Generał Krzysztof Bondaryk, czyli szef wszystkich szefów

  Generał Krzysztof Bondaryk, czyli szef wszystkich szefów

  Zdjęcie autora materiału

  Polska

  Profesjonalista, zamknięty w sobie, wręcz ponury. Jego wiedza o służbach specjalnych, ludziach polityki i biznesu może być porażająca, pewnie dlatego budzi taki respekt. O Krzysztofie Bondaryku, szefie ABW i nowo mianowanym generale - pisze Dorota Kowalska.
  Krzysztof Bondaryk, jak przystało na człowieka służb, rzadko udziela się w mediach

  Krzysztof Bondaryk, jak przystało na człowieka służb, rzadko udziela się w mediach ©Fot. Marcin Obara/Polskapresse

  Ma opinię niezatapialnego człowieka służb. I jeśli jeszcze kilka miesięcy temu, kiedy wybuchała afera z podsłuchiwaniem dziennikarzy, byli tacy, którzy zastanawiali się, czy Krzysztof Bondaryk nie straci stanowiska, tak dzisiaj nikt już nie wątpi w pozycję szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Tuż przed Świętem Niepodległości prezydent Bronisław Komorowski podpisał 16 nominacji generalskich, w tym tę Bondaryka. Osoby tajemniczej, niepojawiającej się w mediach czy na warszawskich salonach. - To, że Krzysztof Bondaryk jest osobą tajemniczą, to chyba dobrze, bo szef służb taki właśnie powinien być - zauważa poseł Marek Biernacki, były szef MSWiA. I dodaje, że Bondaryk to człowiek "przekonany o swojej dużej wiedzy i mocno ambitny".
  W tym miejscu należy jeszcze dodać: bardziej niż mocno kontrowersyjny. Bo z jednej strony przyjaciele Bondaryka podkreślają piękną kartę w jego życiorysie, jaką była walka o wolną Polskę, zachwalają fachowość i talent organizacyjny. Z drugiej - wrogowie wypominają mu zbytnią miłość do biznesu i obsesyjne gromadzenie haków na swoich przeciwników. - Kontrowersyjny? To nie jest człowiek ulegający wpływom czy ktoś, kogo można prowadzić na sznurku, może stąd taka opinia - mówi gen. Sławomir Petelicki, twórca jednostki specjalnej GROM. - Ja zetknąłem się z Bondarykiem, kiedy GROM był w MSW. Realizowaliśmy wspólne zadanie, o co poprosili nas Amerykanie, bardzo im zresztą na tej sprawie zależało, ale oczywiście nie mogę mówić o szczegółach. Kiedy dowiedziałem się, że będę z nim współpracował, trochę się przestraszyłem. Wydawał się typem urzędnika, a bardzo takich nie lubię. Szybko zmieniłem o nim zdanie. Jest człowiekiem nie tylko niesłychanie pracowitym, ale walecznym i odważnym, czego może nie widać po jego posturze. W każdym razie, kiedy pojechaliśmy z Wojciechem Brochwiczem do USA, nasłuchaliśmy się pochwał, a była to zasługa głównie Bondaryka - opowiada gen. Petelicki. I dodaje, że ostatni raz spotkał się z szefem ABW na 77. urodzinach Krzysztofa Kozłowskiego, ojca chrzestnego jednostki GROM. - Bondaryk to fachowiec wysokiej klasy - nie ma wątpliwości gen. Sławomir Petelicki.

  Tragicznie zmarły poseł Zbigniew Wassermann nazwał kiedyś Bondaryka "szefem szefów", ale też jego pozycja, z racji tego, że podlega bezpośrednio premierowi, jest większa niż ta Jacka Cichockiego, sekretarza stanu odpowiedzialnego z ramienia rządu za służby specjalne, a równa ministrom.
  Jędrzej Jędrych, wiceprzewodniczącym Sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych w poprzedniej kadencji Sejmu, tak w jednym z wywiadów mówił o Krzysztofie Bondaryku: "Bondaryk jest istotnym elementem układu władzy Platformy Obywatelskiej. Już prace komisji pokazywały wyraźnie, że jest on mózgiem PO, jeżeli chodzi o myślenie o służbach. Aczkolwiek, na co chcę zwrócić uwagę, Bondaryk nigdy nie występuje sam, gdzieś w tle zawsze pojawia się Wojciech Brochwicz i jego ekipa. Bondaryk dzięki swoim znajomościom jest bardzo silnym graczem w obecnym układzie rządowym".

  Krzysztof Bondaryk swoją polityczną karierę zaczynał w Białymstoku. Tu skończył Wydział Humanistyczny i Wydział Prawa Uniwersytetu Warszawskiego - Filii w Białymstoku, aktywnie działając w Niezależnym Związku Studentów. Był jeden z inspiratorów Komitetu Obrony Więzionych za Przekonania. Wiosną 1982 r. został aresztowany za naruszenie dekretu o stanie wojennym, bo działając w podziemnych strukturach NZS i NSZZ "Solidarność", redagował, drukował i kolportował opozycyjne pisma. Kiedy po sześciu miesiącach wyszedł z więzienia, kontynuował studia, potem uczył historii, by zostać asystentem w Instytucie Historii PAN. - Z tego, co wiem, jest właśnie po studiach humanistycznych, ale ma ścisły umysł. Jest pragmatyczny. Mówi w sposób bardzo precyzyjny - opowiada Janusz Zemke, niegdyś przewodniczący Sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych. I dodaje, że Bondaryk to profesjonalista, który służby poznał właściwie od podszewki. Już w 1990 r. objął funkcję szefa białostockiej delegatury UOP, jak podkreśla poseł Zemke, komórki ważnej i trudnej, wysuniętej na wschód.
  1 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Aresztowany

  Max (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 42 / 40

  Aresztowany w stanie wojennym w 1982 r za przestepstwa, które wg dekretu o stanie wojennym były zbrodnią. Powstaje pytanie dlaczego został zwolniony po pół roku bez skazania przez sąd i jak dla...rozwiń całość

  Aresztowany w stanie wojennym w 1982 r za przestepstwa, które wg dekretu o stanie wojennym były zbrodnią. Powstaje pytanie dlaczego został zwolniony po pół roku bez skazania przez sąd i jak dla ironii kontynuował studia? Bardzo dziwne ?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wiadomości porażające?? co to znaczy??? jeżeli ktos był nie sprzedajny to o jakich wiadomościach mów

  aborygen (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 77 / 69

  a Australia i pan Ryszard? tez coś tam wspomina,tylko co????? oto pytanie!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Błąd rzeczowy!

  ~kumpel ze studiów (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 53 / 40

  Generał K. Bondaryk nie ukończył studiów prawniczych,
  zaliczył tylko historię.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo