Gen. Polko: Trudno odnaleźć się w cywilu

Dorota Kowalska
Bartek Syta / Polskapresse
O tym, gdzie znajdują pracę byli żołnierze jednostki GROM, a jak żyją ich zachodni koledzy z jednostek specjalnych - opowiada gen. Roman Polko, byłym szefem GROM w rozmowie z Dorotą Kowalską.

Panie Generale, trwają spekulacje, czy gen. Sławomir Petelicki popełnił samobójstwo, czy może ktoś go zabił. Jaka jest Pana opinia w tej sprawie?
Z gen. Petelickim przez ostatnie dwa lata spotykałem się tylko w sądzie, gdzie toczyła się sprawa o ochronę moich dóbr osobistych. Dlatego też nie wypowiadam się na jego temat.

Co Pan myśli w takim razie o losach gromowców, którzy kończą służbę wojskową, bo mówi się, że państwo polskie w ogóle o nich nie dba ani nie zabiega?
To obiegowa, ale niestety dość prawdziwa opinia. Brakuje nam uregulowań systemowych, które pozwoliłyby tych ludzi wykorzystać. Gdy widzę, jak amerykański rząd inwestuje w moich emerytowanych towarzyszy broni z Kosowa czy Iraku, to im tego zwyczajnie zazdroszczę.

Ale jak w nich inwestuje?
Daje im w cywilu pracę w firmach powiązanych z sektorem publicznym, która wykorzystuje ich doświadczenie z wojska. I tak zajmują się lobbingiem na rzecz amerykańskiej zbrojeniówki, organizują szkolenia dla armii państw tzw. świeżych demokracji, dbają o bezpieczeństwo przedstawicielstw amerykańskich firm w zapalnych regionach świata. Wiem, że Ameryka to duży i bogaty kraj, który ma interesy w każdej części globu, ale przecież chodziły słuchy, że polscy specjalsi szkolili Libijczyków, co oznacza, że mamy takie zdolności i możliwości. Tyle że takie działania powinny się odbywać za wiedzą, pod kontrolą, a nawet z inspiracji państwa polskiego. Żebyśmy potem nie zastanawiali się, czy przypadkiem nie szkolili ludzi Kaddafiego.

Jak to właściwie wygląda w Polsce: żołnierz GROM kończy służbę i co dalej?
Różnie, jak to w życiu, i co ciekawe powodzenie w cywilu kompletnie nie ma związku ze stopniem wojskowym. Często podoficerowie radzą sobie lepiej niż oficerowie. Wszystko zależy od indywidualnych umiejętności i predyspozycji, ale naprawdę wielu byłych żołnierzy JW. 2305 świetnie funkcjonuje chociażby w strukturach bezpieczeństwa państwa.

To wstrząs odnaleźć się w nowym świecie?
Ogromny. To prawdziwy skok na głęboką, nieznaną wodę. Dla człowieka, który większość życia spędził w mundurach, problemem jest nawet odnalezienie się w cywilnych ciuchach, a już nie daj Boże, gdy trzeba zacząć na co dzień nosić garnitur. W armii wszystko jest proste: regulamin precyzuje, kiedy mundur polowy, kiedy wyjściowy. Cywilny dress code to czarna magia.

I jakie zajmują stanowiska ci, którym się udało?
Naprawdę ważne i wysokie. Chociażby szefa sejmowej straży marszałkowskiej, gdzie trafiło kilku byłych gromowców. Podobno na początku chcieli z parlamentu zrobić fortecę, bo do kwestii bezpieczeństwa podchodzą naprawdę poważnie, ale szybko pogodzili się z cywilnymi realiami. (śmiech) Nie będzie tajemnicą, jeśli powiem, że CBA ma tzw. ramię wykonawcze (które odpowiada np. za zatrzymania) złożone z gromowców, że moi byli podwładni zajmują się ochroną Stadionu Narodowego. Poza tym wielu prowadzi własną działalność, świadcząc usługi związane z ochroną czy organizacją imprez z "ekstremalnymi" akcentami. Niektórzy są wreszcie dyrektorami w bankach.
Dyrektorami do spraw bezpieczeństwa?
Nie tylko, nawet finansowymi. Bo GROM to nie tylko szturm z nożem w zębach. Były główny księgowy jednostki prowadzi w tej chwili wielkie biuro nieruchomości i ma swoich klientów w całej Europie. Ktoś powie, że księgowy w jednostce specjalnej to jedynie zaplecze pierwszej linii frontu. Zgoda, ale bez nich, bez sztabu, logistyków, finansistów, informatyków nie byłoby sukcesu jednostki, bo ich wiedza wspierała zespół. Byli równie świetni jak ci, co narażając życie, zdobywali platformy wiertnicze na wodach Zatoki Perskiej. I oni również teraz w cywilu potwierdzają, że byli znakomitymi informatykami, księgowymi, ludźmi odpowiedzialnymi za logistykę. Szczerze mówiąc, najciężej jest znaleźć pracę tym, którzy działali w szturmie. Dlatego też istnieją fundacje, które mają za zadanie opiekować się tymi, którym wiedzie się najtrudniej.

Słyszał Pan o tym, że sami byli gromowcy mówią o sobie "prywaciarze"?
Słyszałem. Myślę, że bierze się to także z tego, że do tej pory funkcjonowali w strefie państwowej, gdzie ktoś im organizował życie, stawiał zadania, ale i zapewniał wszystko, co niezbędne do życia. Prosty przykład: sam zacząłem jeździć samochodem dopiero po odejściu z wojska, mimo że prawo jazdy zrobiłem w wieku 18 lat i miałem prywatny samochód, bo jako dowódcę, nawet na niższych szczeblach, zawsze ktoś mnie woził. Inna rzecz, że znałem tylko drogę z pracy do domu, dopiero po odejściu z GROM zacząłem poznawać Warszawę. Rzeczywiście, po odejściu ze służby poczucie prywatności jest ogromne. Sam pamiętam, jak dziwnie czułem się z tym, że nagle nikt nie stawiał przede mną nowych zadań, że mam mnóstwo wolnego czasu, nie muszę pilnować służbowej komórki. To rodzi niebezpieczną pokusę trwałego rozleniwienia. Tymczasem trzeba z pokorą, naprawdę z pokorą, uczyć się nowego zawodu, nowej pracy i rzeczywistości. Wreszcie słowo "prywaciarze" to tak naprawdę przytyk w stronę państwa, bo system w ogóle nas nie widzi, nie jest nami zainteresowany.

I z czego to się bierze, jak Pan myśli? Bo prawda jest taka, że wyszkoliliśmy super żołnierzy, z których potem nie korzystamy.
Z niestety powszechnego w Polsce braku gospodarności: nikt nie liczy pieniędzy wydanych na szkolenie młodych emerytów, nikt nie obliguje ich do odpracowania wykształcenia. W wielu państwowych strukturach jest też zwykły strach, że jak sięgną po takich ekspertów z zewnątrz, a ci pokażą, że są lepsi, to udowodnią, jakimi jesteśmy miernotami i nas zdemaskują. Trudno mi to zrozumieć, bo wiele rzeczy człowiek by zrobił bez wynagrodzenia, specjalnych podziękowań. Zdarzyło mi się prowadzić zajęcia w Akademii Obrony Narodowej, spotykałem się ze studentami szkoły sił powietrznych w Dęblinie, ale to wszystko odbyło się z inicjatywy studentów czy profesora, który na co dzień funkcjonuje w Szwajcarii, został zaproszony do poprowadzenia zajęć i poprosił, abym mu towarzyszył. Samo państwo, uczelnie, o takie spotkania nie zabiegały.

Myśli Pan, że taka jednostka, która zajmowałaby się byłymi żołnierzami GROM powinna się znaleźć na przykład w MON?
Nie chodzi o tworzenia ośrodka pomocy społecznej, ale o prostą kalkulację: oni umieją to i to, a więc można im zlecić takie zadania. Tak to chodzi na Zachodzie. Tam, kiedy są problemy z rozwiązaniem jakieś sprawy, np. z ochroną firm w zapalnych rejonach świata, korzysta się z pomocy ludzi, którzy mają doświadczenie w funkcjonowaniu w tym obszarze, a więc np. byłych żołnierzy. W Polsce system korzystania z wiedzy emerytowanych wojskowych lepiej niż teraz funkcjonował w 1992 roku podczas misji ONZ w byłej Jugosławii, bo często ludzi z doświadczeniem zabierano tam jako doradców czy do prowadzenia szkoleń. Epizodycznie zdarzało się to później, przy okazji Iraku, Afganistanu. Dzisiaj nie korzystamy nawet z takiej furtki, jaką daje Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, do której zgłasza się wielu żołnierzy sił specjalnych, by wyjechać jako obserwatorzy, eksperci, do krajów, gdzie wcześniej służyli jako żołnierze. To przecież oczywiste, że znają zwyczaje, problemy, specyfikę regionu. Nie mówiąc już o tym, że dla państwa wysyłającego obserwator jest po prostu źródłem informacji: we wszystkich normalnych krajach służby wywiadowcze najpierw rekomendują, a potem interesują się tymi ludźmi, których wysyłają do struktur międzynarodowych. I to się państwu naprawdę opłaca!
O tym właśnie mówię. Nie chodzi mi o ośrodek pomocy społecznej, ale o to, aby ktoś organizował byłych gromowców czy ludzi służb specjalnych: wiedział, ilu ich jest, co robią, nie wiem, raz w miesiącu organizował jakieś szkolenia, a jak trzeba to wysłał w teren.
Nie mamy żadnej struktury organizacyjnej, która by się byłymi żołnierzami zajmowała. Oni się sami zrzeszają, ale bez realnego wsparcia ze strony państwa ich organizacje są raczej grupami towarzyskimi, którym czasem udaje się coś zorganizować. A tam, gdzie nie ma wsparcia, nie ma i kontroli.

Myśli Pan, że świat przestępczy bardziej się takimi ludźmi interesuje niż państwo?
Podejścia pewnie są robione, ale moim zdaniem świat przestępczy nie ma szans, aby pozyskać żołnierzy GROM. Nawet ci żądni dużych pieniędzy będą ich raczej szukać w strukturach międzynarodowych, korporacjach, holdingach. Nie chcą brudzić sobie rąk bandytyzmem.

Więc nie słyszał Pan o takich przypadkach, jeśli chodzi o żołnierzy GROM?
Jeżeli chodzi o jednostki specjalne komandosów, to może pojawił się jeden taki przypadek. Ale to raczej wyjątek potwierdzający regułę. I chwała im za to, bo sam wiem, jak trudno się odnaleźć w cywilu.

Pan pomysł na siebie po skończeniu służby jednak miał. Sam się w Panu zrodził, czy po prostu dostał Pan propozycję z zewnątrz?
Ciężko nad sobą pracowałem. Wiedziałem, że sama kondycja fizyczna i praktyczne umiejętności nie wystarczą, stąd rozpoczęcie doktoratu, plany przekazywania swojej wiedzy, ale też i "trzymające w pionie" pasje, takie jak bieganie.

Ale miał Pan moment zagubienia?
I to nie jeden - wystarczyło na mnie popatrzeć, jak pierwszy raz jechałem przez Warszawę tramwajem czy autobusem. (śmiech) I to ciągłe poczucie, że za chwilę ktoś mnie wezwie i postawi zadanie do realizacji. Trochę czasu minęło, zanim udało mi się zwolnić.

Zamieniłby Pan to życie na tamto w GROM?
Nie, bo cały czas ono we mnie jest. Żołnierzem jest się do końca życia, to doświadczenie, którego się nie zapomina. Gdy się po raz pierwszy ogląda na własne oczy prawdziwą wojnę, jak ja w 1992 roku w Jugosławii, gdy się planuje i realizuje takie działania jak GROM w Iraku w 2003 roku, od których zależała przecież cała nasza późniejsza obecność w tym kraju. Nawet te wojny ze sztabem generalnym o przyszłość jednostki, wtedy takie frustrujące, dziś widzę inaczej, bo dzięki nim GROM do dziś jest w świetnej formie. W życiu prywatnym też się odnalazłem, mam dwoje dorosłych dzieci, dwoje małych. Przy nich dopiero widzę, jak dużo straciłem, będąc poza domem. Bo dzieci dają w kość, ale dają też niesłychanie dużo radości. I tego właśnie teraz doświadczam.

Wideo

Komentarze 20

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
KassiaC
Od jutra rozpoczynam odchudzanie, kto sie odchudza ze mna? Nie bedzie latwo ale trzeba sie wziac za siebie. Mam juz dobry sposob na chudniecie, wszyscy ktorzy sa chetni proponuje zaczac od wipisania w google - xxally radzi jak szybko schudnac
H
Howardmn
The Neat Sheet Ground Include

Soccer can be a sport does not only motivates you continue to keep active, match, and wholesome, but encourages operating with a group, and creating strong athletic qualities. Nevertheless, there truly few fundamental soccer abilities each new player ought to become conscious of and work on. These skills will assist you begin the game and will unquestionably enhance remain as you start to utilize what you learned. An person make use of the abilities you will finish up sharper and much more practiced.

They rapidly begin off finding out a number extra about On-line Marketing - It may seem you are discovering a great deal of useful information at the discussion board a person will know just how worthless is actually not as soon as you try out also integrated with it.

When researching which group fitness course to take one should be totally honest with on their own about exactly where their fitness degree presently holds. You should not enroll from a fitness class that as well difficult for your present degree of health and fitness. Whilst it is good for fitness for challenging, you might not have a enjoyable exercise encounter that they can't conserve the teacher together with other students. Go to to discover out more TRX Perth.

Correct type is and not merely for right trx training activation for the muscle tissues, it is in addition for your security. Can definitely do serious damage in the direction of the muscles once we do not consider treatment with problem for positions men and ladies use within health and fitness exercise schedule routines.

Whilst the waiting around in the direction of your straps once more it's to be in a position to get started on step two which may be to reinforce your [u**********trxpro.trxfitness.org/trxprofessional]trx professional[/url] basic main balance. With nearly every suspension physical exercise necessitating some main stabilization, the safe and efficient use inside the straps will seriously depend on your powerful main. You must using a basic Yoga or Pilate's Plank where you essentially hold a pushup position the prolonged timeframe. Your objective end up becoming practice the plank place daily without letting you back again sag [u**********trxpro.trxfitness.org/cheaptrx]cheap trx[/url] downwards. Have can maintain a plank for a second in time you 're ready for something that suspension coaching has give you.

My guess is that most trx suspension training people are not strong enough to be a part of in lever, inconvenience if the a proper straight leg increase for reps while hanging on the bar. Once more, suspension training wins out for scalability.

Moving forward, its underside has runners or rails to conserve the club link to the turf irrespective if it is sandy, fairway, or long tough. In addition, its loft is variable from 16 degreed to mid twenty.

On the opposite hand, the revelation hybrid is a seamless progression from hybrid to a wedge with its engineered a great improved business. Lastly, the TRX hybrid launches the ball faster and farther utilizing its unique c455 stainless run into.
K
Kennethdise
[u**********www.cnpbrands.com.au/Rayban-Replacement-Lenses.html]Wayfarer[/url]
as had been expected Ensure consider consultative sellingcoach or do you continue and I would be overweight.?
[u**********www.cnpbrands.com.au/Ray-Ban-Wayfarer-Black-Lens.html]Raybans[/url]
a good way to determine which leg goes as a young coach, such as correct pitching or catching of ground balls,!
[u**********www.cnpbrands.com.au/Ray-Ban-3448.html]Ray Ban Caravan Sunglasses[/url]
I dug deeper to learn more about what the program offers.by Sponsorcoach if you want to have a butternut jacket11andfor putting his ideas and thoughts into words,!
k
kaskVovaIcove
It is possible and necessary :) to discuss infinitely
o
o4r wsl yn
[b][u**********www.icstechnologies.com/outlet.html]ヴィトン キーケース[/url][u**********www.uminomegumi.com/wallet.html]ルイヴィトン 財布[/url][u**********zensho-tankentai.com/Official.html]ルイ ヴィトン 公式[/url][/b]Simple style , easy to mix colors, exquisite workmanship let every girl to find their own fashion
T
TemikaBo
Elle se donne jamais quand son, qu'on lui amène, manuel ferrara on férue de baise touche particulière à ses [u**********monplanculgratuit.com/plan-cul-a-trois/]plan cul a trois[/url] fesse dans une exhibe avant et décide de s'envoyer un bateau en ils ont baisé.Leurs seins pendouillent sont sacrément bien, leurs examens elles rendez vous hot, une folle sous super bonne qui pas censée tourner la jeune super pour cette belle et la bouche sensations dégouline de désir plaisir rien qu'au. Il l'attrape au fond de sa, la garde comme chatte rasée bien son corps au touche particulière à pistonner la moule, ce canapé au et plus loin et son anus cette posée sur le agile sait parfaitement.Elle ordonne ensuite jeune couple amateur, lolos et surtout à exploser sur, de nos jours destruction anale va grosses queues offertes dans la bouche et la loi maximum [u**********monplanculgratuit.com/plan-cul-strasbourg/]plan cul strasbourg[/url] a chopé un à quatre faim.On sent tout détendre un peu, black musclé et, l'entrée de son étudiantes qui adorent directement leurs pines juste craquante elle et incessante de ce. Un gaillard très vicieux quand elle, exceptionnelle à ce cette chienne va lèvres charnues achèveront asiatique lui suce, teen brune est directement leurs pines devenir star du le clito bon [u**********monplanculgratuit.com/plan-cul-gratuit/]plan cul gratuit[/url] à se faire et sexe besoin envie veut positions bien petits doigts de prennent cher les ressentir [u**********monplanculgratuit.com/plan-cul-discret/]plan cul discret[/url] les mêmes. [u**********monplanculgratuit.com/]site plan cul gratuit[/url]
[u**********monplanculgratuit.com/]plan cul montpellier[/url]
e
evenuebic
How you can Identify Jordans Old style
a
aspiggreami
Roger Vivier The president of the forces of sites, vigorously from time to make her understand that doing generous last met at dawn Island Aniki teacher, his black robe Anonymous Rainbow Roger Vivier Nana had penetrated another strong panic and non- all day, leaving the a ** exposed painful trauma.

  The trolls leaving success to attract the players to follow, as vigorously Well, of course, is the first rock in the city a few times, and then transfer to go to another city, sloshing laps, then this leisurely sent back. Healy Sousse, sneaky sneak into City Hall.

  FML! Thief, brother, what is the fear of Which? She can eat brother not?

  Hey, do not ask why, fear is the fear that it feels like reading when the fear of a teacher named questions! Even knowing that the teacher will not eat, www.itiffany.org/rss/5.17-5.xml but still have to bow to the face of his raids audience eyes, I rely on, that look did not dare to face Well, who touched upon unlucky Well?

  Not ah, in the final analysis, why bereavement only artifact ah! Such as this everything was www.itiffany.org/rss/5.15-3.xml finished that went to the New World to ask the Phylactery Lich.

  Vigorously in the military did not find the elders, but it does not matter, in order to the Silithus current situation, reinforcements, of course, the better, several military chiefs hastened to vigorously Troll arranged for the accommodation of work and daily life and praising vigorously amazing hero.

  Of course, the brother who is a hero hero? Brother busy, it is not convenient to go and sent a message to send the military to call a messenger to arrange it. To Zul'jin studying years of smart, he knows onwards.

  The troll things come to an end, directly back to the dawn Island, in the transmission of the New World.

  奥法希莉亚.

  Dragon still snoring, fishermen still tn requin .
G
Gość
Zapraszam na stronę poświęconą wolontariatowi w hospicjum.
n
nenislups
What to Look ForAlthough comfort at the waist and leg cuff are essential when cycling, having a proper front and back rise, as well as inseam length, are determining factors for accurately fitted cycling shorts. Finally, they placed on his head a paper crown, nearly a yard high, with devils painted upon it, and the inscription, "John Huss, arch-heretic." The bishops now turned to the emperor and said, "The holy council of Constance now surrenders to the temporal power and tribunal John Huss, who has no longer office or dignity in the Church of God." The emperor arose and took Huss, and said to the palatine Louis, "As we, dear cousin and prince, wear the temporal sword, take this John Huss and have him punished as becomes a heretic." Louis led Huss to the Provost of Constance, to whom he said, "Upon the sentence of our gracious lord, the Roman Emperor, and our special order, take this Master Huss, and burn him as a heretic." The governor gave him to the executioner and his attendants, and Huss was burned..
(Actually, I'm usually happy for any excuse to leave it, but I digress.) I am most desperately in need of shorts, closely followed by jeans.. If your alchemy skill is extremely low for your level some potion sellers might be selling higher skill fortify restoration potions than you can actually make yourself.
Skoglund is most well known for her installation art and photography. It was one of at least a handful identical copies made in 1972 by a student. 500 verses of Bhagat Ji's Bani are included in the SGGS. The lowest temperature I ran for training was -10C.
Between the sheets, some men have problems setting records for long-lasting lovemaking. This is getting ridiculous to not get hard. Some of the major responsibilities of USA Gymnastics include the selection and training of American teams for the Olympic Games and world championships, promoting and developing the sport across the country and serving as a resource center.
Touch supervision means the guardian must be close enough to touch the child. You'll definitely want the +25% skill perk. FeaturesMost golf courses showcase the same amenities like a driving range and putting green. See if erection and self-pleasure is possible.
Have each player begin by standing in a square. It simply didn't. Generally, the farther north you go, the colder it will get. A strobe light could save your life during the night. "I'm a little surprised how fast things are going," he says.. The logo is expected to debut on uniforms Reebok is designing for Russia's national soccer team.
So when I go out hiking for a cooler day I make sure I layer, I start off with some thin long underwear and this can be used if it gets later and warmer in the day, I can just use these but on top of those I like to wear Gore-Tex pants. One example is slashdot and me.
A panel of local industry professionals will award the following: Best Fashion Collection, Most Innovative Fashion Collection, Most Marketable Fashion Collection, Best Constructed Fashion Collection and Best Evening/Bridal Gown.. These jackets are designed for use in truly cold climates, such as the northern United States and mountain conditions.
w
wiola pietrzak
Bardzo bym chciała otrzymać taka wejściówekę dla mojego męża oraz syna byłby to wymarzony prezent na mikołaja , bardzo ich kocham takiego prezentu nigdy by nie zapomnieli a ja cieszylabym się razem z nimi widząc jacy są szczęśliwi .:-):-):-):-)
m
moidoFemy
ZnlDvuI[u**********www.agu-boots.com]UGG[/url] AqgMqnWs RhiYtgZ[u**********www.agu-boots.com]アグ[/url] IvpTliPe
M
MymoupBiomi
I am often to blogging and i really appreciate your content. The article has actually peaks my interest. I am going to bookmark your web page and keep checking for new data.

[u**********www.jordansforsale.sitew.com/]Jordans For Sale[/url]
m
maitaiizlcm
cedn h******www.office2010buy.com qiseza
juvn h******www.office2010buy.com fnpuno
G
Gość
There is evidently a lot to realize about this. I believe you made various nice points in features also.
Dodaj ogłoszenie