Gdzie jest najtańsze złoto?

Artykuł sponsorowany mennica.com.pl
Wielu inwestorów, zarówno początkujących, jak i tych bardziej doświadczonych zastanawia się, w jakim kraju jest najtańsze złoto. Sporo mówi się pod tym względem o państwach Bliskiego Wschodu, a także Ameryki Południowej. Czy rzeczywiście można kupić tam ten cenny kruszec taniej niż w Polsce – lub w ogóle: w Europie? Sprawdzamy, jak w rzeczywistości wyglądają popularne odpowiedzi na frapujące pytanie: gdzie jest najtańsze złoto?

Gdzie kupić najtańsze złoto?

Każdej osobie wchodzącej w świat inwestycji zależy na tym, by nabywać wybrany środek inwestycyjny – w tym przypadku fizyczne złoto – jak najtaniej, a następnie odsprzedawać je z jak największym zyskiem. Nie wszyscy początkujący inwestorzy zdają sobie jednak sprawę z tego, że choć kurs złota zmienia się dość często, to nie w sposób gwałtowny. Jest zatem środkiem, który „tu i teraz” służy przede wszystkim do zabezpieczenia swoich oszczędności (np. przed obniżeniem ich wartości w wyniku inflacji), a znaczący zysk pozwala uzyskać na przestrzeni lat.

W teorii dywagacje na temat tego, w jakim kraju jest najtańsze złoto, mogą zdawać się sensowne. Bo przecież znalezienie wyjątkowo taniego kruszcu daje w takim scenariuszu pewny zysk, gdy zostanie sprzedane w kraju, w którym złoto ma wyższą wartość. Ale tylko w teorii – w praktyce bowiem nie sposób nabyć tego cennego kruszcu, znacznie taniej w jakimkolwiek państwie, gdy jest on autentyczny. Z czego to wynika?

Dlaczego dyskusje na temat tego, w jakim kraju jest najtańsze złoto, są bezcelowe?

Choć rynkowe ceny złota mogą się różnić w poszczególnych państwach czy częściach świata, to te ewentualne różnice są nieznaczne. Niższe ceny mogą wynikać np. z większych złóż na danym terenie czy nagłego wysokiego popytu związanego np. z zawirowaniami gospodarczymi, który jednak z czasem wraca do poprzedniego stanu. Złoto na całym świecie ma mocno zbliżoną wartość – sprzedawcom oraz producentom oryginalnych sztabek czy monet bulionowych zwyczajnie nie opłaca się zbywać ich znacznie taniej, szczególnie w dobie międzynarodowego handlu online.

W sieci pojawiają się co jakiś czas informacje o niezwykle tanim złocie inwestycyjnym z Chin, Turcji, Republiki Południowej Afryki, Indii czy Chile. Niewątpliwie można również znaleźć online zagraniczne oferty sprzedaży złota po zaskakująco wręcz okazyjnych cenach. Zastanawiając się nad nimi, należy jednak zadać sobie pytanie: czy to autentyczne złoto? Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że rynek fałszerzy wciąż funkcjonuje, a możliwość kupowania fizycznego kruszcu przez internet znacznie ułatwia utrzymanie tego procederu.

A zatem – gdzie kupić najtańsze złoto?

Chcąc nabyć prawdziwe, certyfikowane złote sztabki albo oryginalne monety bulionowe, nie można liczyć na duże różnice w cenie rynkowej. Składa się na nią bowiem międzynarodowy kurs złota – plus marża sprzedawcy czy producenta. Ewentualne różnice mogą dotyczyć właśnie marży, jak jednak wspomnieliśmy, te są nieznaczne, szczególnie dla nabywcy detalicznego. „Wyjątkowe okazje”, gdy nie są oszustwem, to zazwyczaj złoto z drugiej ręki, czyli wyprzedawane przez inwestora cieszącego się pokaźną kolekcją monet albo sztabek, któremu zależy na szybkim upłynnieniu posiadanego złota.

Warto jednak pamiętać, że kupowanie metali szlachetnych od prywatnych sprzedawców zawsze wiąże się z ryzykiem. Najbezpieczniejszą opcją na kupienie najtańszego złota jest obserwowanie i porównywanie cen monet bulionowych oraz sztabek od takich dostawców, jak mennice oraz firmy specjalizujące się w obrocie metalami szlachetnymi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl