Gdzie wyrzucać opakowania po kosmetykach? Kosmetyki zero waste, opakowania z recyklingu

Materiał informacyjny
Jak segregować opakowania po kosmetykach? Gdzie je wyrzucać? Jakie kosmetyki wybierać, by być bardziej eko i zero waste?

Od pewnego czasu segregacja śmieci jest obowiązkiem. Niestety wielu z nas nastręcza ona trudności. Nie wiemy, gdzie wyrzucać opakowania różnych produktów. Jak jest z kosmetykami? Postaramy się sprawić, że ich segregacja przestanie być dla was tajemnicą.

Pielęgnacja w duchu zero waste – jak to osiągnąć?

Trend zero waste ma coraz większy wydźwięk w naszym codziennym życiu. Na czym w zasadzie polega? Oznacza w dosłownym tłumaczeniu brak marnowania. W duchu tego nurtu człowiek ma starać się generować jak najmniej odpadów, by mieć jak najmniejszy negatywny wpływ na środowisko. To trend, który pomaga żyć w zgodzie z naturą i dbać o nią oraz uczy świadomego kupowania. Jak to osiągnąć w kwestii pielęgnacji?

Właściwa pielęgnacja w duchu zero waste i less waste to kilka ważnych kroków. Przede wszystkim, starajmy się wypracować w sobie minimalistyczne podejście do dbania o urodę. Kupujmy kosmetyki z głową – nie pod wpływem emocji, wyglądu opakowań czy promocyjnych cen. Pospieszne kupowanie dla samej przyjemności zakupów często kończy się przyniesieniem do domu kosmetyków, których potem nie używamy lub które są niedostosowane do potrzeb naszej skóry. Wykorzystujmy produkty też do końca, zanim sięgniemy po nowe. Podczas zakupów wybierajmy te, których formuły bazują w dużym procencie na składnikach pochodzenia naturalnego, a opakowania nadają się do recyklingu. Jeszcze lepiej, gdy buteleczki, słoiki, tubki czy kartoniki dodatkowo zostały stworzone z przetworzonych materiałów.

Gdy zużyjemy cały produkt, pojawia się pytanie: co zrobić z opakowaniem?

Gdzie wyrzucać opakowania po kosmetykach?

Zgodnie z najnowszymi ustaleniami opakowania po kosmetykach, zanim zostaną umieszczone w kontenerze, powinny być opróżnione. Nie musimy ich jednak myć. Ważne, by trafiły do odpowiednich pojemników na odpady.

Dowiedz się, jak segregować inne nieoczywiste odpady >>

Gdzie wyrzucać plastikowe tubki, słoiki i butelki po kosmetykach?

Jeśli w całości zostały wytworzone z tworzywa sztucznego (bądź metalu), umieszczamy je w żółtym pojemniku na metale i tworzywa sztuczne. Jeśli jednak kosmetyk zawiera aerozol, po zużyciu powinien być oddany do odpowiedniego punktu zbiórki odpadów komunalnych, tak zwanego PSZOK-u.

Gdzie wyrzucać szklane opakowania po kosmetykach?

Wszystkie opakowania po kosmetykach wykonane ze szkła wyrzucamy do pojemnika zielonego. Jeśli buteleczka lub flakon są wykonane z różnych materiałów trwale ze sobą połączonych, umieszczamy je w odpadach zmieszanych. W większości przypadków szklane słoiczki mają plastikową nakrętkę – w takim wypadku słoik wyrzucamy do zielonego pojemnika, a nakrętkę – do żółtego na tworzywa sztuczne.

Gdzie wyrzucamy kartoniki po kosmetykach?

Wszystkie opakowania z kartonu umieszczamy w niebieskim pojemniku. Musimy mieć jednak na uwadze to, by materiał nie był ani zamoczony, ani zatłuszczony. Ulotki możemy również wyrzucać do pojemników z papierem, o ile nie zostały pokryte folią lub nie były lakierowane.

Kosmetyki w ekologicznych opakowaniach. Opakowania zero waste i less waste

By ułatwić segregację opakowań po kosmetykach na wszystkich produktach tołpa z linii pure trends znajdują się specjalne oznaczenia. Dzięki temu od razu wiadomo, w jakich pojemnikach na odpady powinny się znaleźć. Na każdym kosmetyku widnieje grafika przedstawiająca pojemnik na odpady w danym kolorze. Na przykład na plastikowej butelce lub tubce ujrzycie rysunek żółtego pojemnika na plastik i informację, że to opakowanie wyrzucamy właśnie do takiego pojemnika. Na produktach znajduje się również kod QR, którego odczytanie poszerzy wiedzę na temat danego produktu. Segregacja przestaje więc być uciążliwym problemem. Staje się wygodna i sprzyjająca byciu zero waste i less waste w trosce o lepsze środowisko.

Dowiedz się więcej o byciu less waste i zero waste w kuchni >>

Ponadto opakowania linii pure trends zostały wykonane z recyklingowanych materiałów zdatnych do ponownego przetworzenia. Marka zrezygnowała także z ich foliowania (brak celofanowej folii wokół kartonu z kremem) i dołączania ulotek. Wszystkie niezbędne informacje znajdują się na etykietach kosmetyków lub kartonikach. Co ciekawe etykiety również są ekologiczne – wytwarzane z biomateriału otrzymywanego z przetworzenia trzciny cukrowej. Dzięki temu kosmetyki z serii są oznaczone certyfikatem „I’m Green”.

Kosmetyki tołpa pure trends umieszczone są w plastikowych butelkach i słoikach pochodzących w 100% z recyklingu. Ich gramatura jest zdecydowanie lżejsza od tych standardowych. Wszystkie produkty z linii pure trends mają transparentną plastikową nakrętkę, dzięki której są łatwiejsze w dalszym przetworzeniu.

Źródła:
https://naszesmieci.mos.gov.pl/
https://tolpa.pl/

Dodaj ogłoszenie