Gdynia: Forum Wizja Rozwoju (24-25.08.2020). Mateusz Morawiecki na temat walki z koronawirusem. "To jest jak wojna światowa"

Szymon Szadurski
Szymon Szadurski
III Forum Wizja Rozwoju rozpoczęło się w Akademii Marynarki Wojennej.
III Forum Wizja Rozwoju rozpoczęło się w Akademii Marynarki Wojennej. Przemysław Świderski
Z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego rozpoczęło się dziś 24 sierpnia w Gdyni III Forum Wizja Rozwoju. Jest to największe wydarzenie gospodarcze w tym roku w północnej Polsce.

Aby wziąć udział w kilkudziesięciu dyskusjach, do Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni przyjechali m.in. przedstawiciele licznych ministerstw, prezesi i członkowie zarządów państwowych oraz prywatnych spółek, ekonomiści, naukowcy. Jednym z głównych tematów był wpływ koronawirusa na gospodarkę.

Mateusz Morawiecki stwierdził, że jego pojawienie się stało się nie tylko dla Polski, ale także dla Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych największym wyzwaniem od co najmniej trzydziestu lat i upadku komunizmu. Premier walkę z koronawirusem przyrównał do wojny światowej. Stwierdził, że jest ona punktem zwrotnym w historii gospodarki.

- Ze względu na to, co ze światem zrobiła pandemia, żyjemy w czasach przełomu – mówił Mateusz Morawiecki. - W obecnych okolicznościach gospodarczych, społecznych, politycznych mamy też obowiązek stawiać bardzo trudne pytania. To jest ciężar odpowiedzialności, który został złożony na nasze barki. Warto zadać te kilka pytań, bo odpowiedzi na nie będą wyznaczały drogę ku przyszłości

.

Mateusz Morawiecki zaznaczył, że wydarzenia z pierwszych kilku miesięcy po pojawieniu się koronawirusa udowodniły, iż Polska potrafi w takich okolicznościach radzić sobie z problemami gospodarczymi lepiej od innych krajów.

- Jesteśmy stawiani za wzór – mówił premier. - Niedawno „Die Welt” podkreślał, że jesteśmy odporni gospodarczo na koronawirusa.

Premier podziękował też obecnym na III Forum Wizja Rozwoju w Gdyni zarządcom firm, zarówno państwowych, jak i prywatnych. Jak mówił, to także dzięki ich odpowiedzialności udało się przejść w miarę suchą stopą przez ciężkie czasy.

Podczas dzisiejszej konferencji omawiano jednak nie tylko kwestie związane z gospodarką globalną i narodową, koronawirusem, ale także tematy istotne dla lokalnego biznesu. Były to m.in. perspektywy rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Na projektach związanych z tą branżą skorzystać ma przede wszystkim Port Gdynia, ale także kilka pomorskich gmin, jak Kosakowo i Rumia. Kolejnym tematem były szanse, jakie stwarza dla polskich i trójmiejskich stoczni rozwój floty offshore. Podczas innego z paneli przedstawiono perspektywy dla powstania Centralnego Portu Komunikacyjnego. Podtrzymano przy okazji deklaracje, że w ramach tej inwestycji sfinansowana ma zostać Droga Czerwona, niezwykle istotna dla lepszego, niż dziś, skomunikowania gdyńskiego portu. Dyskutowano ponadto na temat współpracy firm z Pomorza w ramach inteligentnych specjalizacji. Angażowanie się w nie pozwala uzyskiwać dofinansowania na duże, innowacyjne przedsięwzięcia, realizowane w regionie.

- Namówienie kilkunastu, czy nawet kilkudziesięciu podmiotów do współpracy w danym obszarze nie jest proste - zaznaczał Adam Protasiuk, wiceprezes Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza. - Ale jest to jedno z zadań przyświecających inteligentnym specjalizacjom. Jako przedstawiciele pracodawców staramy się to robić. Ważne jest, aby grupy podmiotów z Pomorza tworzyły konkretne programy i projekty, a źródeł finansowania i dofinansowania na takie inicjatywy jest wówczas wiele.

Jutro III Forum Wizja Rozwoju w Gdyni będzie kontynuowane. Wśród zapowiadanych tematów znajduje się m.in. wpływ przekopu Mierzei Wiślanej na gospodarkę. Omawiane będzie ponadto znaczenie obwodnic miast dla mieszkańców i biznesu, polityka senioralna i edukacja zawodowa. Z innych, ważnych tematów dla Pomorza, eksperci zamierzają ocenić wpływ projektu Portu Zewnętrznego w Gdyni na sytuację gospodarczą w regionie i kraju.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Nie ! To nie jest jak wojna światowa ! To jak walka z komunizmem. Nazi najeżdżcy byli wysoko cywilizowani ze standardami a komuchy to swołocz bez zasad. Wszystko by niszczyli a najbardziej piękną, zdrową i bogatą białą szlachtę, fabrykantów, arystokrację, monarchów - rasę aryjskich panów.

Codziennie niemal 1000 przypadków zarażeń i kilka, kilkanaście zgonów. I jest lepiej. Ludzie zdziwieni czekają aż automatycznie zapali się zielone na przejściu, kierowca otworzy drzwi empeku. Ale nie ! Jak było po 200-400 przypadków dziennie to było bardzo źle, dziś przy 1000 pracownicy mpk nie daja rady wcisnąć trzech klawiszy i otworzyć drzwi. Zapewne zażądali podwyżki za dodatkową usługę a które państwo kapitalistyczne stać na bogaty naród. Kasa wypracowana przez suwerenów przecież musi zasilić biznesmenów i dotacyjnych rolników by stać ich było na biznes, wypasione fury , wille, dworki i oczywiście oczka wodne.

Teoretyczne państwo paneli o świetlanej przyszłości. Solidarnej, prawej, sprawiedliwej i innowacyjnych przekrętów bo kapitalizm = bandytyzm, patologia, afera....

Wróć na i.pl Portal i.pl