Gdzie szukać dokumentów potrzebnych do emerytury lub renty? [PORADNIK DZ]

Monika Krężel
Warto szukać dokumentacji płacowej w zbiorach archiwów
Warto szukać dokumentacji płacowej w zbiorach archiwów Andrzej Banaś
Co zrobić, gdy emerytura tuż-tuż, a wybierający się na nią nasz czytelnik nie może znaleźć dokumentów potwierdzających jego zatrudnienie? Sprawa jest poważna, bo jeszcze przez jakiś czas przy obliczaniu emerytur będą brane pod uwagę m.in. staż pracy oraz wysokość zarobków.

Z takim problemem zwrócił się m.in. do naszej redakcji Czytelnik z Bierunia. - Na początku lat 70. byłem zatrudniony w przedsiębiorstwie świadczącym usługi dla przemysłu węglowego. Przedsiębiorstwo zostało zlikwidowane. I teraz nie wiem, gdzie szukać dokumentów, które będą mi potrzebne przy obliczaniu emerytury - tłumaczył. W podobnej sytuacji jak mieszkaniec Bierunia jest wielu Czytelników, których zakład pracy został zlikwidowany albo przekształcony.

Staż pracy i wysokość zarobków muszą być bardzo dokładnie udokumentowane. Dla ZUS-u są to podstawowe informacje przy ustalaniu wysokości przyszłej emerytury.

Nasze poszukiwania można zacząć od najbliższej placówki ZUS-u. Tam można dowiedzieć się, gdzie należy zwrócić się o pomoc przy ustaleniu przedsiębiorstwa, które posiadało naszą dokumentację osobowo-płacową.

Co ciekawe, ZUS ma bazę informacyjną wspomagającą poszukiwanie dokumentów zlikwidowanych zakładów pracy - jest to wykaz nieistniejących zakładów pracy z informacją i adresem, gdzie znajdują się dokumenty takiej firmy.

Gdzie jest dokumentacja z byłych zakładów pracy

Dokumentację pracowników zlikwidowanych zakładów pracy mógł przejąć:

  • następca prawny - na przykład przedsiębiorstwo powstałe w wyniku zmian organizacyjnych lub przekształceń albo spółka prawa cywilnego, handlowego, która powstała po sprywatyzowaniu przedsiębiorstwa,
  • organ założycielski - najczęściej wojewoda,
  • organ nadrzędny - np. ministerstwo lub urząd centralny.

Te wymienione organy mają obowiązek prawny przejmowania, zabezpieczania i udostępniania dokumentacji pracowniczej po zlikwidowanych lub zniesionych państwowych jednostkach organizacyjnych.

Na obszarze każdego województwa znajduje się archiwum (zdarza się również, że archiwa są w kilku miastach na terenie danego województwa), które gromadzą dokumentację zlikwidowanych państwowych jednostek organizacyjnych. Wykaz tych archiwów jest dostępny na stronie ZUS-u (plik: Dokumentowanie okresów zatrudnienia oraz wynagrodzenia), a także w każdym oddziale ZUS. O wskazanie adresów tych archiwów można też zwrócić się do urzędu wojewody.

Archiwa wojska

Dokumentów poszukują także osoby służące w wojsku.
Dla osób, które posiadają okresy służby w wojsku, w tym także służby zawodowej, zos-tało utworzone:
Centralne Archiwum Wojskowe w Warszawie:
00-910 Warszawa,
ul. Czerwonych Beretów 124,
oraz
Archiwum Wojsk Lądowych.

Spółdzielnie, spółki cywilne i handlowe - kto przejmuje ich bazę

W przypadku zlikwidowanych spółdzielni oraz organizacji spółdzielczych dokumentację osobową i płacową mógł przejąć związek rewizyjny, w którym była zrzeszona spółdzielnia, a jeżeli takiego związku nie ma, albo on też został zlikwidowany - Krajowa Rada Spółdzielcza, ul. Jasna 1, 00-013 Warszawa.

Dokumenty pracownicze zlikwidowanych spółek prawa cywilnego lub handlowego powinien zabezpieczyć syndyk masy upadłościowej albo likwidator, który powinien wskazać przechowawcę, któremu dokumentacja została przekazana bądź zostanie przekazana do dalszego przechowywania. O informacje na temat miejsca przechowywania dokumentów można zwrócić się do archiwów funkcjonujących przy urzędzie wojewody lub do ZUS-u, albo odnaleźć informację w internecie na stronach ZUS-u.

Pewne wskazówki dotyczące miejsc przechowywania dokumentacji (zwłaszcza zlikwidowanych przed 2002 r. spółek cywilnych i handlowych) można uzyskać za pośrednictwem wydziałów sądów rejestrowych właściwych terytorialnie ze względu na siedzibę firmy.

Dokumentację upadających i likwidowanych zakładów pracy od 1994 roku przejmują również archiwa Stowarzyszenia Archiwistów Polskich, a także przechowawcy, którzy komercyjnie zajmują się przechowywaniem dokumentacji zlikwidowanych firm, spółek cywilnych i handlowych.

Archiwa, Stowarzyszenia Archiwistów Polskich i firmy, które komercyjnie zajmują się przechowywaniem dokumentów osobowych i płacowych zlikwidowanych zakładów pracy, wydają zaświadczenia albo poświadczone za zgodność z oryginałem kserokopie dokumentów.

Jest archiwum dokumentacji

W 2004 roku utworzone zostało Archiwum Państwowe Dokumentacji Osobowej i Płacowej w Milanówku, ul. Stefana Okrzei 1, 05-822 Milanówek, skr. pocz. 164, adres internetowy archiwum - www.apdop.gov.pl

Archiwum to przyjmuje dokumentację osobową i płacową od:
pracodawców, których postawiono w stan likwidacji
lub wobec których ogłoszono upadłość,
przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie przechowywania dokumentacji, jeżeli przedsiębiorca został postawiony w stan likwidacji lub ogłoszono jego upadłość, albo cofnięto przedsiębiorcy zezwolenie na prowadzenie takiej działalności lub zakazano mu wykonywania takiej działalności, w przypadku stwierdzenia przez sąd rejestrowy niemożności zapewnienia środków na koszty dalszego przechowywania dokumentacji.

Archiwum to obejmuje swoim zasięgiem działania obszar całej Polski. Na podstawie posiadanych zbiorów archiwum wydaje zaświadczenia lub poświadczone kserokopie dokumentacji płacowej.
(Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych)

Co znajdziemy w zasobach ZUS-u

Zakład Ubezpieczeń Społecznych - właściwy ze względu na miejsce wykonywania pracy (siedzibę firmy) - posiada dokumentację tych firm, które przed 1999 rokiem rozliczały składki na ubezpieczenie społeczne za zatrudnionych pracowników w deklaracjach imiennych.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych - na podstawie danych przekazanych przez Archiwum Państwowe, urzędy wojewódzkie, ministerstwa oraz inne urzędy i instytucje centralne - opracował bazę informacyjną wspomagającą poszukiwanie dokumentów zlikwidowanych zakładów pracy. Jest to wykaz zlikwidowanych zakładów pracy z informacją i adresem, gdzie znajdują się dokumenty zlikwidowanego zakładu pracy.

W bazie tej zmieszczonych jest ponad 8 tys. zlikwidowanych (bądź przekształconych) różnych jednostek organizacyjnych: zakładów pracy, organizacji związkowych i partyjnych, spółdzielni, PGR i innych.

Baza ta jest zamieszczona w internecie na stronie ZUS-u (Baza zlikwidowanych lub przekształconych zakładów pracy).


*Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*Wszystkie barwy Niepodległości w obiektywach reporterów Dziennika Zachodniego ZDJĘCIA
*Euforia na koncercie Kultu w Spodku [ZDJĘCIA i WIDEO]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Gdzie szukać dokumentów potrzebnych do emerytury lub renty? [PORADNIK DZ] - Dziennik Zachodni

Komentarze 20

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

czy ktos ,kto pracowal w WSS Spolem Warszawa ul.Postepu 6 ,moglby mi wskazac gdzie szukac dokumentow placowych z lat 1983 do 1985,bede wdzieczna

M
Marian

Szukam dokumentów po zlikwidowanej Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Józefowie nad Wisłą. Pracowałem od 1979 do 1981.Moze mógł by mi ktos doradzić gdzie te dokumenty mogą się znajdować. Tel. 607687989. Z góry dziękuję.

G
Gość
22 listopada 2012, 2:01, skałka:

dlatego zamierzam zadbać o prywatną emeryturę bo ta od państwa nie starczy mi na nic. jestem już umówiona w open i zobaczymy co mi doradzą w tej sprawie.

Zaklad Pracy Chronionej w Dabrowie Gorniczej Wega nie moge znalesc zarobkow z pracy pomuszcie

G
Gość

W 1998r.poszedlem na emeryturę z kopalni Walrzych,antracyt i nie policzyli mi deputat węglowego dlaczego.

G
Gość
11 stycznia 2016, 17:55, Teresa Wrona:

Pracowałam w zakładach włókienniczych wega w Bielsku Białej od 1975 roku. Zakład został zlikwidowany i nie wiem gdzie szukać dokumentów

Witam, czy udało się coś Pani znaleźć? jestem obecnie w tej samej sytuacji i niewiem gdzie szukać. Byłabym wdzięczna za pomoc.

G
Gość
Szukam dokumentów z Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Klukowiczach
g
gość
Mój mąż potrzebuje dokumentów do kapitału początkowego z ZAKŁADU BUDOWNICTWA KOLEJOWEGO W GDAŃSKU OD 1999-2004 , jak nie będzie miał tych dokumentów ZUS nie zaliczy tych 5 lat do renty i emerytury .
K
Kamil
archiwa i przekazać chyba w KOSMOS od 5 lat szukam zarobków do RP 7 nie wie dokładnie gdzie są akta osobowe płacowe znalazłem a osobowe są chyba w kosmosie i bez akt osobowych nie mogę otrzymać RP 7 BALCEROWICZ POWIEDZ GDZIE JA I WIELE TYŚ OBYWATELI MAMY SZUKAĆ DOKUMENTÓW PO TWOJEJ SPAPRANEJ REFORMIE ZA KTÓRĄ WZIOŁEŚ NIE MAŁĄ KASĘ nieudaczniku psełdo FINANSISTO szkodniku narodu Polskiego
M
Maria Zalewska
W latach 1979- 1981 bylam zatrudniona przez Urzad Telekomunikacyjny w Bytomiu w biurze. Urzad ten juz nie istnieje. Czy moge od Panstwa otrzymac kopie swiadectwa pracy badz zaswiadczenia o zatrudnieniu?
Z
Zoja
Do przejścia na emeryturę nie są potrzene umowy o pracę tylko: świadectwa pracy i zaświadczenie o wysokości zarobków RP-7 -jesli zatrudnienie było do 31-12-1998.Od 1 stycznia 1999 RP-7 nie jest potrzebne.
D
Damian
Witam! Mój tata w tym roku chciał przejść na emeryture lecz brakuje mu umowy o prace. Moja prośba do czytelników jest taka czy możecie mi pod powiedzieć gdzie tego szukać?
D
Damian
Witam! Mój tata w tym roku chciał przejść na emeryture lecz brakuje mu umowy o prace. Moja prośba do czytelników jest taka czy możecie mi pod powiedzieć gdzie tego szukać?
R
Roman
Gdzie mogą znajdować się akta osobowe i listy płac z Wrocławskiej Fabryki Maszyn Rolniczych z woj. dolnośląskiego? Potrzebuję danych do naliczenia emerytury.
Proszę o pomoc!
e
elka
gdzie moga znajdowac sie archiwa medyczne z woj. wielkopolskiego chodzi konkretnie o lekarke reumatolog ktura mnie prowadzila jak byłam dzieckiem potrzebuje dokumentacje do renty
e
elka
gdzie moga znajdowac sie archiwa medyczne z woj. wielkopolskiego chodzi konkretnie o lekarke reumatolog ktura mnie prowadzila jak byłam dzieckiem potrzebuje dokumentacje do renty
Wróć na i.pl Portal i.pl