski ? Nic nie mamy a tak to przynajmniej będzie na...rozwiń całość

  "mały" Ty masz 100% racji bo co my Polacy mamy z tego że jakiś Ż**, Czeczeniec, Ruski, Arab , Murzyn czy Wietnamczyk staje się obywatelem Polski ? Nic nie mamy a tak to przynajmniej będzie na miskę zupy dla dzieciaków w szkołach .

  A jak ktoś obdarzony polskim obywatelstwem zrobi gdzieś w świecie gigantyczny przekręt i puści tysiące ludzi z torbami to na POLAKACH psy będą wieszać , i będą gadać że to POLAK ich okantował i że Polacy to kanciarze. W Brukseli jakiś Cygan czy Rom zarżnął chłopaka i zabrał mu MP-3 to pisali że Polak zamordował ... i było nam miło ? Link do tego zdarzenia:

  http://nasygnale.pl/kat,1025343,title,Zabil-17-letniego-Belga-za-odtwarzacz-mp3-Zgnije-w-polskim-wiezieniu,wid,12198146,wiadomosc.html?ticaid=6102cbzwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Korzyść to jego wiedza o interesach którą mógłby doradzić premierowi Tuskowi

  prawda (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 35 / 19

  Może doradzi premierowi Tuskowi który sam z siebie obiecał Żydom zwrot ich mienia jak zwrócić to mienie tu link:
  http://www.jewish.org.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1245

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  w pakiecie z obywatelstwem

  pufnoocy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 35 / 68

  może nasz Lot by kupił przy okazji ?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  O Gott...

  Jożin z bazin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 92 / 37

  wie gross ist Dein Tiergarten...
  I własnie dlatego rodzice nazwali go szczero-słowiańskim imieniem German...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Egzamin na obywatelstwo

  trebor67 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 52 / 62

  A czy ten pan wykazał sie znajomością kraju, którego obywatelstwo otrzymał ?
  Czy na przykład, jak to np. robią Niemcy, zdał egzamin ze znajomości naszej historii,
  czy tradycji ?
  Mógłby na...rozwiń całość

  A czy ten pan wykazał sie znajomością kraju, którego obywatelstwo otrzymał ?
  Czy na przykład, jak to np. robią Niemcy, zdał egzamin ze znajomości naszej historii,
  czy tradycji ?
  Mógłby na przykład zaśpiewać Bogórodzicę, kilka kolęd i powiedzieć bezbłędnie "chrząszcz brzmi w trzcinie"...zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jaja sobie robisz

  emeryt (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 47 / 41

  Z tą bogurodzicą i kolędami to już kompletnie przesadziłeś. Warunkiem otrzymania polskiego obywatelstwa -
  powinna być jakaś znajomość języka polskiego oraz ogólna wiedza o geografii i historii...rozwiń całość

  Z tą bogurodzicą i kolędami to już kompletnie przesadziłeś. Warunkiem otrzymania polskiego obywatelstwa -
  powinna być jakaś znajomość języka polskiego oraz ogólna wiedza o geografii i historii Polski,
  - lub duże pieniądze, osiedlenie się w Polsce i płacenie tutaj podatków.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nalezalo mu sie! - to WIELKI POLAK PATRIOTA

  tak! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 40 / 38

  Powstanie duzo nowych miejsc pracy. Zainwestuje w upadajace polskie firmy.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  POLAKIEM TO ON MOZE KIEDYS BEDZIE

  ALA (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 61 / 43

  JAK ZROBI DLA POLSKI COS DOBREGO A NIE TYLKO DLA SWOICH. OCZYWISCIE UCIECZKA Z POLSKI NIE NALEZY ROZUMIEC JAK COS DOBREGO TYLKO PO PROSTU JAKO UCIECZKE

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dziwny zachwyt nad spekulacją obywatelstwem polskim

  jureq (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 52 / 60

  Nie widzę w tym ani cudu, ani kultu ani dowartościowania, tylko normalne zachowanie spekulacyjne, ekonomiczne.Co to ma być innego ?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo