Gdzie rodzić we Wrocławiu i w okolicach? Jakie obowiązują zasady? Wyjaśniamy

Celina Marchewka
Celina Marchewka
Gdzie rodzić we Wrocławiu i w okolicach? Jakie obowiązują zasady?
Gdzie rodzić we Wrocławiu i w okolicach? Jakie obowiązują zasady? Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
We Wrocławiu funkcjonują cztery porodówki. Mieszkanki stolicy Dolnego Śląska coraz częściej decydują się także na placówki w okolicy, jak Trzebnica czy Oława. Wiele przyszłych mam zastanawia się, jak obecnie funkcjonują te oddziały i o czym muszą wiedzieć. Ze względów epidemiologicznych na całą służbę zdrowia, także więc na porodówki, zostały nałożone pewne obostrzenia. Przy porodzie na przykład nie może przebywać mąż. Natomiast dla kobiet z podejrzeniem koronawirusa wyznaczono jedną placówkę we Wrocławiu.

Według zaleceń Ministerstwa Zdrowia i Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników na dolnośląskich porodówkach obowiązują nieco inne zasady, niż dotychczas. We wszystkich szpitalach wprowadzono zakaz odwiedzin. Zrezygnowano także z porodów rodzinnych.

Każdej pacjentce, która przyjedzie na oddział, mierzy się temperaturę, a także robi wywiad pod kątem możliwości zarażenia się koronawirusem. Jeśli ma choćby gorączkę, wówczas wysyłana jest do wyznaczonej placówki, która dysponuje wydzieloną strefą dla osób podejrzeniem infekcji tzw. epidemiologiczną izbą przyjęć.

Specjaliści z PTGiP rekomendują także, aby część wizyt lekarskich związanych z ciążą odbywała się online lub telefonicznie. Przekonują, że jeśli ciąża przebiega poprawnie i nie ma żadnego zagrożenia, wówczas, bez szkody dla matki i dziecka, wizyty kontrolne mogą być przeprowadzane rzadziej, niż miałoby to miejsce w innej sytuacji.

Wielu wrocławian w kwestii organizacji pracy na porodówkach czuje się zagubionych. - Wraz z żoną spodziewamy się za kilka dni nowego potomka, prowadzimy małe śledztwo w sprawie dostępnych szpitali i wymagań. Zdaliśmy sobie sprawę, że pomimo, iż mamy już jedno dziecko, to nie mamy zielonego pojęcia, co teraz jest wymagane - przyznaje nasz Czytelnik.

Poniżej przedstawiamy więc zbiór aktualnych i sprawdzonych informacji dotyczących poszczególnych szpitali we Wrocławiu i okolicach.

Sytuacja na porodówkach we Wrocławiu i w okolicy

Uniwersytecki Szpital Kliniczny (oddziały przy ul. Borowskiej i Chałubińskiego) - III stopień referencyjności

Porodówki funkcjonują według normalnych zasad, z pominięciem wykonywania porodów rodzinnych i możliwości odwiedzin. Oddziały mają wolne miejsca, ale notują ostatnio wzrost liczby porodów. Normalnie działa także oddział patologii ciąży. Nie ma konieczności zabierania ze sobą wszystkich rzeczy od razu, istnieje możliwość podania czegoś w późniejszym terminie.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny przy ul. Kamieńskiego - III stopień referencyjności

Ta placówka została przeznaczona także dla pacjentek z koronawirusem lub z podejrzeniem zakażenia. Wydzielono w tym celu specjalną strefę. Znajduje się ona w osobnym budynku, więc zdrowe pacjentki nie będą miały kontaktu z zarażonymi. Jak dotąd na Dolnym Śląsku nie było jeszcze takiego przypadku, szpital jest jednak na to gotowy. Pozostałe pacjentki są przyjmowane według standardowej procedury - jeśli pojawiają się na oddziale są badane i wówczas lekarz decyduje, czy wracają jeszcze do domu, czy zostają przyjęte. Zgłaszać się mogą także panie już po terminie porodu i wymagające nagłej pomocy. W dalszym ciągu w szpitalu istnieje możliwość wykonywania porodów w wodzie, jednak jest to utrudnione ze względu na zakaz przebywania przy nim drugiej osoby.

Szpital Specjalistyczny im. A. Falkiewicza - III stopień referencyjności

Panie, które nie mają żadnych objawów chorobowych (gorączki, kaszlu), mogą zgłaszać się tutaj do porodu normalnie. Placówka rekomenduje jednak zabieranie ze sobą tak dużo rzeczy, jak pacjentka jest w stanie unieść (w tym także fotelik dla dziecka), gdyż nie ma później możliwości podania czegoś. Ubrania, w których panie przychodzą do szpitala, należy zdjąć i są przechowywane w specjalnych workach. Pacjentka odzyskuje je wychodząc.

Powiatowy Zespół Szpitali w Oleśnicy - I stopień referencyjności

Oleśnicka porodówka jest otwarta i funkcjonuje normalnie. Przez kilka dni oddział był zamknięty, ponieważ jedna z pracujących na nim pielęgniarek miała objawy świadczące o możliwości zarażenia się koronawirusem. Testy dały jednak wynik ujemny. Do szpitala pacjentki mogą zgłaszać się według standardowej procedury, czyli z bólami porodowymi, w momencie terminu lub po jego upływie, jeśli akcja się nie zacznie. Są badane przez lekarza, który decyduje o pozostaniu na oddziale, albo powrocie do domu.

Zespół Opieki Zdrowotnej w Oławie - I stopień referencyjności

W placówce normalnie odbywają się porody naturalne i cesarskie cięcia. Personel radzi, aby nie brać ze sobą od razu wszystkich rzeczy, istnieje później możliwość przekazania czegoś na oddział. Obecnie na oleśnickiej porodówce są wolne miejsca, możliwe jest więc przyjmowanie kolejnych pacjentek.

Szpital im. Św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy - I stopień referencyjności

Porodówka w tej placówce nie jest duża, dysponuje jedynie czterema miejscami, ale personel zapewnia, że każdej potrzebującej pani zapewnią profesjonalną pomoc. Oddział funkcjonuje normalnie, odbywają się porody naturalne i cesarki.

Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Świdnicy, Szpital Latawiec - II stopień referencyjności

Placówka funkcjonuje normalnie, zgodnie z obowiązującymi zaleceniami. Na świdnickiej porodówce są 43 łóżka w 29 salach z węzłami sanitarnymi. Tak, jak wszędzie, planowe przyjęcia ginekologiczne są tutaj ograniczone, ale panie do porodu mogą się zgłaszać bez zmian. Przyjmowane są pacjentki potrzebujące pomocy, także związanej z patologią ciąży. Kadra medyczna zauważyła wzrost zainteresowania świdnicką porodówką wśród wrocławianek. W ciągu ostatnich kilku dni lekarze odebrali wiele telefonów z pytaniem o oddział i możliwość urodzenia dziecka w Świdnicy. W zakresie położnictwa nie obowiązuje rejonizacja, każda kobieta może więc wybrać sobie dowolną placówkę.

Stopnie referencyjności szpitali - czym są

Wyróżnia się trzy stopnie referencyjności szpitali.

  • I stopień - przeznaczony jest dla kobiet, których ciąża przebiega bez powikłań i rodzących w terminie.
  • II stopień - mogą rodzić tam także kobiety będące w ciąży zagrożonej. Szpitale te posiadają pododdział intensywnej opieki wcześniaków.
  • III stopień - pomoc i opiekę znajdą tutaj także panie, których ciąża jest zagrożona w wysokim stopniu, ma patologiczny przebieg, istnieje wysokie ryzyko urodzenia wcześniaka przed 31. tygodniem ciąży itp.

O czym pamiętać, zanim zgłosimy się do porodu

Pacjentka powinna zgłaszać się do SORu (jeśli jest to SORu ginekologiczno - położniczego). Jest tam badana przez lekarza, który decyduje czy należy ją przyjąć na oddział, czy może wrócić jeszcze do domu i tam czekać na rozpoczęcie porodu. Nie są wymagane żadne skierowania, zezwolenia ani opłaty. Przyjęcia prowadzone są całodobowo.

Należy mieć przy sobie jednak kilka ważnych dokumentów:

  • dowód osobisty,
  • oryginał badania grupy krwi,
  • karta ciąży,
  • legitymacja ubezpieczeniowa/dokument potwierdzający ubezpieczenie,
  • należy zabrać także inne istotne dokumenty i wyniki badań,
  • adres POZ-tu do zgłoszenia noworodka.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gdzie rodzić we Wrocławiu i w okolicach? Jakie obowiązują zasady? Wyjaśniamy - Gazeta Wrocławska

Wróć na i.pl Portal i.pl