Gdynia: Zaprezentowano aktualny etap prac przy programie Miecznik. Pierwsza fregata wielozadaniowa będzie gotowa już w 2028 roku?

PAP
Tak wyglądać mają nowe fregaty dla Marynarki Wojennej RP.
Tak wyglądać mają nowe fregaty dla Marynarki Wojennej RP. PGZ S.A.
W środę 14.12.2022 przedstawiciele konsorcjum PGZ-Miecznik zaprezentowali w Gdyni aktualny etap realizacji programu budowy fregat wielozadaniowych dla Marynarki Wojennej RP. Zapewnili jednocześnie, że pierwszy z trzech okrętów wejść może do służby nawet w 2028 roku.

Program Miecznik. Wybrano już projekt koncepcyjny nowej fregaty

Jak powiedział Cezary Cierzan, dyrektor programu Miecznik w Polskiej Grupie Zbrojeniowej, od momentu podpisania umowy na dostawę trzech fregat dla Marynarki Wojennej RP przygotowano kilka ich projektów koncepcyjnych. Agencja Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej wybrała już najbliższy jej oczekiwaniom.

- W tym momencie zamawiający ocenia ten projekt, analizuje zmiany, jakie może lub chciałby wnieść do założeń taktyczno-technicznych oraz wszelkie plany, harmonogramy, procesy i standardy, które konsorcjum przygotowało - dodaje Cezary Cierzan.

Jak zaznaczył dyrektor programu Miecznik, możliwe jest dotrzymanie terminów realizacji budowy fregat. Pierwszy okręt powinien trafić do służby na przełomie 2028 i 2029 roku. Kolejne dwa mniej więcej dwanaście miesięcy później.

- Oczywiście istnieją pewne ryzyka dla tego programu - zaznaczył Cezary Cierzan. - Nie ukrywamy tego i szczegółowo je analizujemy. Zespół pracuje nad tym, aby te ryzyka minimalizować. Każdy program o tej skali ma to do siebie, że można spodziewać się pewnych zawirowań. Aczkolwiek przy wdrożeniu odpowiedniej strategii działania na pewno jesteśmy w stanie skutki, chociażby czynników zewnętrznych, które są od nas niezależne, częściowo minimalizować.

Program Miecznik. Potrzebne są korekty, aby fregaty wybudować w terminie

Cezary Cierzan wyjaśnił, że w efekcie trwającej wojny na Ukrainie wszystkie przedsiębiorstwa produkujące systemy uzbrojenia, jak i poszczególne komponenty do nich, mają bezprecedensowo wielka skalę zamówień. Fakt ten nie ułatwia terminowej realizacji programu Miecznik.

- Powoduje, że musieliśmy korygować pewne technologie i sekwencje budowy, aby zmieścić się w założonym harmonogramie - zaznacza Cezary Cierzan.

ZOBACZ TAKŻE:
Program Miecznik wielką szansą dla trójmiejskich stoczni. Dyskusja z udziałem ekspertów

Mimo to już w sierpniu przyszłego roku rozpocząć ma się palenie blach pod pierwszą jednostkę.

W ramach programu Miecznik wybudowane zostać mają trzy nowe, wielozadaniowych fregaty dla Marynarki Wojennej RP. Okręty zwiększą potencjał bojowy polskiej armii, w tym będą zabezpieczać szlaki żeglugowe i infrastrukturę krytyczną.

Według wstępnych szacunków fregaty kosztować mogą nawet ponad dwanaście miliardów złotych. Ich realizacja to największe zamówienie dla polskiego przemysłu zbrojeniowego w historii.

W skład konsorcjum PGZ-Miecznik, odpowiedzialnego za budowę fregat, wchodzą Polska Grupa Zbrojeniowa., PGZ Stocznia Wojenna w Gdyni oraz Remontowa Shipbuilding z Gdańska. Partnerami zagranicznymi są Babcock, Thales UK oraz MBDA UK.

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl