Gdzie w Rzeszowie można usunąć kleszcza?

Michał Okrzeszowski
W okresie wakacyjnym łatwo złapać kleszcza. Pacjent ma prawo oczekiwać pomocy u swojego lekarza rodzinnego
W okresie wakacyjnym łatwo złapać kleszcza. Pacjent ma prawo oczekiwać pomocy u swojego lekarza rodzinnego ©sxc.hu
Córeczka naszej Czytelniczki złapała kleszcza. Dziecko było odsyłane do różnych placówek medycznych. Zapytaliśmy w NFZ, co należy robić i gdzie zgłosić się w sytuacji spotkania z tym groźnym pasożytem.

Niebezpieczny pajęczak wbił się w ciało niespełna dwuletniej córki pani Magdaleny. Mieszkanka Boguchwały zadzwoniła do rzeszowskiej przychodni, gdzie jest zapisana do lekarza rodzinnego.

- Powiedziano, żebym udała się do Szpitala Wojewódzkiego nr 2 albo na pogotowie przy ul. Poniatowskiego - mówi Czytelniczka. W szpitalu okazało się, że lekarka, która właśnie kończy dyżur, nie przyjmie jej córki. Odesłano ją więc na pogotowie. Na miejscu dziecko skierowano do ratownika medycznego, który wciągnął kleszcza. - Byłyśmy odsyłane w różne miejsca. Gdzie w takim razie należy się zgłosić z kleszczem? - pyta pani Magdalena.

Właściwy jest lekarz rodzinny

Zwróciliśmy się z tym pytaniem do Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Ze względu na roznoszone przez kleszcza choroby, powinno się go jak najszybciej usunąć. Oczywiście, możemy spróbować wyciągnąć kleszcza sami. Należy go ścisnąć kleszczykami kosmetycznymi jak najbliżej skóry i jednostajnym ruchem wyciągnąć. Nie zawsze jednak to się udaje. Zwykle odrywamy odwłok, a w ciele pozostaje główka. Żadne smarowanie kleszcza tłuszczem czy innymi preparatami nie jest wskazane. Gdzie zatem mamy szukać pomocy? Przede wszystkim pacjent ma prawo oczekiwać jej u swojego lekarza rodzinnego. W każdym gabinecie lekarza podstawowej opieki zdrowotnej powinien znajdować się podstawowy zestaw narzędzi chirurgicznych, a lekarz powinien się nimi profesjonalnie posługiwać. Jeśli jednak nie potrafi sobie poradzić z kleszczem, jak np. w przypadku urwania odwłoka, powinien pacjentowi wystawić skierowanie do ambulatorium chirurgicznego z adnotacją „pilne”. Wówczas pacjent zostanie przyjęty i zaopatrzony w dniu zgłoszenia. Odsyłanie pacjentów z kleszczem do szpitalnych oddziałów ratunkowych jest niewłaściwe, ponieważ te zajmują się urazami i przypadkami ostrymi, zagrażającymi życiu. Jeśli lekarz odmawia nam udzielenia pomocy, mamy prawo wyjaśnić sytuację u jego bezpośredniego przełożonego lub złożyć skargę do rzecznika praw pacjenta - mówi rzecznik podkarpackiego NFZ Marek Jakubowicz.


WIDEO: Jak prawidłowo usunąć kleszcza? Jak duże jest ryzyko zarażenia się boreliozą?

Dzień Dobry TVN/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl